Omikron je podle studie násobně nakažlivější i mezi očkovanými

Covid-19, ilustrační fotografie.
Covid-19, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 3. ledna 2022 20:35
Sdílej:

Koronavirová varianta omikron dokáže obejít imunitu očkovaných 2,7krát až 3,7krát snadněji než předchozí převažující varianta delta. Ukazuje to dánská studie, o níž dnes informovala agentura Reuters. Podle ní zjištění částečně vysvětluje rychlejší šíření omikronu.

Od objevení silně zmutované varianty omikron loni v listopadu se vědci usilovně snaží zjistit, zda způsobuje méně závažný průběh nemoci covid-19 a proč se jeví nakažlivější než varianta delta. Virus může být snadněji přenosný z mnoha důvodů. Mezi nimi je doba, po kterou vydrží ve vzduchu, schopnost uchytit se na buňky či schopnost obejít imunitní systém organismu.

Vědci z Kodaňské univerzity, dánského statistického úřadu a sérologického institutu SSI v polovině prosince sledovali na 12.000 dánských domácností a zjistili, že mezi očkovanými Dány je omikron 2,7krát až 3,7krát nakažlivější než delta. Výzkum ukazuje, že vir se šíří rychleji hlavně z toho důvodu, že se dokáže lépe vyhnout imunitě získané očkováním. "Naše zjištění potvrzují, že rychlé šíření omikronu lze přičíst spíše schopnosti obejít imunitu, než jemu vlastní vyšší základní přenosnosti," uvedli vědci.

V Dánsku, které má přes 5,7 milionu obyvatel, má dokončené očkování 78 procent populace. Třetí posilující dávku dostalo 48 procent Dánů. Více než 80 procent Dánů přitom dostalo vakcínu od dvojice firem Pfizer/BioNTech. Studie rovněž potvrdila, že lidé s posilující dávkou virus oproti neočkovaným přenášejí s menší pravděpodobností, bez ohledu na variantu.

I když je omikron nakažlivější, zdá se, že způsobuje méně závažné onemocnění, řekla dnes místním médiím technická ředitelka SSI Tyra Groveová Krauseová. "Zatímco omikron je i tak schopen zatížit naše zdravotnictví, vše nasvědčuje tomu, že je mírnější než varianta delta," řekla vědkyně a dodala, že riziko hospitalizace s omikronem je poloviční oproti deltě. K podobným závěrům dospěly i jiné studie.

Z celkem 93 lidí, kteří byli v druhé polovině prosince v Dánsku hospitalizováni s covidem-19 způsobeným variantou omikron, méně než pět potřebovalo intenzivní péči. "To by nás mohlo vytáhnout z pandemie tak, že toto bude poslední koronavirová vlna," věří Groveová Krauseová.

Stalo se
Domácí
Daniel Krištof

Zemřel šéf Úřadu práce Daniel Krištof, byl těžce nemocný

Českou státní správou otřásla před víkendem smutná zpráva. Ve věku pouhých 46 let zemřel úřadující generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof. Úřad vedl v posledních dvou letech. Podle dostupných informací podlehl těžké nemoci. 

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Harry s Meghan mají kvůli Beatrice a Eugenii problémy

Královská rodina se stále vzpamatovává z jednoho z největších skandálů za posledních desetiletí. Princ Harry má mít podle všeho velké obavy o své sestřenice, princezny Beatrice (37) a Eugenie (35). Sestry se ocitly v centru pozornosti kvůli skandálu spojenému s jejich rodiči, princem Andrewem a Sarah Ferguson, a jejich vazbami na odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina a Ghislaine Maxwell.

Světové celebrity
Princ William

Andrew neudržel pusu na uzdě. A dohnal Williama na pokraj sil

Vztahy mezi Princem Williamem a jeho strýcem, Andrewem Mountbattenem Windsor (dříve princem Andrewem), jsou dlouhodobě napjaté. Hlavním důvodem je skandál s Jeffreym Epsteinem a poškozování reputace monarchie. Podle nových zpráv, které se objevily v královské knize, však vztahy zhoršila i „hrubá“ poznámka o Williamově manželce, princezně Kate.

Světové celebrity
Charlie Sheen

Otec Charlie Sheen promluvil o životní chybě

Herec Martin Sheen se v nedávném rozhovoru přiznal, že hluboce lituje svého rozhodnutí přijmout jiné jméno pro svou kariéru v Hollywoodu. Jeho skutečné jméno je přitom Ramón Gerard Antonio Estévez. Když se Sheen v roce 1959 pouštěl do herectví v New Yorku, zdůvodnil změnu jména tím, že „mít v té době hispánské příjmení nebylo výhodou“.