ODS s TOP 09 chtějí v Brně vytvořit širokou koalici s ANO, KDU-ČSL se STAN, Piráty

Vítězná ODS s TOP 09 chce v Brně vytvořit širokou koalici s ANO, KDU-ČSL se STAN, Piráty i ČSSD. Novinářům to dnes řekla primátorka Brna a jednička ODS s TOP 09 Markéta Vaňková (ODS), která by měla zůstat v čele radnice. Širokou koalici zdůvodnila těžkým obdobím v souvislosti s ekonomikou, válkou i covidovou pandemií. V pondělí se chce se zástupci stran setkat, aby se strany vyjádřily k jejímu návrhu.

Brno

Zástupce oslovených stran nabídka na širokou koalici překvapila, vnitrostranicky ji projednají. Pokud koalice vznikne, v opozici zůstane SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno. Dosud vedla Brno koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD.

ODS s TOP 09 by měla mít v radě Brna čtyři členy, ANO tři, lidovci se STAN dva, po jednom křesle Piráti a také ČSSD. "Čekají nás náročné čtyři roky. V této době čelíme mnoha výzvám. Je to energetická krize vyvolaná částečně válkou na Ukrajině, nevíme, kdy skončí. S tím souvisí ekonomická situace, inflace a nesmíme ani zapomínat na covid," uvedla Vaňková důvody pro širokou spolupráci. Podle ní měli možná zástupci stran představy, že by mohli mít v budoucí koalici větší sílu, podle ní si ale snad uvědomí, jaké období město čeká.

Zástupci stran, kterým Vaňková nabídku dala, přiznali, že jsou překvapeni. Lídr ANO René Černý uvedl, že návrh musí probrat zastupitelský klub. "Představovali jsme si užší koalici, ale vnímáme důvody paní primátorky," uvedl Černý. Podle něj hnutí ANO nechce obcházet vítěze voleb. "Je to pohrdání rozhodnutím voličů, sami jsme si to zažili a nemělo by se to dít," připomněl Černý fakt, že před čtyřmi lety hnutí ANO jako vítěz skončilo v opozici.

Lidovci a Piráti slovy svých lídrů Petra Hladíka a Marka Lahody preferují koalici na vládním nebo současném půdorysu. "Budeme se snažit vyvolat jednání. Myslíme si, že by voliči nechtěli, aby byla koalice s ANO. Současná koalice by měla většinu stejně jako ta na vládním půdorysu," řekl Hladík. Návrh probere lidovecký i pirátský klub a poradí se i ČSSD. "Pro nás je to nová informace, ale budeme se o tom bavit a do pondělí dáme rozhodnutí," poznamenal lídr ČSSD Jiří Oliva, který ale připustil, že široká koalice může být konstruktivní, pokud jsou v ní správní lidé.

ODS s TOP 09 chce mít na starosti energetiku, dopravu, kulturu, sport, zdravotnictví a sociální péči. ANO by mělo mít investice, územní plán, začlenění evropských fondů, byty a správu majetku a marketing. Lidovcům by připadlo životní prostředí, školství a prorodinná politika, Pirátům participativní rozpočet a strategický rozvoj, sociální demokracii pak majetek. Vaňková by měla zůstat primátorkou, prvního náměstka by mělo mít hnutí ANO, další náměstek by měl být z KDU-ČSL. Posledním náměstkem by měl zůstat Robert Kerndl (ODS), který by měl mít na starosti energetiku a také sociální péči. Kulturu by si vzala na starosti Vaňková. Dopravu by měl mít dále v gesci jako radní Petr Kratochvíl (ODS).

Vaňková uvedla, že prioritami v novém volebním období bude stavba více než čtyřicetikilometrového horkovodu z jaderné elektrárny Dukovany, dopracování územního plánu a také stavba koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum. Vaňková uvedla, že není zastáncem přehlasovávání stran, ale že se bude snažit najít vždy většinovou podporu.

Koalice by v případě potvrzení měla 46 mandátů. Volby v Brně nyní vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.

Témata: Brno | Komunální volby

V Dukovanech postaví dva nové bloky jihokorejská firma

17.07.2024 15:41 Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear…

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance, aby v Moskvě vyřídil vzkaz

09.07.2024 18:06 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance…

V pražském Braníku spadl strom na dva lidi, jednoho vážně zranil

06.07.2024 21:07 V pražském Braníku spadl dnes večer strom na dva lidi. Přibližně třicetiletý muž utrpěl vážné…

Černochová prozradila, co všechno poskytla česká armáda ukrajinské

03.07.2024 19:00 Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z…

Související:

Nejnovější