Orbán chce, aby EU ještě letos zrušila sankce proti Rusku

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér, foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**
ČTK 22. září 2022 18:09
Sdílej:

Maďarský premiér Viktor Orbán chce, aby Evropská unie nejpozději do konce roku zrušila sankce, které uvalila na Rusko za jeho vpád na Ukrajinu. Orbán to řekl podle deníku Magyar Nemzet na středečním uzavřeném jednání parlamentního klubu své strany Fidesz.

Pravdivost tohoto výroku dnes agentuře Reuters potvrdil mluvčí Fideszu Zoltán Kovács. Podle Magyar Nemzet Orbán svým spolustraníkům řekl, že unijní protiruské sankce vyhnaly vzhůru ceny plynu i inflaci a že pokud by byly zrušeny, cena plynu by okamžitě klesla o polovinu a stejně tak by to bylo s inflací. Bez sankcí by Evropa mohla znovu nabýt sílu a vyhnout se hrozící recesi, řekl Orbán a zopakoval, že unijní opatření proti Moskvě více dopadají na sedmadvacítku než na Rusko. Na svém profilu na facebooku napsal, že "sankce uvalené Bruselem přivedly Evropu do energetické krize".

Šéf parlamentního klubu Fideszu Máté Kocsis dnes podle agentury AP řekl, že strana chce mezi obyvateli Maďarska provést "národní konzultaci" ohledně sankcí. Půjde o neformální průzkum, během kterého každý dospělý bude moci odpovědět na otázky ve formuláři na internetu nebo ho v tištěné podobě poslat poštou. AP píše, že vláda Fideszu podobnou "národní konzultaci" v minulosti uspořádala už několikrát. Tyto průzkumy kritizují profesionální agentury pro výzkum veřejného mínění i opozice, protože otázky jsou podle nich neobjektivní a zavádějící a nejsou nijak právně relevantní. Kocsis připustil, že chystaný průzkum je "politickým nástrojem", který vláda může použít při vyjednávání s EU o dalším osudu protiruských sankcí.

Zatímco šéf maďarské vlády požaduje zrušení protiruských sankcí, EU uvažuje o jejich zpřísnění. Děje se to v situaci, kdy se na Ruskem ovládaných a okupovaných územích na východní Ukrajině budou konat pseudoreferenda o jejich připojení k Ruské federaci. Evropská unie dala jasně najevo, že jejich výsledky neuzná. Ruský prezident Vladimir Putin také ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci a podpořil plán připojit části Ukrajiny k Rusku.

Přijetí nových sankcí musí schválit všechny členské země sedmadvacítky.

Stalo se
Světové celebrity
Sydney Sweeney

Sydney Sweeney se rozhodla, že bude zachraňovat životy

Americká herečka Sydney Sweeney má jasnou vizi o své budoucnosti v Hollywoodu. V rozhovoru pro BBC prozradila, že jejím cílem je natáčet filmy, které budou mít na diváky hluboký dopad a v ideálním případě jim dokážou zachránit život. Letos se objevila ve dvou zásadních snímcích – psychologickém thrilleru Pomocnice (The Housemaid) a boxerském životopisu Christy – přičemž oba tituly otevírají velmi palčivé a aktuální téma domácího násilí.

Světové celebrity
Král Karel III.

Královská rodina chystá příští rok diplomatický nálet na USA

Britská královská rodina se v roce 2026 chystá na velkou diplomatickou ofenzivu ve Spojených státech. Podle uniklých informací by mohl král Karel III. v dubnu uskutečnit historickou návštěvu USA, čímž by se stal prvním vládnoucím britským monarchou na americké půdě po dvaceti letech. Krále by měl v létě následovat princ William, který plánuje cestu v rámci mistrovství světa ve fotbale. Tato dvojitá „královská mise“ má za cíl posílit vztahy s administrativou Donalda Trumpa v době, kdy váznou důležitá obchodní jednání.

Světové celebrity
David Beckham

David a Victoria Beckhamovi si nenechali zkazit Vánoce ani svým synem

Manželé David a Victoria Beckhamovi dali jasně najevo, že si vánoční svátky nenechají zkazit ani vyhroceným sporem se svým nejstarším synem Brooklynem. Přestože jejich prvorozený potomek letos u rodinného krbu v britském Cotswolds chyběl, slavný pár sdílel na sociálních sítích video, které mnozí interpretují jako výmluvný vzkaz. Na záběrech spolu tančí na píseň „Guilty“ od Barbry Streisand a Barryho Gibba, přičemž text skladby obsahuje příznačný verš: „Nemáme se za co omlouvat.“

Světové celebrity
Meghan Markleová a princ Harry

Princ Harry a vévodkyně Meghan přišli o dalšího stěžejního člena týmu

Mediální tým prince Harryho a Meghan Markle prochází další výraznou personální obměnou. Po necelém roce ve funkci končí jejich hlavní komunikační ředitelka Meredith Maines, která do úřadu nastoupila teprve loni v únoru. Maines, která dříve působila na vysokých postech ve společnostech Google či Hulu, pomůže s přechodem agendy ještě začátkem roku 2026 a poté se vydá za novými profesními příležitostmi.