58. den války: Rusko oznámilo, co je jeho dalším cílem na Ukrajině

Moskva chce plně ovládnout Donbas a jih Ukrajiny, řekl dnes jeden z ruských generálů. Podle Kyjeva tím Rusko popřelo svá předchozí prohlášení, že nemá územní ambice a prokázalo úmysl Ukrajinu okupovat. V plánech Moskvy je podle generála i vytvoření spojnice mezi Ruskem a separatistickým Podněstřím v Moldavsku. Kišiněv si kvůli těmto výrokům předvolal ruského velvyslance.

Ruská armáda, ilustrační foto

Stručný přehled pátečních událostí:

Ruský prezident Vladimir Putin dnes telefonicky hovořil s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, jeho výzvu na setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ale přímo nevyslyšel. Kreml následně oznámil, že Putina příští týden v Moskvě navštíví generální tajemník OSN António Guterres.

"Po zahájení druhé fáze speciální operace, která začala doslova před dvěma dny, je jedním z úkolů ruské armády nastolit plnou kontrolu nad Donbasem a jižní Ukrajinou," řekl dnes podle agentury TASS generálmajor Rustam Minněkajev. Kontrola jižních oblastí Ukrajiny podle něj představuje další spojnici s neuznávanou proruskou republikou Podněstří.

Tento záměr ostře odsoudilo jak ukrajinské ministerstvo obrany, podle kterého se jedná o ukázku ruského imperialismu, tak moldavská diplomacie, která Moskvu vyzvala, aby respektovala neutralitu Moldavska.

Válka na Ukrajině trvá už 58 dní. Největší pozornost si v posledních dnech vysloužilo obléhání jihoukrajinského přístavu Mariupol, kde ruským silám stále podle všeho odolávají ukrajinské jednotky i civilisté v areálu oceláren Azovstal. Putin ve čtvrtek nařídil jejich blokádu místo útoku a podle britského ministerstva obrany tak učinil patrně proto, aby uvolnil síly pro boje jinde na východě Ukrajiny. Civilisté ve zničeném Mariupolu se ale ani dnes nedočkali evakuace, Kyjev totiž kvůli nebezpečím na silnicích nedohodl žádné humanitární koridory pro evakuaci civilistů, uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková.

Ruskou invazi na Ukrajinu již téměř od počátku provázejí snahy o vyjednání příměří. Ruský šéfvyjednávač Vladimir Medinskij potvrdil, že dnes několikrát dlouze jednal se svým ukrajinským protějškem. Stalo se tak poté, co si šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov postěžoval, že rusko-ukrajinská jednání přešlapují na místě a Moskva ještě nedostala odpověď na své návrhy; Kyjev asi rozhovory nepotřebuje, poznamenal Lavrov. Michelův návrh na jednání na nejvyšší úrovni dnes Kreml odbyl s tím, že případné setkání prezidentů Ruska a Ukrajiny závisí na výsledcích mírových hovorů.

Slovinský premiér Eduard Heger se dnes vyslovil pro stupňování sankcí vůči Rusku, stejný názor má podle něj také Polsko. Předseda slovenského kabinetu po jednání se svým polským protějškem také vyjádřil zklamání nad přístupem Maďarska ve vztahu k Ukrajině.

Německý kancléř Olaf Scholz dnes v rozhovoru s magazínem Spiegel uvedl, že německá armáda z velké části vyčerpala možnosti dodávat další zbraně ze svých zásob na Ukrajinu. Berlín je opakovaně terčem kritiky za to, že Kyjevu neposkytuje větší pomoc. Scholz v rozhovoru argumentuje i tím, že chce za každou cenu zabránit konfliktu mezi NATO a Ruskem, možné třetí světové válce.

Papež František v rozhovoru s argentinským listem La Nación uvedl, že nepojede na Ukrajinu ani se nesetká s lídrem ruské pravoslavné církve, moskevským patriarchou Kirillem, který ruskou invazi na Ukrajině podporuje.

Británie příští týden opět otevře své velvyslanectví v Kyjevě. Britská policie dnes oznámila, že shromažďuje důkazy poté, co obdržela asi 50 oznámení o údajných válečných zločinech během ruské invaze na Ukrajinu. Do napadené země vyslalo například Slovensko policisty, kteří budou podezření na válečné zločiny mapovat.

On-line přenos:

Při tureckém útoku na Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

21.05.2022 21:58 Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří…

Ve Švýcarsku a Izraeli byl potvrzen první případ opičích neštovic

21.05.2022 21:27 Aktualizováno Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy…

Šanghaj nechala zavřít obchody v obchodní čtvrti kvůli šíření koronaviru

21.05.2022 20:23 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Turecký prezident Erdogan mluvil s představiteli Švédska a Finska o NATO

21.05.2022 19:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s představiteli Švédska a Finska o…

Zelenskyj: Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí a…

21.05.2022 19:12 Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to…

Australský premiér Morrison uznal porážku ve volbách

21.05.2022 17:42 Aktualizováno Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního…

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Aktualizováno Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Rusko zakázalo vstup tisícovce Američanů včetně Bidena do země

21.05.2022 15:26 Aktualizováno Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině za téměř 40 miliard…

21.05.2022 13:19 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu…

Související:

Nejnovější