Ofenziva ruských jednotek na celé frontové linii na Ukrajině slábne

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto, foto: mil.ru
ČTK 9. dubna 2023 08:31
Sdílej:

Ofenziva ruských jednotek na celé frontové linii na Ukrajině slábne, uvádí nejnovější zpráva analytiků z amerického Institutu pro studium války (ISW). ISW se odvolává mimo jiné na vyjádření jednoho z představitelů pozemních sil ukrajinské armády Ivana Tymočka, podle něhož se intenzita ruského ostřelování v Bachmutu a v několika dalších sektorech fronty výrazně snížila.

Útok na Avdijivku, kterou si Rusko vybralo za nový cíl po Bachmutu, se podle ISW "zadrhnul". Ruská armáda se rovněž neúspěšně snaží dostat pod kontrolu Marjinku, ačkoli město je prakticky zničeno.

Současné ruské útoky jsou podle Tymočka podnikány s cílem odklonit a rozptýlit ukrajinské jednotky v očekávání ukrajinské protiofenzívy.

Zatímco ruští vojenští blogeři a propagandisté dříve diskutovali o útočných schopnostech Ruska, nyní se jejich pozornost soustředí na posouzení potenciálu Ukrajiny získat zpět území, píše ISW.

Bývalý ministr bezpečnosti samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Chodakovskij podle ISW uvedl, že ruské velení se rozhodlo zastavit každodenní distribuci munice v těch sektorech fronty, kde se aktivní útočné akce téměř úplně zastavily.

Stalo se
Světové celebrity
David Beckham

David Beckham byl pasován na rytíře. Co mu král Karel III. řekl?

Fotbalová ikona David Beckham (50) byla po letech čekání konečně pasována na rytíře (knighted) králem Karlem III. na hradě Windsor. Beckham, který byl oceněn za své zásluhy ve sportu a charitě, se svěřil, že ve svůj velký den cítil „více emocí než nervozity“. Slavnostní ceremonie se konala v úterý, i když zpráva o jeho poctě vyšla najevo už během léta.

Světové celebrity
Paul McCartney

Paul McCartney vyrazil fanouškům dech. Ve svých 83 letech ohlásil nové album

Bývalý člen legendárních Beatles, Sir Paul McCartney, potvrdil, že ani v 83 letech nezahálí a chystá vydání nového alba, které by mělo vyjít v roce 2026. Pro svou novou desku má ikonický hudebník připraveny desítky skladeb.

České celebrity
Monika Absolonová

Monika Absolonová získala Thálii. Uklidí ji na bezpečné místo

České divadlo o uplynulém víkendu ocenilo mimořádné výkony. Jednu z cen Thálie obdržela i Monika Absolonová za roli Judy Garlandové v muzikálu Judy. Jde už o její druhou Thálii, ale známá herečka a zpěvačka by byla ráda, aby se jedna věc neopakovala. 

Domácí
Dálnice, ilustrační fotografie.

Dálniční známky zdraží. Rozšířila se síť, na vině je i inflace

České dálniční známky od ledna opět zdraží, potvrdilo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Důvodem je rozšíření dálniční sítě a růst spotřebitelských cen. Za roční kupon si řidiči oproti současnosti připlatí o více než stokorunu.