Boje na Ukrajině pokračují. Příměří u Mariupolu skončilo fiaskem

Ruská armáda dnes vyhlásila dočasný klid zbraní u ukrajinských měst Mariupol a Volnovacha, aby umožnila odchod civilního obyvatelstva. Ostřelování oficiálně odpoledne opět zahájila, ovšem podle ukrajinských úřadů příměří nedodržovala ani během jeho trvání, a evakuace tak byly odloženy. Ruské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že odchodu civilistů zabránili ukrajinští "nacionalisté". Ruského prezidenta Vladimira Putina poprvé od zahájení invaze na Ukrajinu navštívil zahraniční lídr, izraelský premiér Naftali Bennett.

Následky ostřelování Charkova ruskou invazní armádou

Stručné shrnutí sobotních událostí:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přes noc kritizoval NATO kvůli tomu, že odmítá zavést bezletovou zónu nad jeho zemí. Putin následně prohlásil, že Moskva by vyhlášení takové zóny ze strany jakékoliv země považovala za její účast v konfliktu.

Zástupci městské správy Mariupolu, kde podle úřadů neteče voda, nejde elektřina a dochází jídlo, ráno uvedli, že civilisté budou z města moci odcházet mezi 10:00 a 15:00 SEČ. Bezpečná cesta měla vést směrem na severozápad do Záporoží a příměří mělo posloužit k opravám infrastruktury a zajištění zásob potravin a léků.

Místostarosta přístavního města Serhij Orlov nicméně po deklarovaném začátku klidu zbraní řekl, že ruské jednotky pokračují v útocích, evakuace civilistů byla proto odložena. Z Volnovachy se podařilo evakuovat 400 lidí, původně měly ukrajinské úřady v plánu dostat do bezpečí na 15.000 civilistů.

Shoda na ustavení humanitárních koridorů byla jediným výsledkem čtvrtečního druhého kola jednání ukrajinských a ruských vyjednavačů. Další kolo přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem se podle ukrajinské vládní strany Sluha národa uskuteční v pondělí. Rusko to zatím nepotvrdilo.

"S vědomím, že nové údery a oběti jsou nevyhnutelné, se NATO záměrně rozhodlo neuzavřít oblohu nad Ukrajinou," uvedl v pátečním videoposelství Zelenskyj. "Vedení aliance dnes (v pátek) dalo zelenou dalšímu bombardování ukrajinských měst a vesnic tím, že odmítlo vytvořit bezletovou zónu," dodal.

Západní představitelé od začátku ruské invaze zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou vylučují s odůvodněním, že by se letouny NATO musely v takovém případě zřejmě střetnout s ruskými stíhačkami. To by podle nich mohlo vyvolat širší konflikt s Ruskem.

Ruský prezident Vladimir Putin následně uvedl, že by Rusko vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou ze strany jakékoliv země považovalo za její účast v konfliktu. Rozhodnutí neomezovat takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině jen na oblast Donbasu je podle něj naprosto správné.

Ruské síly na Ukrajině podle prohlášení mluvčího ruského ministerstva obrany pokračují v rozsáhlé ofenzivě a obsadily několik měst a vesnic. Ukrajinské úřady uvedly, že se jim podařilo z města Mykolajiv vytlačit ruské vojáky, ruské jednotky ale podle nich převzaly kontrolu nad psychiatrickou léčebnou ve městě Borodjanka, kde se nachází 670 lidí. Ze zhruba šedesátitisícového města Irpiň, které je ostřelováno, se tisíce lidí snaží uprchnout do Kyjeva.

Údaje o ztrátách a bojích zveřejňované oběma stranami nelze nezávisle ověřit.

Kvůli úderům na civilní cíle, které Rusko popírá, z Ukrajiny nadále utíkají lidé směrem na západ. Celkem od zahájení ruské invaze z Ukrajiny uprchlo zhruba 1,5 milionu lidí, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes oznámil o něco nižší bilanci, 1,3 milionu lidí. Nejvíc uprchlíků přijalo Polsko.

Německé policejní odbory žádají, aby vzhledem k náporu lidí prchajících před válkou byly zavedeny kontroly na hranicích Německa s Českem a Polskem.

Nespokojenost s ruskou okupací daly dnes najevo stovky lidí v obsazených ukrajinských městech Cherson a Berďansk. Podporu Ukrajině vyjádřily desetitisíce lidí v Římě, tisíce lidí manifestovaly v Hamburku, Mnichově a Düsseldorfu.

Rusko v prvních dnech invaze podle expertů a zahraničních státníků postupovalo pomaleji, než předpokládalo, a ukrajinský odpor mu zřejmě způsobuje nečekaně vysoké ztráty. Ukrajinské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že Rusko přišlo již o asi 10.000 vojáků. Informaci však nelze nezávisle ověřit. Moskva dosud připustila zhruba 500 zabitých a na 1600 zraněných vojáků, jedná se o několik dní starý údaj.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov dnes napsal, že se do vlasti vrátilo ze zahraničí zatím 66.224 Ukrajinců, aby se zapojili do bojů proti ruské armádě.

On-line přenos:

Fico dostal od Čaputové dva týdny na sestavení vlády

02.10.2023 18:53 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu vítězné strany v sobotních…

Ficův Smer není proruský, zní z Moskvy

02.10.2023 13:52 Slovenskou stranu Smer-SD je absurdní označovat za proruskou. Prohlásil to v pondělí mluvčí Kremlu…

Volby v Polsku se blíží. Do ulic vyrazil vládní i opoziční tábor

02.10.2023 08:40 Ve stínu voleb na Slovensku vyrazili lidé do ulic v další sousední zemi. Stovky tisíc lidí se v…

Teroristický útok v Turecku nepřežili oba útočníci

01.10.2023 21:41 Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva…

Tragický požár klubu ve Španělsku si vyžádal nejméně sedm obětí

01.10.2023 17:34 Nejméně sedm lidí zemřelo v plamenech poté, co vypukl požár v nočním klubu ve španělském městě…

Fico vítězem voleb na Slovensku. Čaputová ho zítra pověří sestavením vlády

01.10.2023 16:06 Státní volební komise v neděli potvrdila výsledky parlamentních voleb na Slovensku, tedy i…

Exodus z Karabachu probíhá dál. Odešlo už 100 tisíc etnických Arménů

30.09.2023 21:51 Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá…

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina je první zemí s flotilou námořních dronů

30.09.2023 20:27 Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí…

Čaputová odvolila ve volbách, první výsledky půjdou ven později

30.09.2023 16:32 Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i…

Slováci si v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu

30.09.2023 09:10 Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou…

Související:

Nejnovější