Úřad evropského veřejného ochránce práv dnes obvinil Evropskou komisi (EK) z pochybení kvůli tomu, že orgán nezveřejnil textové zprávy mezi šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou, které si vyměnili při vyjednávání obří dohody o nákupu vakcín proti covidu-19.
O komunikaci informovala loni v dubnu von der Leyenová, EK však po žádosti novinářů uvedla, že o zprávách nezbyl žádný záznam. EK odmítla věc komentovat, úřad však podle mluvčího odpoví ombudsmance Emily O'Reillyové v řádném termínu.
"K žádosti veřejnosti o informace se přistupovalo omezeně, což znamenalo, že nedošlo k pokusu zjistit, zda nějaké takové textové zprávy existují," uvedla O´Reillyová. "Ombudsmanka došla k závěru, že se jednalo o nesprávný úřední postup," pokračuje její vyjádření, podle nějž se má komise po požadovaných zprávách znovu poohlédnout a poslat svou odpověď do 26. dubna.
Doporučení evropského ombudsmana nejsou pro EK závazná, většinou však vedou k zesílenému zájmu o problematiku od Evropského parlamentu, poznamenává agentura Reuters.
EK vedla za Evropskou unii vyjednávání s farmaceutickými firmami ohledně nákupu vakcín proti covidu-19. List The New York Times přišel v dubnu 2021 s článkem, v němž von der Leyenová i Bourla uvedli, že vyjednávání vedli mimo jiné skrze telefonické hovory a SMSky. Novináři následně požádali EK o přístup k těmto zprávám, úřad jim však zaslal tři dokumenty, mezi nimiž žádné SMS zprávy nebyly. Uvedl přitom, že podle stávajících pravidel ohledně transparentnosti nemá povinnost tento typ zpráv archivovat.
Ombudsmanka O´Reillyová tvrdí, že pracovníci EK ani nepožádali kancelář von der Leyenové o případné vydání zmíněných SMS zpráv, ale rovnou požadovali jen zaslání dokumentů, které má úřad povinnost ukládat. Tím se podle ní dopustili pochybení, jež ombudsmanka doporučuje napravit.
Dohoda, kterou von der Leyenová vyjednala s Bourlou, byla největší svého druhu na světě a EU na jejím základě pořídila 900 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 s možností nákupu dalších 900 milionů. EU již předtím koupila od Pfizeru a jeho partnera BioNTech 600 milionů dávek na základě dvou dřívějších smluv.
Klíčové podrobnosti obřího kontraktu, včetně ceny za dávku, nejsou veřejně známy, což již delší dobu kritizují někteří europoslanci i nevládní organizace.
"Evropská komise se stala méně transparentní, méně odpovědná Evropskému parlamentu a upřímně, vychyluje se od evropské demokracie," řekla europoslankyně Sophie in't Veldová z liberální frakce Obnova Evropy (Renew Europe).
Úřad evropského veřejného ochránce práv zavedla maastrichtská Smlouva o EU, která začala platit v listopadu 1993. Ombudsman může reagovat na stížnosti od občanů nebo jednat z vlastní iniciativy, přičemž vyšetřuje podezření z nesprávného úředního postupu ze strany institucí, orgánů, úřadů a agentur Evropské unie.
Anna Slováčková byla inspirativní i tím, že se navzdory rakovině, které v neděli ve věku 29 let podlehla, snažila žít normálním životem a pokračovala v umělecké kariéře. Podle nejnovějších informací se ještě v závěru března zmiňovala spolupracovníkům o plánech na letošní léto.
Změny v celní politice oznámil ve středu americký prezident Donald Trump. Zatímco na Čínu uvalil ještě vyšší cla ve výši 125 procent, více než sedmi desítkám zemí, které projevily ochotu jednat, snížil cla na 10 procent na následujících 90 dní.
V Praze došlo ve středu odpoledne k loupežnému přepadení, při kterém bylo údajně odcizeno přes sto milionů korun. Na případ upozornil web novinky.cz. Policistům se zatím podařilo vypátrat a zajistit vozidlo. Do vyšetřování jsou zapojeni i lidé z oddělení vražd.
V posledních dnech došlo k vyostření sporu mezi generálním ředitelem Tesly Elonem Muskem a hlavním obchodním poradcem prezidenta Donalda Trumpa Peterem Navarrem. Tento konflikt vznikl v reakci na nově zavedená cla, která Trumpova administrativa uvalila.
Potvrzují se předchozí informace o podobě posledního rozloučení s Annou Slováčkovou, která v neděli zemřela ve věku 29 let. Zdrcený otec Felix Slováček dnes prozradil, jak probíhají přípravy smutečního obřadu, jehož by se jistě chtěli zúčastnit i fanoušci.
Eva Burešová je momentálně zaneprázdněna účastí v letošní řadě Let's Dance, což je slovenská obdoba StarDance. Nejspíš přitom nepočítala, že se v souvislosti s působením v této show bude řešit její vztah s kuchařem Přemkem Forejtem. A právě on teď pronesl zajímavá slova.
V Česku bez problémů nakoupíte ještě několik dní, ale během dubna musíte počítat s jednodenním omezením prodeje v obchodech kvůli velikonočním svátkům.
Kauza psychiatra Jana Cimického ve středu nepokračovala, naplánované odvolací jednání bylo odročeno na 29. dubna. Informoval o tom web novinky.cz. Důvodem odročení byla nepřítomnost obžalovaného i jeho právního zástupce.
Nikdo se teď nedokáže vžít do Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové, kteří byli v neděli do poslední chvíle s milovanou dcerou Aničkou. Odešla po dlouhém a statečném boji s rakovinou, bylo jí 29 let. Je zjevné, že rodina se během jejího odcházení semkla. Všechny spory šly úplně stranou.
Česko si krátce před Velikonocemi užije velmi teplé jarní počasí. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty po nadcházejícím víkendu nadále porostou, budou ale hrozit i bouřky.
O dvou ranách do hlavy Michala Davida se mluvilo po konfliktu na československém plese na ostrově Tenerife. Pustit se do sebe měli miliardář Richard Chlad a Vlasta Hájek, manžel Zuzany Belohorcové. Podle posledních informací se to ale celé seběhlo trochu jinak.
Nebylo to tak veřejnosti prezentováno, ale zlom v boji Aničky Slováčkové se zákeřnou rakovinou nastával již před několika týdny. Tehdy herečka a zpěvačka přišla o jednu z hlasivek. Poslední dny života pak byly podle přátel zesnulé jedním velkým trápením.