Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) udrželo ve volbách své pozice, i když mu mezi vlasteneckými stranami stoupla konkurence, ocenil při hodnocení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny předseda SPD Tomio Okamura. Povolební jednání budou podle něj dlouhá, SPD je na ně připravena, řekl novinářům ve volebním štábu SPD v pražském hotelu Duo.
SPD si v procentuálním zisku proti posledním volbám pohorší a nepřekročí deset procent, získá pravděpodobně více než 20 poslanců jako v roce 2017. "SPD obhájila počet mandátů, který jsme měli, udrželi jsme pozice," řekl novinářům Okamura. I když se objevila širší konkurence mezi podobně zaměřenými stranami, zůstává po volbách SPD jedinou relevantní silou mezi vlasteneckými stranami, doplnil. Místopředseda SPD Radim Fiala doplnil, že nový poslanecký klub se sejde v úterý 12. října, aby začal brzy pracovat.
Konkurenční uskupení jako Volný blok či Trikolora Svobodní Soukromníci podle něj byla hlavním důvodem nižšího procentuálního zisku SPD. "Dosud jsme neměli výrazného konkurenta a teď se ukázalo, že znovu nebudeme mít. Přibližně osm procent nám ubraly strany, které měly překryv na vlasteneckou scénu," odhadl Okamura. Doplnil, že podle něj hnutí vedlo dobrou kampaň, na jejímž průběhu by nic neměnil.
Povolební jednání podle Okamury budou dlouhá. Pochybuje o tom, že by mohla být stabilní vláda opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty, pokud bude založena na klubech s nízkým počtem poslanců. Strany se podle něj na řadě věcí neshodnou, což by mohlo znamenat vliv pro SPD při případné podpoře některých návrhů.
Okamura ve štábu dále řekl, že úkolem pro SPD je nyní oslovit voliče menších neúspěšných stran s podobným programem, kterých je podle něj kolem pěti procent. Bezprostředně po volbách pak podle něj bude důležité ustanovení Sněmovny, kde by měla SPD získat pozici odpovídající volebnímu výsledku a počtu mandátů. "Slibuji, že budeme velmi konstruktivně a pozitivně přistupovat k sestavení Sněmovny, protože musíme okamžitě začít jednat o státním rozpočtu," řekl. Dodal, že by podle něj byla těžká rána pro demokracii, kdyby se další uskupení snažila SPD pominout.
K tomu, že se do Sněmovny preferenčními hlasy dostal také jeho bratr Hayato za KDU-ČSL, Okamura řekl, že neočekává spory a že oba budou prosazovat programy svých stran.
Letošní udílení Zlatých globů ovládlo video, které se okamžitě stalo virálním hitem. Kamera zachytila padesátiletého Leonarda DiCapria, jak u stolu neobyčejně animovaně a s humornými gesty něco vysvětluje svému doprovodu. Fanoušci na internetu okamžitě začali spekulovat, koho herec tak nadšeně bavil a co bylo tématem jejich hovoru. Záhadu nyní objasnila jeho kolegyně Teyana Taylor, která potvrdila, že onou osobou byla právě ona.
Princ z Walesu udělal v zákulisí nečekaný krok, který odborníci na vztahy s veřejností označují za mistrovský tah v budování vlastní image. Do svého týmu v Kensingtonském paláci angažoval Lizu Ravenscroftovou, špičkovou expertku na krizový management. Podle analýz nejde o panickou reakci na aktuální problém, ale o strategickou přípravu na blížící se návrat prince Harryho do Spojeného království.
Elon Musk se rozhodl zahájit právní bitvu o výhradní péči o svého ročního syna Romula, kterého má s Ashley St. Clair. Miliardář a šéf společností Tesla či SpaceX své úmysly oznámil na platformě X v reakci na příspěvky uživatelů, kteří jej k tomuto kroku vyzývali. Důvodem je Muskovo přesvědčení, že jeho syn je v ohrožení kvůli změně postojů jeho matky k transgender komunitě.
Jaromír Nohavica překvapil návštěvníky koncertu jiného písničkáře, když se objevil na pódiu a zazpíval písně The Beatles. Neuniklo to ani televiznímu moderátorovi Jakubu Železnému, který využil příležitosti a do hudebníka si rýpl.
Jakub Prachař se v poslední době víceméně vzdal jedné výdělečné činnosti, která jej před lety také proslavila. Řeč je o moderování. Známý herec a bavič přiznal, že důvodem je strach.
Nebezpečí, které v posledních dnech představuje ledovka, nepomine ani během následujících hodin. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu vydal novou výstrahu, která upravuje časovou a územní platnost varování před zmíněným jevem.
Pavel Nedvěd se loni po letech v zahraničí vrátil do českého fotbalu, aby mu pomohl, konkrétně aby pomohl národnímu týmu z pozice manažera. Jak nyní přiznal, na zdejší prostředí si stále teprve zvyká. A naznačil, že některé věci by se mohly zlepšit.
Vazební stíhání Karlose Vémoly v ostře sledované kauze pokračuje, i když se zápasník nachází po operaci ve vězeňské nemocnici. Nyní se objevily informace, které naznačují zásadní zvrat v případu. Známý sportovec by se podle nich mohl dostat na svobodu.
Americký prezident Donald Trump vyzval protestující íránské občany, aby pokračovali v demonstracích proti režimu ve své zemi. Podle jeho vlastních slov je na cestě pomoc, kterou ale blíže nespecifikoval. Ve Washingtonu však dnes mají proběhnout důležitá jednání.
Poslední víkend do Česka přinesl mrazivé a na sníh bohaté počasí. O nadcházejícím víkendu bude situace jiná. Meteorologové nečekají prakticky žádné srážky, přes den má navíc být nad nulou. Vyplývá to z informací uvedených na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jana Boušková se poprvé po vleklých zdravotních problémech ukázala na veřejnosti. Fanoušci jsou samozřejmě rádi, ale teď budou vyhlížet její návrat do televize či do divadla. Známá herečka ještě zásadní rozhodnutí neudělala.
Tragédie se stala v lyžařském středisku Bad Gastein v rakouských Alpách. Třináctiletý chlapec z České republiky tam mimo sjezdovku strhl lavinu, přičemž ho sníh zavalil a usmrtil. Záchranáři se hocha snažili oživit, ale nepodařilo se jim to. O smutné události informoval deník Kronen Zeitung.