Opozice navrhuje přesuny v navýšeném letošním rozpočtu za 48 miliard korun

Opoziční poslanci navrhují v novele letošního státního rozpočtu přesuny v celkovém objemu zhruba 48 miliard korun. Peníze chtějí brát hlavně z vládní rozpočtové rezervy a přidávat je chtějí například ministerstvu školství nebo ministerstvu vnitra.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Nejvyšší částku chce přesouvat místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř z opozičního hnutí SPD. Chce odebrat 30 miliard z odvodů do rozpočtu EU a přesunout je do vládní rozpočtové rezervy. Jejich pozměňovací návrhy jsou k dispozici na webu Sněmovny. Další návrhy na přesuny peněz mohou ještě poslanci předkládat.

Novelu rozpočtu, která navyšuje jeho schválený schodek z 280 na 330 miliard, má ve druhém čtení projednávat Sněmovna ve čtvrtek. Poslanci budou mít příležitost své návrhy přednést a přihlásit se k nim. Rozhodnou o nich až ve třetím čtení při schvalování novely.

Příjmy novelizovaného rozpočtu činí 1,678 bilionu korun a výdaje 2,008 bilionu korun. Výdaje vzrostly o 115,1 miliardy Kč, zatímco příjmy v důsledku vývoje aktuální ekonomické situace a loňské ziskovosti firem očekává ministerstvo financí o 65,1 miliardy Kč vyšší. Vláda navrhla změny v rozpočtu hlavně kvůli situaci vyplývající z ruské agrese vůči Ukrajině i kvůli vysokému růstu cen, hlavně energií.

Poslanec Hrnčíř (SPD) chce odebrat polovinu peněz do odvodu rozpočtu EU, tedy 30 miliard korun, a převést je do vládní rozpočtové rezervy. Argumentuje tím, že na většinu domácností dolehla vysoká inflace a skokové zdražení energií, a proto je nutné nechat peníze v tuzemsku na snížení dopadu růstu cen. Jeho stranický kolega Vladimír Zlínský chce odebrat pět miliard korun z odvodů do rozpočtu EU a přesunout je chce také do vládní rozpočtové rezervy.

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš se svým stranickým kolegou Janem Richterem navrhuje přesunout 2,5 miliardy korun do rozpočtu Národní sportovní agentury na rozvoj a podporu sportu. Odebrat je chtějí z vládní rozpočtové rezervy. Návrh zdůvodňují hlavně tím, že náklady na provoz sportovních klubů stouply v důsledku energetické krize v průměru meziročně o více než 130 procent.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová se svým stranickým kolegou Karlem Turečkem navrhuje odebrat z vládní rozpočtové rezervy miliardu korun a přidat ji ministerstvu zemědělství na vodní hospodářství. Vládou navržené zvýšení rozpočtu podle nich nepokryje ani již schválené víceleté dotační akce. Chtějí přidat peníze například na výkupy pozemků pro plánované vodní nádrže nebo na investice do vodárenské infrastruktury. Poslanci ANO Tureček, David Pražák a Josef Kott navrhli přesun deseti milionů korun z vládní rozpočtové rezervy na podporu vydávání odborných časopisů pro včelaře, myslivce a rybáře. Bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) chce dvěma návrhy přidat 400 milionů korun na kulturu.

Poslanec SPD Karel Sládeček a jeho stranický kolega Hrnčíř chtějí přesunout uvnitř rozpočtu ministerstva školství čtyři miliardy korun. Odebrat je chtějí z peněz na inkluzi a přidat je chtějí naopak speciálnímu školství.

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) chce z vládní rozpočtové rezervy přesunout 300 milionů korun ministerstvu pro místní rozvoj na podporu rekonstrukce školských zařízení v malých obcích. Spolu s předsedkyní klubu ANO Schilerovou navrhuje Dostálová převést rovněž 300 milionů korun z vládní rezervy ministerstvu pro místní rozvoj na podporu bydlení. Jana Mračková Vildumetzová (ANO) a její straničtí kolegové Jiří Mašek a Drahoslav Ryba chtějí v rozpočtu ministerstva vnitra přidat celkem 855 milionů korun na platy. Z toho například 600 milionů má jít na platy policistů a 110 milionů na platy hasičů. Další peníze mají směřovat na platy občanských zaměstnanců. Předkladatelé uvádějí, že i přes zvýšení platů o 700 korun platy příslušníků a dalších zaměstnanců reálně klesají. Stejní poslanci chtějí přidat přidat ještě 100 milionů dobrovolným hasičům.

Poslanec SPD Zdeněk Kettner chce přesunout 120 milionů korun z vládní rezervy ministerstvu školství na platy nepedagogických pracovníků. Poslanec Kettner navrhuje rovněž převést miliardu korun do resortu školství do položky ostatní neinvestiční výdaje. Z nich se hradí hlavně nákup pomůcek, ale i prvních 14 dní náhrad v případě nemocenské. "V lednu a únoru 2022 byly tyto náhrady velmi vysoké kvůli karanténám a izolacím řady zaměstnanců," uvedl poslanec.

Sněmovní rozpočtový výbor podpořil v minulých dnech pouze přesun 60 milionů korun na mládežnické spolky. Výbor projednával i Kettnerovy návrhy, ale nepřijal je.

V Česku je potvrzen africký mor prasat i nové ohnisko ptačí chřipky

01.12.2022 18:57 Ve Frýdlantském výběžku se dnes potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to…

Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí o vystavení korunovačních klenotů

01.12.2022 16:39 Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o vystavení korunovačních klenotů…

Jurečka chce v koalici jednat o zvýšení rodičovské

01.12.2022 14:56 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce příští rok ve vládní koalici jednat o zvýšení…

Jurečka chce, aby se Hladík stal ministrem nejpozději počátkem ledna

01.12.2022 14:56 Aktualizováno Kandidát lidovců na ministra životního prostředí a exnáměstek brněnské primátorky Petr Hladík by…

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy

01.12.2022 14:52 Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7…

Sněmovna souhlasí se zvýšením přídavků na dítě o 200 korun

01.12.2022 13:26 Aktualizováno Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Růst…

Senát schválil sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání

01.12.2022 12:34 Senát dnes podle očekávání schválil zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a…

Stát musí čelit dezinformacím, ovšem nikoli cenzurou, řekl Fiala

01.12.2022 12:24 Stát musí čelit nepřátelské hybridní válce vedené i prostřednictvím dezinformací, nelze ale zavádět…

Senát: V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků

01.12.2022 11:19 V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků, jejichž země čelí ruské…

Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky

01.12.2022 09:59 Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky. Index rizikového…

Související:

Nejnovější