Opozice neumožní rychlé schvalování odkladu části stavebního zákona

Roční odklad účinnosti klíčových pasáží nového stavebního zákona Sněmovna nebude schvalovat zrychleně. Opoziční kluby ANO a SPD dnes vetovaly postup, jak jej navrhla vláda Petra Fialy (ODS). Předlohu tak v dolní komoře čekají standardní tři kola projednávání.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Navrhovaný odklad vytvoření Nejvyššího stavebního úřadu a krajských stavebních úřadů, pod něž mají přejít dosavadní stavební úřady při obcích a městech, čelí opoziční kritice. Podle někdejší ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO), která v minulém volebním období nový stavební zákon prosadila, může způsobit právní nejistotu.

Schválení odkladu na červenec 2024 by podle Dostálové přineslo nejasné až absurdní důsledky pro územní plánování a obecní stavební úřady by měly postupovat podle už neúčinného zákona. Pozastavila se nad tím, že ponecháním specializovaného stavebního úřadu vláda podle ní říká, že nový zákon je dobrý pro stát, ale nikoli pro občany. Specializovaný úřad bude mít od poloviny příštího roku na starosti velké investiční projekty, jako jsou třeba dálnice.

"Naším cílem je zabránit kolapsu stavebního řízení v České republice," hájil předlohu nástupce Dostálové na ministerstvu Ivan Bartoš (Piráti). Její argumenty odmítl a nesouhlasil ani s tím, že novela by mohla způsobit protiústavní stav. Bartoš poznamenal, že stavebníci budou i nadále chodit vyřizovat povolování staveb tam, kam chodí nyní. "Když se něco odkládá, znamená to, že se nic nemění," poznamenal.

Dostálová zopakovala, že loni přijatý nový stavební zákon vznikl kvůli tomu, že byl stav stavebního práva v Česku neudržitelný. "Povolovací proces je jeden z nejdelších na světě," uvedla. Nový zákon má podle ní mimo jiné sjednotit postupy, zabránit možnému ovlivňování stavebního řízení obcemi a zajistit dodržování lhůt. "Destruujete to, o co my jsme se aspoň snažili," vzkázala vládním poslancům předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Podle Karla Havlíčka (ANO) lidé chtějí, aby stavební řízení bylo rychlé, jednoduché a levné. "Dáváme přednost těm, kteří chtějí stavět, nikoli těm, kdo rozhodují, kdy a jak budou stavět," řekl. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ale označil za demagogii tvrzení, že vláda nemá na prvním místě občany. "Nikdy se nestalo, aby problém vyřešil vznik nového úřadu," poznamenal.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala neuspěl s návrhem na odročení projednávání vládní novely do září. Neopakovala se situace z poloviny ledna, kdy se opozici podařilo díky momentální převaze odročit projednávání obdobné koaliční poslanecké předlohy. Většinu dopoledního jednání dolní komory vyplnila pře poslanců prostřednictvím krátkých faktických poznámek. Do řádné debaty je aktuálně přihlášena desítka zákonodárců.

Podle zástupců Svazu průmyslu a dopravy ČR sice nový zákon není perfektní, procesy ale zrychluje. "Odložení účinnosti a další změny by mohly zbrzdit obnovu hospodářství po pandemii a válce na Ukrajině," uvedli na twitteru. Svaz je ovšem v budoucnu připraven spolupracovat na případných změnách.

Nový stavební zákon se připravoval řadu let a měl urychlit stavební řízení. Sněmovna ho přes odpor tehdejší opozice schválila loni. Strany, které nyní tvoří vládní většinu, však tehdy vyjadřovaly obavy, že přechod stavebních úřadů pod stát po vzoru třeba finanční správy ochromí stavební řízení a přípravu staveb. Nynější vláda chce do konce roku projednat ve Sněmovně věcnou novelu stavebního zákona. Ta by podle dřívějšího Bartošova vyjádření měla zcela zvrátit vznik Nejvyššího stavebního úřadu. Koalice se zatím dohodla na tom, že by mělo zůstat 371 stavebních úřadů.

O odkladu účinnosti stavebního zákona se může jednat až do soboty

Poslanci budou moci jednat o vládním návrhu na odklad účinnosti části stavebního zákona přes půlnoc až do soboty. Na návrh předsedy klubu ODS Marka Bendy to Sněmovna schválila hlasy poslanců vládní koalice. Poslanci už o odkladu debatují téměř pět hodin. Opoziční kluby ANO a SPD zablokovaly zrychlené schvalování předlohy již v prvním čtení. Poslanci ANO pak vládní návrh kritizují a již několikrát neúspěšně navrhli přerušení debaty.

Benda svůj návrh na možnost vést sněmovní rozpravu až do rána vznesl poté, co poslanec ANO Marek Novák navrhl přerušit projednávání debaty do doby, než se setká premiér Petr Fiala (ODS) a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým. Novák upřesnil, že projednávání zákona se má přerušit do 30. září.

Bartoš řekl, že mu Novákův návrh přijde jako poněkud obstrukční, protože se na toto téma setkali už mnohokrát a pozice si vyjasnili. Uvedl, že tyto pozice jsou protichůdné, ale že v politice se často stane, že se strany prostě nedohodnou.

Někdejší náměstkyně ministra životního prostředí a nynější poslankyně ANO Berenika Peštová předtím neúspěšně navrhovala přerušit projednávání do přítomnosti ministra pro legislativu Michala Šalomouna. Ministr se schůze účastnil, dokonce na ní i vystoupil, ale poté se z jednání omluvil.

Ministerstvo obrany ubytovalo zhruba 600 uprchlíků z Ukrajiny

21.05.2022 16:25 Ministerstvo obrany poskytlo ubytování téměř 600 uprchlíků z Ukrajiny. Ubytovalo je ve svých…

Česko by dvě procenta HDP na obranu mohlo dávat již v roce 2024

21.05.2022 15:45 Česká republika se snaží, aby výdaje dvou procent HDP na obranu vydávala již v roce 2024. Tedy o…

Weby ŘSD, které napadl vyděračský software, zůstávají pátým dnem mimo…

21.05.2022 13:37 Web Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zůstává pátý den po kybernetickém útoku mimo provoz.…

Po třech měsících ruské invaze vyčíslilo MŠMT náklady na uprchlíky na…

21.05.2022 11:05 Téměř tři měsíce od ruského vpádu na Ukrajinu je podle ministerstva školství možné vyčíslit náklady…

V Lánech jedná poradní tým Zemana za účasti Fialy, proberou diplomacii

21.05.2022 10:39 V Lánech jedná poradní tým prezidenta Miloše Zemana o zahraničních vztazích, setkání se účastní i…

Česko už poskytlo dočasnou ochranu 350.000 ukrajinským uprchlíkům

21.05.2022 09:33 Česko udělilo od začátku ruské invaze dočasnou ochranu více než 350.000 uprchlíkům z Ukrajiny. V…

Vláda by ve středu měla projednávat návrh pravidel pro vyplácení příspěvku…

21.05.2022 09:10 Vláda by mohla ve středu projednávat návrh přesných pravidel pro vyplácení příspěvku 5000 Kč na…

Navrhované omezení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny projednají poslanci

21.05.2022 08:50 Navrhované omezení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny po ruské vojenské invazi projednají poslanci na…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Řešení situace romských uprchlíků v Česku navrhne nový tým

20.05.2022 17:41 Kroky k řešení situace romských uprchlíků z Ukrajiny navrhne vládě nový tým. Bude ho řídit vládní…

Související:

Nejnovější