Opoziční hnutí ANO a SPD nebudou ve Sněmovně blokovat snížení daně u pohonných hmot

Opoziční hnutí ANO a SPD nebudou ve Sněmovně blokovat vládní návrh na snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,5 koruny na litr. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News to dnes řekli poslanec hnutí ANO Patrik Nacher a místopředseda poslaneckého klubu SPD Radek Rozvoral. Opatření je podle nich nicméně nedostatečné a vláda by měla zavést plošné kroky, která by pomohly lidem s ohledem na růst cen.

Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) v pořadu uvedl, že vláda bude chtít snížení spotřební daně projednat zrychleně, což můžou dva poslanecké kluby vetovat. Podle obou opozičních politiků to neučiní ANO ani SPD, ale opatření je podle nich nedostatečné v pomoci lidem v době výrazného růstu cen.

Nacher řekl, že by vláda měla zavést plošná opatření jako většina zemí EU. Mohlo by jít například o snížení nebo zrušení DPH u potravin a energií nebo zastropování cen elektřiny, plynu a pohonných hmot. "Když tato vláda zaspí, a zatím to vypadá, že spí, tak se může stát, že se ze střední třídy stane nízkopříjmová," uvedl. Podobně se vyjádřil Rozvoral. "Je to opravdu nedostačující, je to minimum z toho, co se může udělat," uvedl k plánu snížení spotřební daně.

Baxa uvedl, že vláda se snaží v rámci rozpočtových omezení pomáhat cíleně potřebným skupinám a zvýšila například existenční a životní minimum. "Určitě budeme pokračovat v těch krocích," řekl.

Předseda poslaneckého klubu vládních Pirátů Jakub Michálek dodal, že Piráti se ve vládě pokoušejí prosadit zavedení příspěvku 400 až 800 korun na domácnost na energie a zvýšení rodičovské z 300.000 na 345.000 korun. Naopak zrušení DPH u energií by podle něj byl chybný krok, protože by nejvíce zvýhodňoval ty s největší spotřebu energií, které je naopak potřeba šetřit. "To je samozřejmě nesprávné a nemorální," řekl.

Vládou schválené snížení spotřební daně z pohonných hmot by mělo v případě schválení Sněmovnou a Senátem platit od 1. června do 30. září. U nafty ministerstvo financí zvažuje zavést snížení trvale. Opatřením vláda reaguje na prudký růst cen pohonných hmot, způsobený podle analytiků hlavně inflačními tlaky a invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Ceny rostou plošně, celková meziroční inflace vzrostla v březnu na 12,7 procenta, tedy nejvýše od května 1998.

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější