OFAC prodloužil Sberbank CZ výjimku ze sankcí

Americký úřad OFAC (Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv) dnes prodloužil společnosti Sberbank CZ výjimku ze sankcí uvalených na ruské firmy o šest týdnů do 31. ledna 2023. OFAC tak vyhověl žádosti insolvenční správkyně Jiřiny Lužové na základě kroků, které podnikla při prodeji úvěrového portfolia Sberbank CZ. ČTK to dnes řekla Lužová. Prodej úvěrů banky tak podle ní může pokračovat.

Sberbank

S prodejem úvěrů České spořitelně již souhlasila Česká národní banka a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Čeká se tak už jen na potvrzení insolvenčního soudu, aby mohlo dojít k uzavření kupní smlouvy.

"Podepsaná smlouva o smlouvě budoucí s Českou spořitelnou dne 7. listopadu byla klíčovým milníkem naší aktivity, abychom OFAC přesvědčili o prodloužení výjimky z amerických sankcí vůči Sberbank CZ. Zásadní bylo s prodejem úvěrového portfolia banky neotálet, abychom stihli podat žádost před 12. prosincem tohoto roku, kdy měl původní termín výjimky vypršet," uvedla Lužová.

Po souhlasu insolvenčního soudu by měla být kupní smlouva s Českou spořitelnou zveřejněna v insolvenčním rejstříku a započala by tříměsíční lhůta, ve které budou mít věřitelé Sberbank CZ možnost napadnout platnost této smlouvy.

"Teprve pak může být transakce vypořádána a peníze za prodej úvěrového portfolia Sberbank CZ kupujícím uhrazeny. Pokud bude kupní smlouva s Českou spořitelnou podepsána do konce roku, kupní cena nebude uhrazena dříve než v březnu 2023. Migrace klientů Sberbank CZ do portfolia České spořitelny bude zahájena až po úhradě kupní ceny," dodala Lužová.

V případě úspěšného vypořádání prodeje v první polovině příštího roku je podle ní předpoklad, že dojde k vypořádání věřitelů formou částečného rozvrhu v druhé polovině roku 2023. Částečný rozvrh je ze zákona možné provést, pokud to umožňuje stav majetkové podstaty, což by mělo splnit vypořádání obchodu s Českou spořitelnou. Celkový rozvrh bude možné učinit až na konci insolvenčního řízení po vyhotovení konečné zprávy.

Kupní cena úvěrového portfolia činí 41,053 miliardy korun. Nabídnutá kupní cena vychází z nabídkového řízení, kterého se zúčastnilo několik zájemců. Nabídka České spořitelny společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ by měla dostačovat ke stoprocentnímu uspokojení věřitelů v první skupině (Garanční systém) i v druhé skupině (fyzické osoby a malé a střední firmy) a s velkou pravděpodobností k více než 90procentnímu uspokojení věřitelů ve třetí skupině (kraje, města, obce a velké společnosti).

Pro úvěrové klienty Sberbank CZ se zatím stále nic nemění. Až do úspěšného vypořádání prodeje jsou nadále povinni splácet své závazky jako doposud. Zbytek úvěrového portfolia a ostatní aktiva Sberbank CZ, která nejsou součástí smlouvy o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia uzavřené s Českou spořitelnou, plánuje insolvenční správkyně nabídnout na začátku roku 2023 ostatním bankám i nebankovním společnostem.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem letošního srpna. ČNB na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB již 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Témata: Sberbank

Související:

Nejnovější