75. den války: Ruská vojska se chystají na útok v Doněcké oblasti

Válka na Ukrajině pokračuje 75. dnem. Ruská armáda dnes z anektovaného Krymu ostřelovala jihoukrajinský přístav Oděsa a jeho okolí. Vojska Moskvy zároveň podle ukrajinského generálního štábu soustřeďují síly a chystají se útočit v Doněcké oblasti na obce Siversk, Slovjansk, Lysyčansk a na Avdijivku u Izjumu v Charkovské oblasti.

Ruská armáda, ilustrační foto

Stručný přehled pondělních událostí: 

V Mariupolu, kde se zbývající ukrajinští vojáci brání v ocelárnách Azovstal, se podle Kyjeva intenzita bojů snížila.

Rusové i Ukrajinci si dnes připomněli 77. výročí pádu nacismu a konce druhé světové války. Zatímco ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videu procházel prázdné kyjevské ulice a Ukrajince ujistil, že Rusko válku prohraje, jeho ruský protějšek v Moskvě tvrdil, že jeho vojska byla nucena na sousední zemi zaútočit. "Otevřeně probíhala příprava na další kárnou operaci v Donbasu, příprava vpádu na naše historická území, včetně Krymu. V Kyjevě zněla prohlášení o možném získání jaderných zbraní. Blok NATO začal aktivní vojenské přípravy v našem sousedství," vyložil Putin své vidění situace.

"Znovu si to řekněme. Země NATO neměly v úmyslu na Rusko zaútočit. Ukrajina neplánovala napadnout Krym. Ruští vojáci umírají níkoli při obraně své země, ale při pokusu o okupaci jiné země. Pro tuto válku neexistují rozumné důvody, jen zvrácené ruské imperiální ambice," reagoval poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Další z poradců Kyjeva Oleksij Arestovyč zase Putina nazval "starým, nemocným a k smrti vyděšeným mužíčkem".

O zneuctění vojenské historie z roku 1945 dnes v souvislosti s přehlídkou v Moskvě mluvil britský ministr obrany Ben Wallace. "Nemají co slavit," řekla CNN velvyslankyně Spojených států při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Kriticky na Putinův projev reagoval Fiala i český ministr zahraničí Jan Lipavský, podle kterého Rusové ztratili morální nárok oslavovat konec druhé světové války. Podle českého premiéra navázal Putin na předchozí nepravdivé informace a účelové zkreslování historie i současnosti. V rozhovoru s deníkem Die Welt zároveň Fiala varoval před ustupováním autoritářským režimům a uvedl, že Česko bude ukrajinské armádě pomáhat, jak bude moci.

BBC na svém ruskojazyčném webu připomněla, že v Putinově projevu nezaznělo hodnocení bojových operací, které Rusko vede proti Ukrajině, ani výzva k všeobecné mobilizaci nebo oficiální vyhlášení války proti Ukrajině, jak v posledních dnech spekulovala některá americká média.

Dnešní vojenské přehlídky v Moskvě se kromě Putina nebo ruského ministra obrany Sergeje Šojgua zúčastnilo na 11.000 lidí a Moskvou projela těžká technika včetně transportérů s mezikontinentálními balistickými raketami. Metropole ale zrušila leteckou část programu, což zdůvodnila špatným počasím. Ukrajinský expert Oleh Ždanov podle agentury Unian ale uvedl, že důvody zrušení byly politické, protože v Moskvě během přehlídky panovalo dobré počasí. Podle všeho se také nenaplnily obavy ukrajinských médií, která v posledních dnech psala o možné ruské vojenské přehlídce v okupovaném Mariupolu.

Méně či více závažné protesty proti ruské invazi dnes pocítili ruští čtenáři prokremelského média Lenta.ru, kde se objevily příspěvků kritizující Putina, a uživatelé některých ruských televizorů, na kterých se názvy kanálů změnily v protiválečné slogany. Na ruského velvyslance v Polsku Sergeje Andrejeva zase dnes demonstranti vylili červenou barvu, když se v poledne pokusil položit věnec k pomníku sovětských vojáků ve Varšavě.

Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon, který umožní urychlit a zjednodušit dodávky zbraní Ukrajině, která se již třetí měsíc brání ruské invazi. Biden tak obnovil program z druhé světové války na pomoc spojencům známý jako lend-lease act (zákon o půjče a pronájmu).

On-line přenos:

Při tureckém útoku na Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

21.05.2022 21:58 Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří…

Ve Švýcarsku a Izraeli byl potvrzen první případ opičích neštovic

21.05.2022 21:27 Aktualizováno Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy…

Šanghaj nechala zavřít obchody v obchodní čtvrti kvůli šíření koronaviru

21.05.2022 20:23 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Turecký prezident Erdogan mluvil s představiteli Švédska a Finska o NATO

21.05.2022 19:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s představiteli Švédska a Finska o…

Zelenskyj: Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí a…

21.05.2022 19:12 Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to…

Australský premiér Morrison uznal porážku ve volbách

21.05.2022 17:42 Aktualizováno Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního…

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Aktualizováno Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Rusko zakázalo vstup tisícovce Američanů včetně Bidena do země

21.05.2022 15:26 Aktualizováno Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině za téměř 40 miliard…

21.05.2022 13:19 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu…

Související:

Nejnovější