ODS s TOP 09 chtějí v Brně vytvořit širokou koalici s ANO, KDU-ČSL se STAN, Piráty

Vítězná ODS s TOP 09 chce v Brně vytvořit širokou koalici s ANO, KDU-ČSL se STAN, Piráty i ČSSD. Novinářům to dnes řekla primátorka Brna a jednička ODS s TOP 09 Markéta Vaňková (ODS), která by měla zůstat v čele radnice. Širokou koalici zdůvodnila těžkým obdobím v souvislosti s ekonomikou, válkou i covidovou pandemií. V pondělí se chce se zástupci stran setkat, aby se strany vyjádřily k jejímu návrhu.

Brno

Zástupce oslovených stran nabídka na širokou koalici překvapila, vnitrostranicky ji projednají. Pokud koalice vznikne, v opozici zůstane SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno. Dosud vedla Brno koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD.

ODS s TOP 09 by měla mít v radě Brna čtyři členy, ANO tři, lidovci se STAN dva, po jednom křesle Piráti a také ČSSD. "Čekají nás náročné čtyři roky. V této době čelíme mnoha výzvám. Je to energetická krize vyvolaná částečně válkou na Ukrajině, nevíme, kdy skončí. S tím souvisí ekonomická situace, inflace a nesmíme ani zapomínat na covid," uvedla Vaňková důvody pro širokou spolupráci. Podle ní měli možná zástupci stran představy, že by mohli mít v budoucí koalici větší sílu, podle ní si ale snad uvědomí, jaké období město čeká.

Zástupci stran, kterým Vaňková nabídku dala, přiznali, že jsou překvapeni. Lídr ANO René Černý uvedl, že návrh musí probrat zastupitelský klub. "Představovali jsme si užší koalici, ale vnímáme důvody paní primátorky," uvedl Černý. Podle něj hnutí ANO nechce obcházet vítěze voleb. "Je to pohrdání rozhodnutím voličů, sami jsme si to zažili a nemělo by se to dít," připomněl Černý fakt, že před čtyřmi lety hnutí ANO jako vítěz skončilo v opozici.

Lidovci a Piráti slovy svých lídrů Petra Hladíka a Marka Lahody preferují koalici na vládním nebo současném půdorysu. "Budeme se snažit vyvolat jednání. Myslíme si, že by voliči nechtěli, aby byla koalice s ANO. Současná koalice by měla většinu stejně jako ta na vládním půdorysu," řekl Hladík. Návrh probere lidovecký i pirátský klub a poradí se i ČSSD. "Pro nás je to nová informace, ale budeme se o tom bavit a do pondělí dáme rozhodnutí," poznamenal lídr ČSSD Jiří Oliva, který ale připustil, že široká koalice může být konstruktivní, pokud jsou v ní správní lidé.

ODS s TOP 09 chce mít na starosti energetiku, dopravu, kulturu, sport, zdravotnictví a sociální péči. ANO by mělo mít investice, územní plán, začlenění evropských fondů, byty a správu majetku a marketing. Lidovcům by připadlo životní prostředí, školství a prorodinná politika, Pirátům participativní rozpočet a strategický rozvoj, sociální demokracii pak majetek. Vaňková by měla zůstat primátorkou, prvního náměstka by mělo mít hnutí ANO, další náměstek by měl být z KDU-ČSL. Posledním náměstkem by měl zůstat Robert Kerndl (ODS), který by měl mít na starosti energetiku a také sociální péči. Kulturu by si vzala na starosti Vaňková. Dopravu by měl mít dále v gesci jako radní Petr Kratochvíl (ODS).

Vaňková uvedla, že prioritami v novém volebním období bude stavba více než čtyřicetikilometrového horkovodu z jaderné elektrárny Dukovany, dopracování územního plánu a také stavba koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum. Vaňková uvedla, že není zastáncem přehlasovávání stran, ale že se bude snažit najít vždy většinovou podporu.

Koalice by v případě potvrzení měla 46 mandátů. Volby v Brně nyní vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.

Témata: Brno | Komunální volby

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků

04.12.2022 10:08 Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou…

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy…

03.12.2022 20:35 Aktualizováno Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z…

V Otrokovicích v bytovce hořelo, jeden mrtvý a tři zranění

03.12.2022 20:31 V místní části Otrokovic v Kvítkovicích dnes vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z…

V Bečově se při oslavě v penzionu propadla podlaha, jedna žena se zranila

03.12.2022 18:54 V Bečově nad Teplou se dnes odpoledne propadla podlaha v jednom z penzionů uprostřed soukromé…

Někdejší ministr a dlouholetý poslanec ČSSD Milan Urban odchází ze strany

03.12.2022 15:55 Někdejší ministr průmyslu a dlouholetý poslanec sociální demokracie Milan Urban odchází po 27…

Silný vítr dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod…

03.12.2022 10:05 Silný vítr dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek…

Související:

Nejnovější