Okamura kritizoval STAN kvůli Polčákovi, sněmovní jednání nemá výsledek

Poslanecké jednání k aféře kolem europoslance STAN a advokáta Stanislava Polčáka v kauze Vrbětice skončilo bez výsledku. Sněmovna dnes neschválila návrh programu mimořádné schůze svolané z podnětu opozičních SPD a ANO. Zákonodárci vládního tábora jej nepodpořili.

Tomio Okamura

Debatě před hlasováním dominoval spor poslanců obou opozičních hnutí s politiky koaličních STAN. Navzdory tomu, že v ní mohli vystupovat jen řečníci s přednostním právem, trvala zhruba tři hodiny.

Pro přijetí programu hlasovalo 70 poslanců SPD a ANO z celkem 158 přítomných zákonodárců. Proti bylo 79 poslanců z řad vládních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů, další se hlasování zdrželi.

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura se dnes ve Sněmovně pustil do vládního hnutí STAN. V souvislosti s postupem europoslance STAN a advokáta Stanislava Polčáka v kauze Vrbětice opět označil koaliční hnutí za podnikatelsko-politický projekt úzké skupiny lidí.

Polčák navíc podle Okamury nevyvodil plnou politickou odpovědnost, když nerezignoval na mandát evropského poslance. Podle místopředsedkyně Sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) může aféra kolem Polčáka ohrozit důvěru v demokratický legislativní proces.

Naopak místopředsedkyně Sněmovny Věry Kovářové (STAN) označila vyvolání mimořádné schůze poslanci SPD a ANO jen za ztrátu času a peněz. "Jiný smysl tato mimořádná schůze nemá," prohlásila. O aféře kolem Polčáka uvedla, že o žádnou velkou kauzu nejde. Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání zákonného odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal a odstoupil z pozice místopředsedy STAN.

Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan řekl, že hnutí na rozdíl od opozičních stran svoje kauzy řeší, a netvrdí, že jde o lži a o kampaň. "Ve Sněmovně sedí politici, kteří mají prokázaný střet zájmů, a ani to s nimi nepohnulo," uvedl. Polčák podle Rakušana politickou odpovědnost vyvodil a tím, zda byl ve střetu zájmů, nebo nikoli, se zabývá advokátní komora.

Okamura prohlásil, že se STAN tváří, že hájí zájmy malých obcí, přičemž ale obchoduje se zákony. Ptal se Rakušana na to, proč Polčáka nevyzval ke složení europoslaneckého mandátu či zda ho STAN nominuje na kandidátku do dalších evropských voleb. Okamura navíc míní, že Polčákovo jednání nebylo legální a mohlo by jít o nedokonaný dotační podvod. V souvislosti se STAN Okamura připomněl také podnikání místopředsedy Věslava Michalika či zámořskou stáž bývalého poslance Jana Farského. "Poškozovat naši zemi, připravovat ji o peníze, je prostě v souladu s programem hnutí STAN," prohlásil lídr SPD. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle Okamury zvážit setrvání STAN ve vládě. Fiala se z dnešního jednání poslanců omluvil.

Rakušan zase obvinil Okamuru z toho, že se choval jako politický byznysmen ke svému někdejšímu hnutí Úsvit. "Zloděj křičí chyťte zloděje," prohlásil. Rakušan ale také řekl, že Polčák nebude mít jeho podporu v případné obhajobě europoslaneckého mandátu.

Mračková Vildumetzová řekla, že Polčák slíbil prosazení odškodňovacího zákona za peníze. V souvislosti s hnutím STAN mluvila až o "mafiánském chování. "Společně bychom měli dát signál, že toto by se už nemělo nikdy v budoucnu stát," uvedla.

Kovářová prohlásila, že by bylo užitečnější, kdyby Sněmovna věnovala nyní zmařené hodiny zákonům, které je třeba projednat. Uvedla, že obce a lidé z okolí Vrbětic potřebovali právníky, protože je stát nechal na holičkách. Předchozí vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) i Andreje Babiše (ANO) podle ní v odškodnění nekonaly. "On (Polčák) se obcí ujal a ty věci potom měly rychlý spád," řekla Kovářová.

Opozice neprosadila debatu o Polčákově postupu předminulý týden na běžné sněmovní schůzi. Koalice navrhované zařazení nového bodu do jejího programu vetovala. Je pravděpodobné, že dolní komora zamítne koaliční většinou hlasů i návrh programu mimořádné schůze. Schůze by se v takovém případě prakticky neuskutečnila. Nyní mohou debatovat jen řečníci s přednostním právem.

Zeman podepsal nové zákony. Skončí jednorázová brčka a příbory z plastu

16.08.2022 19:04 Aktualizováno Česko do dvou měsíců zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v…

Ceny plynu v Evropě mohou v zimě vzrůst o dalších 60 procent, varuje…

16.08.2022 18:55 Aktualizováno Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit…

Síkela: Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek…

16.08.2022 17:11 Aktualizováno Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek tepla do domácností, aby udržel v…

Mlejnek má moji důvěru, z postu ministra neodstoupím, řekl Rakušan

16.08.2022 16:38 Aktualizováno Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zopakoval, že šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek má jeho důvěru.…

Horkým počasím jsou nejvíc ohroženi senioři, děti do čtyř let nebo těhotné

16.08.2022 14:46 Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi…

Politologové: Smyslem hlasování o nedůvěře je často snaha opozice se…

16.08.2022 14:26 Smyslem vyvolání hlasování o nedůvěře vládě je z hlediska opozice obvykle snaha zvýšit svou…

Lidovci odmítají zrušení podpory stavebního a důchodového spoření

16.08.2022 14:07 Vedení vládních lidovců v dnešním usnesení odmítlo ukončení státní podpory u stavebního spoření a…

Vláda probere, kolik dá odborům a zaměstnavatelům na vyjednávání

16.08.2022 13:13 Vláda by měla ve středu jednat o částce, kterou stát v příštím roce dá odborům a zaměstnavatelům na…

ANO požaduje mimořádnou schůzi k energetické krizi

16.08.2022 13:09 Opoziční hnutí ANO požádalo o svolání mimořádné sněmovní schůze k řešení energetické krize nebo…

Odborový předák Středula vyzval vládu, aby řešila energetickou krizi

16.08.2022 12:23 Aktualizováno Odborový předák a prezidentský kandidát Josef Středula otevřeným dopisem adresovaným premiérovi…

Související:

Nejnovější