74. den války: Rusko se připravuje na útok u Izjumu, v Lysyčansku hoří rafinerie

Ukrajinu dnes překvapivě navštívili americká první dáma Jill Bidenová, kanadský premiér Justin Trudeau i rockový zpěvák Bono ze skupiny U2. V den, kdy si západní svět připomíná 77. výročí konce druhé světové války, chtěli Ukrajincům vyjádřit podporu před pokračující ruskou invazí. Skupina G7 se zavázala, že v rámci odvetných opatření proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, ukončí závislost na ruské ropě, zatímco Spojené státy oznámily nové sankce. Na východě Ukrajiny Rusko pokračovalo v ofenzivě. Při ruském bombardování školy v obci Bilohorivka zemřeli nejméně dva lidé, úřady se ale obávají, že mrtvých může být až šest desítek. Boje s ruskými jednotkami dál svádějí ukrajinští vojáci v mariupolských ocelárnách Azovstal.

Ruská armáda, ilustrační foto

Stručný přehled nedělních událostí: 

Jill Bidenová se dnes v ukrajinském Užhorodu nečekaně sešla s Olenou Zelenskou, manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, která se na veřejnosti ukázala poprvé od únorové invaze Ruska na Ukrajinu. Předtím se první dáma USA na Slovensku setkala s ukrajinskými uprchlíky. Město Irpiň u Kyjeva navštívil Trudeau, který se později sešel se Zelenským. Řekl mu, že Rusko spáchalo na Ukrajině válečné zločiny a také slíbil další zbraně pro ukrajinské ozbrojené síly.

Přímo v jedné ze stanic kyjevského metra dnes uspořádali neohlášený koncert pro malou skupinu fanoušků a vojáků frontman kapely U2 Bono a kytarista The Edge, do města je pozval prezident Zelenskyj.

Ten dnes, v době výročí konce druhé světové války, přirovnal ruské chování vůči Ukrajině k postupu nacistických vojsk. Rusko obvinil z opakování nacistických zločinů a poznamenal, že pro Ukrajince přestalo být pravdivé heslo "Už nikdy!", připomínající, že zvěrstva druhé světové války se nesmí opakovat. "Ve čtyři ráno 24. února bylo slovo 'Nikdy' vymazáno, rozbombardováno a rozstříleno stovkami raket, které vzbudily celou Ukrajinu. Slyšeli jsme výbuchy a znělo slovo 'Zase'," prohlásil.

Na občany Ukrajiny se dnes obrátil také Putin. Popřál jim "klidnou a spravedlivou budoucnost" a opět varoval před vzestupem "nacismu". Šéf Kremlu invazi, kterou označuje za speciální vojenskou operaci, dlouhodobě zdůvodňuje potřebou denacifikovat Ukrajinu.

Představitelé skupiny nejsilnějších ekonomik G7 se zavázali ukončit závislost na ruské ropě, buď úplným zákazem nebo postupným ukončením dovozu. Skupina bude pokračovat v opatřeních proti ruským bankám, které jsou napojené na světovou ekonomiku a znemožní poskytování služeb, na nichž je Rusko závislé. Země G7 to uvedli ve společném prohlášení po virtuální konferenci, ke které se připojil také Zelenskyj.

Spojené státy souběžně oznámily nové sankce vůči Rusku. Sankční seznam rozšířily o 27 členů vedení banky Gazprombank. Postihy uvalily také na tři ruské televizní stanice. Američanům navíc vláda zakázala poskytovat Rusům účetní a poradenské služby.

Na podobě svého nového balíku sankcí, který zahrnuje návrh na ukončení dovozu ropy z Ruska do konce roku, se dnes naopak opět neshodly země Evropské unie. Po jednání velvyslanců států EU to napsal server Politico, podle kterého dohodu blokovalo Maďarsko.

Rusko dnes pokračovalo v ofenzivě na východě Ukrajiny. Podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje zemřeli nejméně dva lidé při ruském ostřelování školy v obci Bilohorivka, kde se ukrývalo 90 lidí. Třicet lidí bylo zachráněno, úřady se ale obávají, že mrtvých jsou desítky.

Ukrajinská armáda podle Hajdaje tvrdě bojuje o všechny obce v Luhanské oblasti, musela se ale stáhnout ze zničeného města Popasne. Ruské ostřelování zasáhlo ropnou rafinérii v Lysyčansku a poškodilo výrobní zařízení.

V Mariupolu se ruští vojáci nadále snaží blokovat ukrajinské síly v areálu oceláren Azovstal, který pomocí tanků a dělostřelectva ostřelují. Podle Kyjeva se z hutního areálu podařilo evakuovat všechny starší lidi, ženy a děti. Zástupce velitele ukrajinského pluku Azov Svjatoslav Palamar ale dnes řekl, že to nemůže potvrdit.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že zničilo ukrajinskou válečnou loď, korvetu typu Projekt 1241, poblíž Oděsy a u Hadího ostrova sestřelilo dva ukrajinské bombardéry Su-24 a jeden vrtulník. Na nádraží poblíž východoukrajinského města Soledar údajně zničilo zbraně a vojenské vybavení, které Ukrajině dodaly Spojené státy a další západní země. Tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Británie dnes oznámila, že Ukrajině poskytne další vojenskou pomoc v hodnotě 1,3 miliardy liber (38 miliard korun).

Rusko za válku Ukrajině denně vydá 900 milionů dolarů (21 miliard korun), uvedl americký týdeník Newsweek s odkazem na šéfredaktora vojenského zpravodajského serveru SOFREP Seana Spoontse.

Ruský vpád na Ukrajině ovlivnil akce konané napříč Evropou k příležitosti 77. výročí pádu nacismu a konce druhé světové války. Lídři západních zemí při vzpomínkových akcích připomínali ruskou invazi. Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že Německo má historickou povinnost pomoci Ukrajině v boji proti ruské agresi, zároveň ale neučiní nic, co by zemi a Severoatlantickou alianci zavedlo do války s Ruskem.

Ruské ostřelování dnes zasáhlo ropnou rafinérii v městě Lysyčansk na východě Ukrajiny a poškodilo výrobní zařízení. Podle agentury Reuters o tom na sociální síti Telegram informoval gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Rafinérii po zásahu zachvátily plameny, hasiči s nimi ale nemohou bojovat kvůli pokračující dělostřelecké palbě, uvedl Hajdaj.

On-line přenos:

Při tureckém útoku na Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

21.05.2022 21:58 Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří…

Ve Švýcarsku a Izraeli byl potvrzen první případ opičích neštovic

21.05.2022 21:27 Aktualizováno Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy…

Šanghaj nechala zavřít obchody v obchodní čtvrti kvůli šíření koronaviru

21.05.2022 20:23 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Turecký prezident Erdogan mluvil s představiteli Švédska a Finska o NATO

21.05.2022 19:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s představiteli Švédska a Finska o…

Zelenskyj: Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí a…

21.05.2022 19:12 Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to…

Australský premiér Morrison uznal porážku ve volbách

21.05.2022 17:42 Aktualizováno Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního…

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Aktualizováno Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Rusko zakázalo vstup tisícovce Američanů včetně Bidena do země

21.05.2022 15:26 Aktualizováno Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině za téměř 40 miliard…

21.05.2022 13:19 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu…

Související:

Nejnovější