Odpůrci nošení roušek na Slovensku začali protestovat v prodejnách, zasáhla policie

Odpůrci nošení roušek na Slovensku začali protestovat v prodejnách, policie při poslední podobné akci ve čtvrtek proti nim zasáhla. Při incidentu byli zranění dva policisté a jeden muž, trojice mužů byla zadržena. Opoziční politici v reakci označili policejní zákrok za nepřiměřený, zástupci koalice zase odsoudili provokace kritiků roušek. Překrytí úst a nosu na Slovensku je v interiérech budov povinné, země zaznamenává rekordní přírůstky nakažených.

Policie SR

Zástupci maloobchodních sítí už dříve upozornili, že prodejny potravin čelí organizovaným skupinám lidí, kteří na různých místech země vstupují do prodejem s rouškami, které následně odloží. Poté se shromáždí u pokladen a ani na výzvy pracovníků prodejen si ústa a nos nepřekryjí. Po příchodu policejních hlídek zase z místa vysílají videa přes sociální sítě.

Zatím nejkonfliktnější situace vznikla při podobné akci ve čtvrtek v lázeňském městě Piešťany na západě země. Do místního supermarketu byla podle policie přivolaná hlídka kvůli tomu, že skupina osob blokovala přístup ostatních zákazníků k pokladnám, odmítla si nasadit respirátory nebo opustit prostor. Policie je vyzvala, aby prokázali svou totožnost v souvislosti s přestupkem kvůli nepoužití respirátoru.

"Osoby s policií nespolupracovaly, svým postupem ztěžovaly situaci a během celé doby se chovaly arogantně a odmítaly uposlechnout výzvy policie. Okolnosti, jakož i samotný průběh fyzického konfliktu, při kterém byli policisté nuceni použít donucovací prostředky, nadále vyšetřujeme," uvedla policie k incidentu. Policie případ vyšetřuje jako podezření z útoku na veřejného činitele a z výtržnictví. Přijala také trestní oznámení v souvislosti s možným zneužitím pravomocí policisty.

Odpůrci nošení roušek na Slovensku protestují v prodejnách, policie zasáhla | zdroj: YouTube

"Ohrožování veřejného zdraví takovými výstřelky nebudeme trpět. Policie je zde pro slušné lidi, provokatéry nebudeme trpět," uvedla policie k akcím odpůrců nošení roušek.

Kritici epidemických opatření zveřejnili na sociálních sítích fotky zasahujících policistů a vybízeli veřejnost, aby jim oznámili bydliště strážníků. Vedení policie oznámilo, že se zabývá výhrůžkami vůči policistům.

Kvůli podobné akci odpůrců nošení roušek či respirátorů byla už minulý týden na několik hodin zavřena maloobchodní prodejna v Prievidzi. Do tohoto města pak svolal protest šéf krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, který tvrdil, že policie tam nedovolila lidem nakupovat.

LSNS i další opoziční strana Směr-sociální demokracie zmíněný postup policistů v Piešťanech kritizovaly. Naopak poslanci nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti uvedli, že policie dělala svou práci, když reagovala na záměrné ignorování protiepidemických opatření a provokace ze strany odpůrců roušek. Podle strany Svoboda a solidarita je nepřípustné, aby organizovaná skupina výtržníků znepříjemňovala život slušným lidem v obchodech.

Témata: Slovensko | Policie SR

Austrálie či Thajsko omezují vstup na své území kvůli variantě omikron

27.11.2021 09:09 Austrálie a Thajsko se přidaly k řadě zemí světa, které v posledních dnech omezily vstup na svá…

Německo eviduje o 3000 nakažených více než před týdnem

27.11.2021 08:23 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 67.125 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, o 3201…

Desítky lidí mají po návratu z JAR do Nizozemska zřejmě covid-19

27.11.2021 08:10 Desítky cestujících, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z Jihoafrické republiky do…

Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svoje hranice pro cestovatele z…

26.11.2021 22:00 Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svoje hranice pro cestovatele, kteří v poslední době…

Antivirotikum firmy Merck proti covidu je méně účinné, než se původně…

26.11.2021 21:15 Antivirotikum americké firmy Merck určené pro léčku covidu-19, jež se podává ve formě pilulky, je…

Řada zemí kvůli mutaci omikron omezuje vstup na své území a ruší lety z…

26.11.2021 20:54 Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území,…

Pro svět to nevypadá dobře, tvrdí vědci. Proč se mutace omikron bojí a co…

26.11.2021 19:47 Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila dnes novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi…

Německo eviduje 76 tisíc nakažených, největší přírůstek během pandemie

26.11.2021 16:14 Aktualizováno V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 76.414 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí restaurace a noční podniky

26.11.2021 16:04 Aktualizováno Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529, která vyvolává obavy…

Merkelová vyzvala Němce k omezení kontaktů

26.11.2021 14:35 Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli rychlému šíření koronaviru v zemi vyzývá k omezení…

Související:

Nejnovější

reklama