Sněmovní volby by na přelomu října a listopadu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 26,5 procenta hlasů. Druhá by byla ODS, kterou by podpořilo 21,5 procenta voličů. Celkem by zastoupení ve Sněmovně mělo šest politických stran a hnutí, vyplývá z dnes zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT).
Pod pětiprocentní hranicí by podle něj mimo jiné skončili kromě sociálních demokratů také lidovci.
V porovnání se zářijovým průzkumem si hnutí ANO pohoršilo o tři procentní body. Naopak občanští demokraté si o 3,5 procentního bodu polepšili.
K ODS podle analytičky Kantaru Nikoly Kopáčová nejčastěji přecházejí lidé, kteří v minulosti volili některou ze stran vládní pětikoalice. "To znamená, že vládní strany si přetahují voliče zejména mezi sebou," uvedla v ČT Kopáčová. Naopak od nejsilnějšího opozičního hnutí podle ní lidé k jiným subjektům tolik neodcházejí, spíše míří mezi nevoliče. "Mnoho voličů ANO totiž nezvažuje žádnou další stranu. Nemají zkrátka alternativu, a pokud ztratí motivaci volit hnutí ANO, tak obvykle k volbám nejdou vůbec," řekla Kopáčová.
Jako třetí nejsilnější strana vyšli z volebního modelu Piráti se ziskem 11,5 procenta hlasů. Pro SPD by hlasovalo 11 procent voličů. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí STAN se šesti procenty a TOP 09 s 5,5 procenta hlasů.
Pod pětiprocentní hranicí pro vstup do Sněmovny by zůstali mimo jiné lidovci a sociální demokraté. Oběma stranám model shodně přisuzuje 3,5 procenta hlasů. Komunistům a hnutí Přísaha by dalo hlas 2,5 procenta voličů a Trikoloře dvě procenta.
Pokud by do voleb nešly strany jednotlivě, ale v koalicích jako v loňských sněmovních volbách, zvítězilo by i letos v říjnu Spolu. Koalici tvořené ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by dalo hlas 31,5 procenta voličů, což je o tři procentní body více než v září. Lépe by na tom byla i společná kandidátka Pirátů a STAN, kterou by podpořilo 14 procent hlasujících, což představuje nárůst o dva body.
Naopak ANO v modelu s koalicemi oproti září 3,5 procentního bodu ztratilo. Pro nejsilnější opoziční subjekt by v současnosti hlasovalo 28 procent voličů. O půl bodu by si pohoršila také SPD, kterou by volilo 11,5 procenta hlasujících.
Kromě volebních preferencí zajímala autory průzkumu také spokojenost obyvatel s politickou situací v zemi. Jako dobrou či velmi dobrou ji v říjnu hodnotilo 27 procent respondentů. Bylo to o pět procentních bodů více než letos v září.
Průzkum provedla agentura Kantar CZ v období od 17. října do 4. listopadu. Zapojilo se do něj 1000 respondentů.
I válku na Ukrajině je možné zastavit, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po hovoru s americkým protějškem Donaldem Trumpem. Zelenskyj mu pogratuloval k dosažení mírové dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.
Nepříjemný zážitek si z divadla odnesli lidé, kteří se v pátek vyrazili podívat na jednoho z nejpopulárnějších českých herců. Bolek Polívka nedohrál představení v Brně, protože se mu náhle přitížilo. Na místě zasahovali záchranáři.
Pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš (ANO) chce na začátku příštího týdne mluvit s kandidátem na ministra zahraničí Filipem Turkem (Motoristé) o kauze jeho již smazaných výroků, které měl v minulosti uveřejnit na sociálních sítích. Podle Babiše je nutné zvážit další kroky. Je tak zřejmě ohroženo Turkovo vládní angažmá.
Do posledního detailu už je hotové místo posledního odpočinku Jiřího Krampola na Olšanských hřbitovech v Praze. Když se ukládala urna, jedna maličkost ještě nebyla dokončená. Teď je ale již všechno tak, jak to má být.
Úspěšně skončilo pátrání po nebezpečném vrahovi, který se v pátek nevrátil do psychiatrické léčebny v Praze. Policisté ho v sobotu odpoledne nalezli u Hlavního nádraží v hlavním městě. Muž byl následně opět umístěn do léčebny.
Bývalý řeporyjský starosta Pavel Novotný možná stále věří, že bude pokračovat v komunální politice. Pražský magistrát se chystá ho definitivně připravit o mandát zastupitele městské části. Zdá se však, že to s Novotným nebude mít tak jednoduché.
Pravděpodobný budoucí premiér Andrej Babiš (ANO) sice v pátek oznámil dohodu trojice stran na obsazení úřadů v rámci nové vlády, ale jeden z ministerských kandidátů už čelí nepříjemné kauze. Možný šéf české diplomacie Filip Turek (Motoristé) se měl totiž v minulosti dopustit řady výroků, které se neslučují s působením v tak vysoké funkci.
Česko ve středu rozesmutnila zpráva, která přišla od jedné známé herečky. Veronika Arichteva oznámila fanouškům, že její těhotenství tentokrát nebude mít šťastný konec. Následně ji ve velkém podpořili nejen obyčejní lidé, ale i kolegové ze šoubyznysu.
Pražská policie pátrá po nebezpečném muži, který má na svědomí vraždu a další pokus o vraždu. Dotyčný je na základě rozhodnutí soudu v péči psychiatrů, v pátek se však nevrátil z plánované vycházky do léčebny.
Hlavní houbařská sezóna se pomalu chýlí ke svému konci, nicméně na mnoha místech v Česku je stále velmi dobrá šance na úspěšný sběr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) před blížícím se víkendem.
Dnes osmasedmdesátiletá Helena Vondráčková udivuje svou vitalitou, která jí i v důchodovém věku umožňuje vystupovat, ale ani ona není fit vždy a za všech okolností. Podle nejnovějších informací si ji zřejmě našla aktuální vlna respiračních onemocnění. Slavná zpěvačka proto odkládá koncert na Slovensku.
Počasí o víkendu bude pokračovat v nastaveném trendu z tohoto týdne. Podle ČHMÚ.cz se ale můžeme v průběhu obou dní dočkat deště.