Sedm z deseti pacientů s onkologickou diagnózou se léčí ve velkých onkologických centrech. Onkologové by do center, která fungují především při krajských a fakultních nemocnicích, rádi dostali ještě více pacientů. Novinářům to dnes řekla předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová.
Lékaři odhalí zhoubné onkologické onemocnění asi u 87.000 pacientů ročně, asi 28.000 lidí s touto diagnózou ročně zemře. V Praze dnes začíná onkologického kolokvium PragueONCO.
Onkologové by podle Prausové rádi, aby se do takzvaných komplexních onkologických center dostala většina pacientů. Na dotaz, co tomu brání, uvedla, že organizace. "Je to o povědomí, aby se i z těch malých okresních nemocnic ti správní pacienti dostali do center a měli k dispozici šíři té péče, precizní a personalizované medicíny," řekla Prausová.
Uvedla, že v centrech nikdy nebude léčeno 100 procent onkologických pacientů. Například u těch, kteří mají první stadium nemoci, je možné odoperovat nádor i v menší nemocnici. Podle Prausové je ale potřeba to, aby se náročné chirurgické výkony dělaly v týmech chirurgů, kteří s tím mají hodně zkušeností a mají to "natrénované". Centralizovat je podle ní potřeba i radiační léčbu. "Není možné dělat špičkovou medicínu opravdu v každé malé nemocnici po celé ČR," poznamenala Prausová.
V komplexních onkologických centrech je také možné udělat genovou diagnózu nádoru a podle ní pak nádor léčit a léčbu přizpůsobit každému pacientovi. "Je třeba nádory rozdělovat podle molekulárně-genetického profilu nezávisle na lokaci nádoru," uvedl onkolog Luboš Petruželka. Personalizovanou medicínu se podle něj podařilo zavést například u nádorů plic.
V Česku nyní fungují dvě desítky komplexních onkologických center. Podle Prausové jsou ve všech krajích kromě Karlovarského. Uvedla, že by bylo vhodné, aby každý onkologický pacient alespoň prošel posouzením multidisciplinárního týmu velkého onkologického centra. Tým posoudí, zda může léčba pacienta pokračovat na úrovni okresní nemocnice nebo by měl být léčen v komplexním centru.
Jarní počasí je tady v plné síle. Příští týden denní maxima podle ČHMÚ.cz většinou neklesnou pod 10 stupňů a mrazy se postupně stanou minulostí.
Ilona Csáková se v těchto dnech dočkala pozornosti médií, i když doby její největší slávy jsou minulostí. Je ale zjevné, že aktuální zájem bulváru ji zrovna nepotěšil. Rozhodla se totiž ozvat a podotkla, že je smutná z lidí, kteří jsou plní nenávisti a zloby.
Evropské státy zesilují svou obranu v obavách z možného konfliktu s Ruskem. Přípravy na třetí světovou válku podle The Sun nabírají na obrátkách, přičemž země po celém kontinentu zavádějí nové bezpečnostní strategie, mobilizují své občany a rozšiřují armády. Od vojenských cvičení až po odvody a výstavbu bunkrů – Evropa se připravuje na nejhorší scénář.
Simona Stašová ve středu oslavila kulaté 70. narozeniny a na oslavě samozřejmě nechyběla její maminka Jiřina Bohdalová, která opět udivovala svou vitalitou. Obdiv si vysloužila i od přítomného hereckého kolegy Mirka Etzlera.
Herec Harrison Ford prožívá nelehké období, kdy se jeho manželství s herečkou Calistou Flockhart ocitá pod drobnohledem médií. Dvojice, která patří mezi nejstabilnější páry hollywoodské scény, žije už několik měsíců odděleně kvůli pracovním povinnostem Flockhart, což vyvolalo spekulace o možné krizi a rozvodu.
Ve věku 90 let zemřel v pátek 21. března slovenský herec Štefan Kvietik. Smutnou zprávu potvrdila tisková mluvčí Slovenského národního divadla (SND) Izabela Pažítková.
Spor mezi Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem v uplynulém týdnu opět ožil. To i navzdory tomu, že má dopady na psychiku trojnásobné maminky. Dcera herečky Veroniky Žilkové totiž přiznala, že musela vyhledat odbornou pomoc.
Když byla Dara Rolins v aktuálním věku své dcery Laury, už byla známou osobností tehdejší československé hudební scény. Dospívající dívka má navíc muzikální geny i díky otci. Vydá se tedy ve stopách svého otce?
Přes pět roků již uplynulo od smrti nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta, který po sobě zanechal vdovu Ivanu a čtyři dcery. A kromě nich ještě společnost nesoucí jeho jméno. Podle aktuálních informací prochází firma Karel Gott Agency zásadními změnami.
Britský král Karel III. a královna Camilla se příští měsíc vydají na státní návštěvu Svatého stolce, přičemž 8. dubna se mají setkat s papežem Františkem. Jejich cesta do Itálie proběhne od 7. do 10. dubna a první část bude zaměřena na návštěvu Vatikánu a účast na jubilejním roce katolické církve 2025, jak oznámil Buckinghamský palác.
Už příští víkend v celé zemi změní čas na letní. V neděli ve 02:00 se hodiny posunou na 03:00 a noc bude o hodinu kratší. Ve většině přístrojů se čas změní automaticky, na ruční přetočení by měli myslet majitelé náramkových hodinek či nástěnných hodin.
Eva Burešová přijala velkou výzvu, když nastoupila do Let's Dance, slovenské obdoby StarDance, což s sebou nese i nepříjemnosti, jak poznala v posledních dnech. Herečka a zpěvačka totiž musela vysvětlovat podezřelé fotky s Peterem Saganem. Nadále se přitom musela soustředit na tanec.