Opozice nemá plán B, uvedl Kupka k případnému hlasování o nedůvěře

Opozice nemá v souvislosti s předpokládaným hlasováním Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě žádný plán "b", míní ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka. Naopak podle lídra opozičního hnutí SPD Tomia Okamury by ve Sněmovně byla možná dohoda na jiném půdorysu kabinetu. Oba politici to řekli v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Martin Kupka

Hlasování chce vyvolat opoziční hnutí ANO v případě, že premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN).

Kupka podotkl, že vyvolat hlasování o nedůvěře vládě je právem opozice. "Ale zároveň upozorním na to, že nemá žádný plán 'b'. Prostě neexistuje jiná varianta vlády, kterou by mohli vytvořit poslanci SPD a hnutí ANO, neb prostě nemají nadpoloviční většinu hlasů v Poslanecké sněmovně," uvedl ministr dopravy.

Hnutí ANO chce Rakušanův konec kvůli jmenování Petra Mlejnka ředitelem civilní rozvědky navzdory jeho kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v kauze Dozimetr. "Za vaší krátké vlády prorostly struktury mafie a organizovaného zločinu do nejvyšších pater státní správy a politiky," prohlásil Okamura v debatě s Kupkou. Rakušan a STAN podle lídra SPD "musí pryč".

"Jsem přesvědčen o tom, že kdyby tato vláda skončila, je možné domluvit se na lepším půdorysu," řekl Okamura. Hnutí SPD je podle něho připraveno v případném novém kabinetu být. Řešením by ale mohly být podle Okamury i předčasné volby.

Kupka pak prohlásil, že Okamura ordinuje jen "politickou nestabilitu a národní ostudu". "Národní ostudou jste podle průzkumů vy," opáčil Okamura.

Poslanec ANO Aleš Juchelka (ANO) uvedl, že hnutí zamýšlí hlasování vyvolat zejména kvůli debatě ve Sněmovně. "Je ohrožena už delší dobu bezpečnost nebo bezpečnostní složky státu," míní. Skončit by měl podle Juchelky Mlejnek v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace i Rakušan na vnitru.

Ke svržení kabinetu je ve 200členné dolní komoře nutných nejméně 101 hlasů, opozice jich má 92. Předseda lidoveckých poslanců Marek Výborný stejně jako Kupka zdůraznil, že opozice má právo hlasování vyvolat, půjde ale podle něho o "zbytečně ztracený čas". Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa soudí, že vyvolání hlasování může zhoršit vyjednávací pozici Česka v Evropské unii. "Českou republiku jako takovou to poškozuje a tyhle spory bychom měli vyřešit, až (české) předsednictví (Evropské unii) skončí," uvedl.

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Kauza Čapí hnízdo: Vlastnickou strukturu Farmy jsem neznal, řekl soudu…

27.09.2022 14:34 Aktualizováno U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav…

Kontroly na hranicích se SR reflektují migrační realitu, řekl Lipavský

27.09.2022 14:28 Aktualizováno Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského …

V Česku teď pracuje přes 87.700 uprchlíků z Ukrajiny

27.09.2022 14:16 V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Nejvíc z…

Čekáme každoroční očkování, covid zřejmě už nezmizí, říká viceprezident…

27.09.2022 14:07 Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 12:20 Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

Ostravu dál povede Macura, jeho ANO se dohodlo se Spolu a Piráty

27.09.2022 12:15 V Ostravě podepsaly koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL…

Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko na 27 hraničních přechodech

27.09.2022 12:00 Aktualizováno Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko kvůli nelegální migraci hlavně Syřanů na 27 bývalých…

Pavel sesbíral potřebný počet podpisů ke kandidatuře na prezidenta

27.09.2022 11:07 Bývalý vysoký představitel české armády a Severoatlantické aliance (NATO) a kandidát na prezidenta…

Senátor Zdeněk Hraba končí kvůli směřováním hnutí ve STAN

27.09.2022 10:46 Senátor Zdeněk Hraba se rozhodl ukončit členství ve STAN. Vládní hnutí se podle něj posunulo od…

Související:

Nejnovější