ODS má staronové místopředsedy, uspěli Kupka, Vondra i Baxa

Pražský kongres ODS zvolil dnes v prvním kole všechny kandidáty na čtyři řadové místopředsedy. Uspěli obhajující místopředsedové Martin Baxa, Martin Kupka i Alexandr Vondra. Místo v nejužším vedení neobhajoval šéf Senátu Miloš Vystrčil, kterého nahradil pražský zastupitel a viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Nominaci do voleb měl i senátor Tomáš Goláň, ale v projevu se kandidatury vzdal. Ve vedení nejsilnější vládní strany opět nebude žena.

Martin Kupka

Ve volbě čtveřice místopředsedů hlasovalo platně 517 delegátů kongresu. Europoslanec Vondra získal 482, ministr dopravy Kupka 470, ministr kultury Baxa 425. Zajíčka podpořilo 458 delegátů.

Baxa v kandidátském projevu řekl, že ODS musí projevit dostatek empatie k občanům. "Budeme muset trpělivě vysvětlovat, že minulé vlády zaťaly takové sekery do naší budoucnosti, že se to bez větší či menší oběti každého z nás nedá vyřešit," uvedl. V souvislosti s letošními komunálními volbami doplnil, že na politické scéně není nyní žádná jiná síla, která by aspirovala na pozici jedničky.

Pro Česko je historickou příležitostí a nadějí, že v nynější krizi má hlavní slovo strana s jasně uspořádanými hodnotami a ne uskupení, které si své názory tvoří každý den znovu podle sociálních sítí, prohlásil v narážce na bývalé vládní hnutí ANO Kupka. Vyzdvihl reakci vlády na ruskou invazi na Ukrajiny. "Jsem hrdý, že se na takovém návratu reputace naší země mohu podílet," řekl.

Vondra řekl, že ODS je po letech zápasu o přežití zpět v plné síle a dobré kondici. "Získali jsme ztracené sebevědomí, ale nepropadáme pýše ani aroganci," uvedl. Před Českem podle něj nyní stojí nutnost zbrojit a starat se o svou bezpečnost, ale také výzva omezit energetickou závislost na Rusku a jeho vydírání. Třetí výzva je podle něj humanitární v souvislosti s uprchlíky z Ukrajiny.

Zajíček zdůraznil, že ODS v posledních deseti letech byla z vlády i opozice tahounem digitalizace státu. "Chci být společně s vámi i nadále tam, kde se bude rodit nová budoucnost pro tento stát, aby lidé měli stát moderní, vstřícný a efektivní," řekl.

Goláň získal nominaci jen z domovského Zlínského kraje. Ve stručném projevu pak řekl, že vidí řadu vhodnějších lidí do funkce místopředsedy ODS. "Chci pracovat ještě v komunální politice, ve straně, pro lidi a stranu. Až bude příště vhodná doba, tak možná nominaci přijmu," uvedl.

V nejužším vedení ODS nebude opět žádná žena. Šéf občanských demokratů Petr Fiala k tomu dnes novinářům řekl, že ve straně je řada výrazných žen mezi dlouhodobými i nastupujícími tvářemi. "My jsme demokratická politická strana, protože jsme i strana pravicová, tak nevěříme kvótám," uvedl předseda vlády.

Podle reportéra serveru newsbox.cz se v atmosféře na místě stále odrážela euforie z úspěchu v říjnových sněmovních volbách, kdy ODS stála v čele vítězné koalice Spolu. Odpovídala tomu i důvěra, kterou v hlasování od delegátů obdrželi předseda Petr Fiala a 1. místopředseda Zbyněk Stanjura.

V projevech řečníci z řad ODS v čele s premiérem Fialou i hosté z ostatních vládních stran vyzdvihovali úspěch v loňských volbách, zároveň však zdůrazňovali, že vládní angažmá je teprve na svém začátku, proto je nutná pokora. V kuloárech byly velkým tématem i blížící se komunální a senátní volby na podzim letošního roku a prezidentská volba na začátku příštího roku.

Pavel ve středu promluví před europoslanci ve Štrasburku

30.09.2023 15:48 Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk.…

Září bylo na silnicích tragické hlavně pro motorkáře

30.09.2023 12:24 V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti…

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku

29.09.2023 15:24 Až téměř do čtvrtečního poledne likvidovali hasiči požár u Jetřichovic v Národním parku České…

Vystrčil udělil českým osobnostem stříbrné medaile

28.09.2023 21:10 Předseda Senátu Miloš Vystrčil i letos udělil stříbrné medaile řadě českých osobností při…

Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji stoupl desetinásobně

28.09.2023 13:22 Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji se výrazně zvýšil ve srovnání s počátkem tohoto…

Fialova vláda rozhodla o nákupu letadel F-35 pro armádu

27.09.2023 16:50 Česko pořídí pro armádu 24 nadzvukových letounů F-35, rozhodla vláda. Podle premiéra Petra Fialy …

Babiš se v dopise obrací na Fialu kvůli Rakušanovi

27.09.2023 14:48 Expremiér Andrej Babiš (ANO) vyzval dopisem premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o osudu Víta…

Sněmovna ve středu nejspíš vládní konsolidační balíček neschválí

27.09.2023 12:20 Poslanecká sněmovna ve středu pokračuje ve schvalování konsolidačního balíčku, avšak pouze do 14.…

Policie zasahuje na MPO kvůli dotačním výzvám z let 2016 až 2018

26.09.2023 16:22 Ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo, že od úterního dopoledne v jeho prostorách zasahuje…

Na Karlovarsku došlo k násilnému trestnému činu

25.09.2023 19:36 Policie od pondělí vyšetřuje násilný trestný čin na Karlovarsku. Kromě oběti je po smrti i útočník,…

Související:

Nejnovější