Právník Vladimír Chrástecký nebyl pověřen vedením státní Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Šlo pouze o nominaci ze strany náměstka ministra vnitra Lukáše Koláříka. Pověření se mělo řešit ve středu. Ve středu však bude ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) hledat řešení situace s náměstky. ČTK to dnes řekla mluvčí STAN Sára Beránková.
Server Neovlivní.cz dnes napsal, že Chrástecký byl v minulosti pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům. Ministr Rakušan řekl serveru, že o rozsudku nevěděl. Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) ČTK napsal, že o pověření Chrásteckého byl pouze pasivně informován a že ho osobně ani pracovně nezná.
V čele NAKIT, která by se měla příští rok na jaře transformovat pod novou Digitální informační agenturu, končí s koncem letošního roku Vladimír Dzurilla. Na místo ředitele mělo být zároveň vypsáno výběrové řízení. Bartoš uvedl, že Chrástecký dosud působil v NAKIT na pozici ředitele sekce legislativa a právo.
Chrástecký byl před devíti lety pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům. Soud mu uložil osmnáctiměsíční podmíněný trest a pětiletý zákaz vykonávat vedoucí funkci v orgánech veřejné moci. Podle verdiktu se Chrástecký podílel na zmanipulování řízení o podnětech k podání stížností pro porušení zákona tak, že někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila v červnu 2010 výkon trestu dvěma mužům odsouzeným k desetiletému vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury. Nástupce Kovářové Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnosti zpět, muži se ale do vězení nevrátili. Utekli do zahraničí a až po několika měsících byli zadrženi v Thajsku, odkud je přivezla česká policie.
Rakušan podle Neovlivní.cz uvedl, že o minulosti Chrásteckého nevěděl. Nominace do funkce v NAKIT byla podle ministra věcí Pirátů, kteří mají v resortu i ve vládě na starost agendu informačních technologií. "O tomto pověření jsem byl těsně před svátky pasivně informován," sdělil Bartoš ČTK. "Vzhledem k tomu, že jsou veškeré informace o historické kauze veřejně dohledatelné, věřím, že toto dočasné pověření kolegové pečlivě vyhodnotili a vypsané výběrové řízení na plnohodnotného ředitele se všemi náležitostmi proběhne co nejdříve," dodal.
Chrástecký se podle serveru zatím k věci nevyjádřil. Server upozornil na to, že Chrástecký se pokusil pravomocný rozsudek za nadržování zlodějům po letech zvrátit, Robert Pelikán jako ministr spravedlnosti ale podat stížnost pro porušení zákona v jeho prospěch odmítl.
Rok s letopočtem 2025 se nezadržitelně blíží ke konci, přičemž i on přinesl svatby hvězdných párů ze šoubyznysu. Nyní se zdá být na obzoru první veselka slavných osobností v příštím roce.
Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua.
Rodinou europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) otřásla po Vánocích smutná událost. Politička v pondělí oznámila, že zemřel její otec Karel Konečný, někdejší komunistický funkcionář za minulého režimu. Bylo mu 77 let.
V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná.
Lele Vémola není v závěru letošního roku co závidět. Vánoce oslavila s dětmi sama, protože její manžel Karlos Vémola skončil v rukou policistů. To ale Slovenka samozřejmě svým ratolestem říci nemohla. Jak vysvětlila absenci tatínka při rozdávání dárků?
Dalších až 15 centimetrů sněhu může ve středu a ve čtvrtek napadnout v Česku, upozornili meteorologové. Varovali také před sněhovými jazyky či závějemi a silným větrem. V nárazech dosáhne rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.
Člen prezidentské ochranky čelí obžalobě kvůli únorové nehodě pod vlivem alkoholu, která se stala v obci na Náchodsku, kde má prezident Petr Pavel chalupu. Šofér, který je od nehody mimo službu, může dostat až dvouletý trest odnětí svobody.
Pohřeb legendární herečky a zpěvačky Brigitte Bardotové proběhne příští týden ve známém francouzském letovisku Saint-Tropez. Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela v neděli ve věku 91 let.
Rok 2025 se sice chýlí ke konci, ale letošní babyboom v českém šoubyznyse ještě pokračuje. Radostnou novinkou se v pondělí pochlubil David Gránský. Sympatický herec a moderátor je čerstvě dvojnásobným tatínkem.
Češi už roky věří, že vznikne třetí díl oblíbené pohádky Anděl Páně, která nechyběla na televizních obrazovkách ani během letošních Vánoc. Co o možném pokračování projektu prozradil jeho klíčový muž?
Hudební svět má novou miliardářku. Beyoncé oficiálně vstoupila do prestižního klubu nejbohatších lidí planety a připojila se tak ke svému manželu Jay-Z. Podle čerstvé zprávy časopisu Forbes stojí za tímto úspěchem především rekordní světové turné k albu „Cowboy Carter“, vlastnictví práv k celému hudebnímu katalogu a dravý podnikatelský duch.
Soukromí legendárního jezdce Formule 1 Michaela Schumachera zůstává i dvanáct let po jeho tragické nehodě na lyžích nedobytnou pevností. Jeho dlouholetý přítel a bývalý vysoce postavený manažer stájí Red Bull, McLaren či Brabham, Richard Hopkins, nyní otevřeně promluvil o smutné realitě, která provází mlčení rodiny. Podle jeho slov se svět dozví pravdu o skutečném zdravotním stavu sedminásobného šampiona pravděpodobně až v den, kdy Michael už nebude mezi živými.