OPEC a jeho spojenci sníží produkci ropy mnohem více, než se očekávalo

Těžba ropy
Těžba ropy, foto: Pixabay
ČTK 5. října 2022 16:02
Sdílej:

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem sníží produkci ropy o dva miliony barelů denně. Ministři členských zemí skupiny označované OPEC+ se na tom dnes podle zdrojů agentury Reuters dohodli na své pravidelné měsíční schůzce. Je to mnohem výraznější snížení, než se čekalo, analytici nejčastěji hovořili zhruba o jednom milionu barelů.

Ceny ropy na světových trzích na zprávu zareagovaly zrychlením růstu. Severomořský Brent přidával více než jedno procento a jeho cena se blížila 93 dolarům za barel.

Výrazné snížení produkce podle očekávání rozladilo Spojené státy, které chtějí, aby se na trh dostávalo více ropy. Mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že Spojené státy musejí být na skupině těžebních zemí OPEC+ a obecně na zahraničních producentech ropy méně závislé.

Hlavní těžaři tak omezují nabídku ropy v době, kdy je trh už tak dost napjatý. Cena ropy Brent se ještě na začátku léta pohybovala kolem 120 dolarů za barel, od té doby kvůli slábnoucímu růstu světové ekonomiky, pokračujícímu zvyšování úrokových sazeb a s tím spojenými obavám z globální recese klesla na současných zhruba 90 dolarů.

Washington se snažil kartel OPEC přimět k tomu, aby o snížení těžby neusiloval, protože k němu podle ekonomických statistik není důvod. OPEC tvrdí, že mu nejde o to, aby se cena ropy vrátila nad 100 dolarů, podle svých představitelů má zájem na cenové stabilitě.

Zatím není jasné, zda dohodnuté snížení produkce bude zahrnovat další dobrovolné omezení těžby v členských zemích, jako je Saúdská Arábie, anebo zda je do snížení započtena už nynější slabší produkce. OPEC+ v srpnu těžil z různých důvodů zhruba o 3,6 milionu barelů denně méně, než kolik mu umožňovala dohoda.

V celém světě se denně spotřebovává téměř 100 milionů barelů ropy. Z toho asi třetina připadá na OPEC, kde má hlavní slovo Saúdská Arábie. Ta těží kolem deseti milionů barelů denně.

Témata:
Stalo se
České celebrity
StarDance

StarDance už je bez tajenek. Známe složení tanečních párů

StarDance by klidně mohla zítra začít. Česká televize v úterý představila složení tanečních párů, které se až na podzim představí v přímých přenosech na parketu. Čtrnáctá řada StarDance proběhne od října do prosince. 

České celebrity
Miloš Zeman

Krátké vyznání ve formě básně. Zeman poblahopřál známé herečce

Bývalý prezident Miloš Zeman v uplynulých dnech vyrazil do společnosti, aby popřál ke kulatinám jedné ze známých českých hereček. Šlo o Jaroslavu Obermaierovou. Zemana mohlo mrzet snad jen to, že nakonec nedorazila Jiřina Bohdalová. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Šťastlivec ze středních Čech vyhrál přes 187 milionů korun

Loterie Sportka společnosti Allwyn (dříve Sazka) opět plní velké sny. Pro sázejícího ze Středočeského kraje se rok 2026 zapíše jako životní milník – v nedělním slosování totiž ve druhém sloupci uhodl všech šest čísel druhého tahu a vyhrál Jackpot ve výši 2 247 780 korun. Díky shodě koncového čísla doplňkové hry Šance s vylosovaným číslem však získal ještě bonusovou část a celkový Superjackpot v hodnotě 187 454 975 korun. 

Světové celebrity
královna Alžběta II.

Nedožitá stovka Alžběty II. Král Karel III. prozradil, co by říkala dnešku

Velkým dnem je dnešek pro Spojené království. Britové si totiž připomínají královnu Alžbětu, protože na úterý připadají její nedožité sté narozeniny. Její syn a současný král Karel III. v projevu při této příležitosti připomněl, jaká jeho matka byla.