Opoziční konzervativní unie CDU/CSU vyzvala německou vládu, aby ukončila odběr ruského plynu plynovodem Nord Stream 1. Podle předsedy poslanecké frakce konzervativců Friedricha Merze by krok znamenal "novou kvalitu" protiruských sankcí, informovala dnes agentura DPA.
Merz uvedl, že opatření je nezbytné vzhledem k "masivním válečným zločinům", kterých se Rusko na Ukrajině dopouští. "Jedná se o omezení dodávek plynu Spolkové republice Německo," řekl Merz s tím, že s ohledem na nastalou situaci to však Německo musí akceptovat.
Kancléř Olaf Scholz dnes uvedl, že nevidí možnost okamžitého bojkotu ruské ropy a plynu, jako to v úterý učinily Spojené státy. K tomuto kroku ho v otevřeném dopise vyzývá řada expertů, aktivistů a dalších osobností veřejného života. "Všichni financujeme tuto válku," uvádí se v dopise.
Rusko v pondělí poprvé od napadení Ukrajiny otevřeně pohrozilo přerušením dodávek plynu, který do Německa proudí plynovodem Nord Stream 1, pokud Západ zakáže dovoz ruské ropy. Zákaz dovozu ruské ropy do Německa následující den odmítla ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Podle ní by to mělo za následek chaos, který by pro Kreml znamenal výhru.
"Nechceme čekat, až návrh (na uzavření plynovodu) podají ostatní, a pak bude Německo opět pozadu. Nebo čekat, až možná sám (ruský prezident Vladimir) Putin otočí plynovodním kohoutkem," řekl Merz. Scholzovu vládu proto vyzval, aby konala. Nárůst cen energií by CDU/CSU řešila dočasným snížením spotřební daně na benzín z 19 na sedm procent.
Nord Stream 1 vede z Ruska přes Baltské moře na sever Německa a je už více než deset let důležitým zdrojem plynu pro Německo. Postaven byl v době vlády křesťanskodemokratické kancléřky Angely Merkelové. Projekt paralelního a nedávno dokončeného plynovodu Nord Stream 2 německá vláda zastavila v reakci na ruské uznání nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny.
Merz spolu s šéfem poslanců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Alexanderem Dobrindtem také vyjádřil politování nad tím, že Scholzova vláda odmítá prodloužit životnost posledních jaderných elektráren, které jsou v Německu ještě v provozu. Vzdávat se tohoto zdroje energie v dnešní době nedává smysl, uvedli.
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Vážná nehoda se ve čtvrtek po osmé hodině stala na páteřní české dálnici D1. Na Vysočině se srazilo nejméně osm vozidel, jedním z nich byl autobus. Dálnice musela být v místě události uzavřena.
Americký prezident Donald Trump v televizním projevu k národu oznámil, že téměř jeden a půl milionu vojáků se může těšit na "válečnickou dividendu" ve výši 1 776 dolarů (přes 36 800 korun). Šeky jsou již na cestě a k vojákům mají dorazit do Vánoc, uvedla BBC.
Zpěvačka Selena Gomez se rozhodla jednou provždy vyjasnit spekulace ohledně svého hlasu, který v posledních letech zní výrazně jinak, než jak si ho lidé pamatují z jejího mládí. Během prosincového živého vysílání na Instagramu otevřeně odpovídala na dotazy fanoušků, kteří si všimli nápadné změny v jejím projevu.
Módní ikona a bývalá členka skupiny Spice Girls Victoria Beckham se konečně veřejně přihlásila ke svému novému titulu „Lady Beckham“. Stalo se tak jen několik týdnů poté, co byl její manžel, fotbalová legenda David Beckham, oficiálně pasován na rytíře králem Karlem III.
Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se vrací do světa streamování s novým a poněkud překvapivým tématem. Meghan Markle a princ Harry prostřednictvím své společnosti Archewell Productions připravují pro Netflix filmovou adaptaci populárního románu „The Wedding Date“ (v češtině vyšlo jako Záskok) od spisovatelky Jasmine Guillory. Tato zpráva přichází jen pár měsíců poté, co pár oficiálně prodloužil svou lukrativní spolupráci s tímto streamovacím gigantem.
Australská popová hvězda Kylie Minogue vyjádřila hlubokou soustrast po nedělním teroristickém útoku, který se odehrál na pláži Bondi v Sydney. Atentát, k němuž došlo v Archer Parku, kde se konala oslava židovského svátku Chanuka, si podle policejních zpráv vyžádal nejméně 15 obětí a 40 zraněných.
Česko se v uplynulém týdnu rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým, jehož odchodem je zásadně ovlivněna budoucnost populární ranní show na Evropě 2. Podle nejnovějších informací již v rádiu padlo rozhodnutí ohledně jejího pokračování.
Babyboom v českém šoubyznyse bude pokračovat i v dalších týdnech. Již nějaký čas například víme, že Kamila Nývltová je v očekávání. Se snoubencem se těší rovnou na dvojčata. Nejnověji fanouškům prozradila, jakého pohlaví děti budou.
Jen stěží uvěřitelným případem se zabývají polští kriminalisté. Od pondělí vyšetřují vraždu teenagerky v Jelení Hoře, za kterou má být podle dosavadních závěrů zodpovědná jiná nezletilá dívka. Tragická událost městem v podhůří Krkonoš velice otřásla, informuje stanice TVP.
I ve středu nastal další vývoj v případu únosu chlapce ze Zlínska, ke kterému došlo v minulém týdnu. Soud vyslyšel žádost policistů a poslal pětadvacetiletého muže do vazby. Obviněný je podezřelý z pokusu o vraždu a zbavení osobní svobody. Hrozí mu až 20 let za mřížemi, případně výjimečný trest.
Vánoce ťukají na dveře, ale Václav Neckář - i když by s ohledem na věk mohl - si je stále neužívá jako plnohodnotný důchodce. Přitom je mu již 82 let. Legendárního zpěváka čeká do Štědrého dne ještě několik koncertů. Neckář odhalil i své sváteční plány.