Orbán informoval o výjimce. Maďarsko může dál dovážet ruský plyn

Maďarsko si na summitu v Bruselu zajistilo výjimku z cenového stropu, jehož podobou se u dováženého zemního plynu ve čtvrtek zabývala Evropská unie. Oznámil to dnes maďarský premiér Viktor Orbán. Znamená to, že Maďarsko bude moci nadále dovážet plyn z Ruska na základě dlouhodobé smlouvy, kterou má na 15 let uzavřenou s ruskou plynárenskou společností Gazprom. Uvedla to agentura Reuters.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

"Získali jsme výjimku z cenového stropu na plyn, bezpečnost dodávek plynu do Maďarska tak není ohrožena," napsal maďarský premiér na facebooku. Uvedl také, že i když bude v Evropě shoda na společných nákupech plynu, nebude to pro Maďarsko povinné.

Evropská unie se na čtvrtečním summitu dohodla na přijetí souboru mimořádných opatření k řešení energetické krize, přičemž Německo ustoupilo tlaku ostatních členských států a připravilo půdu pro dočasné omezení cen zemního plynu, uvedla agentura Bloomberg. Ceny plynu pro evropský trh se po dohodě z Bruselu začaly dnes ráno snižovat.

Návrhy Evropské komise (EK) v otázkách energetiky podle Orbána představovaly pro Maďarsko největší nebezpečí. "Jejich přijetí by znamenalo riziko zastavení dodávek plynu do Maďarska během několika dní," uvedl premiér. Výsledek jednání tak podle něj znamená, že se maďarské vládě podařilo ochránit zájmy Maďarska a že takové riziko už nehrozí.

"Maďarsko nezůstalo osamoceno a podařilo se mu vyjednat spravedlivou dohodu," oznámil Orbán, kterého cituje agentura MTI. "Dohodli jsme se, že i kdyby byl v Evropě zaveden strop u cen plynu, nemělo by to dopad na dlouhodobé smlouvy, bez kterých by byly dodávky plynu do Maďarska ze dne na den znemožněny," uvedl Orbán.

Cena plynu pro evropský trh se od loňska zvyšuje, zatímco loni na jaře se pohybovala kolem 18 eur za megawatthodinu (MWh), do konce loňského roku vystoupila nad 130 eur/MWh. Podle části analytiků je to reakce na energetickou politiku EU, která počítá s rychlým odklonem od fosilních paliv bez adekvátní náhrady. Po lednovém poklesu ceny k 60 eurům se další růstová vlna dostavila po začátku ruské invaze na Ukrajinu - do konce léta se cena dostala nad 350 eur/MWh, nyní se pohybuje kolem 115 eur za megawatthodinu.

Účastníci bruselského summitu se shodli, že pokud budou v Evropě dohodnuty podmínky pro společné nákupy plynu, Maďarsko jimi nebude vázáno. "To je důležité, protože ceny energií na domácím trhu můžeme snížit pouze tehdy, když budeme mít k dispozici surovinu z více zdrojů, když bude na maďarském energetickém trhu větší konkurence," dodal maďarský premiér.

Maďarsko loni s Gazpromem uzavřelo dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu. Letos se navíc s touto ruskou firmou dohodlo na dodávkách nad rámec již uzavřené smlouvy. Ministr zahraničí Péter Szijjártó minulý týden uvedl, že Gazprom potvrdil závazek dodávat plyn do Maďarska a dlouhodobě provozovat plynovod TurkStream, který je k těmto dodávkám nezbytný. Maďarsko je na ruském plynu i ropě silně závislé a v Evropské unii je nejhlasitějším odpůrcem sankcí vůči Rusku.

Levný plyn do EU z Ruska léta proudil zejména přes podmořský plynovod Nord Stream, ten je ale po dosud neobjasněných explozích mimo provoz a zatím nic nenasvědčuje tomu, že bude v dohledné době opraven a znovu zprovozněn. Unie po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu deklarovala záměr přestat ropu a plyn z Ruska zcela odebírat a naopak zvyšuje nákupy zkapalněného zemního plynu (LNG), zejména od Spojených států.

Maďarsko, podobně jako Česká republika nebo Rakousko, je vnitrozemskou zemí, tedy bez přístupu k moři. Je proto závislé na dovozu ruských energetických surovin sítí produktovodů. To je i důvod, proč Budapešť dostala výjimku z dohodnutého embarga na dovoz ruské ropy, na němž se EU dohodla v létě, poznamenal belgický server BrusselsMorning. Rakousko je také závislé na dodávkách plynu z Ruska a k návrhům na stanovení cenového stropu na úrovni EU se dosud stavělo skepticky.

Dohodu lídrů EU na čtvrtečním summitu v Bruselu komplikoval právě spor o stanovení maximálních cen plynu. Většina států EU takový návrh podporuje, o jeho zavedení do praxe ale často mají různé představy. Zejména Německo pak cenový strop stále odmítá.

Po několikahodinovém jednání účastníci bruselského summitu požádali Evropskou komisi, aby navrhla "dočasný dynamický cenový koridor pro transakce se zemním plynem s cílem okamžitě omezit případy nadměrných cen plynu", uvádí se ve společných závěrech ze summitu. Lídři také uvedli, že budou usilovat o dočasný rámec pro omezení ceny plynu při výrobě elektřiny, včetně analýzy nákladů a přínosů.

Došly nám rakety, přiznává Zelenskyj po zásahu elektrárny pro Kyjev

16.04.2024 15:15 Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože…

Opozice jde po Netanjahuovi. S pomocí Gance chce sesadit jeho vládu

16.04.2024 11:01 Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho…

Izrael by dnes mohl přikročit k odvetě za íránský útok

15.04.2024 19:34 Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street…

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Medvěd na Slovensku dnes zranil dva turisty

14.04.2024 20:01 Dnes došlo ve středoslovenském pohoří Poľana k incidentu, kdy medvěd zranil dva turisty. Na místě…

Írán: Noční útok dosáhl všech svých cílů

14.04.2024 13:39 Náčelník štábu íránských ozbrojených sil Mohammad Bagheri dnes uvedl, že noční útok "dosáhl všech…

Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok

14.04.2024 11:37 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok. IDF…

Írán provedl odvetný útok na Izrael, vypustil desítky bezpilotních dronů a…

14.04.2024 08:45 Televizní vysílání v sobotu večer ukázalo, že Íránské Revoluční gardy provedly odvetný útok na…

Rusko zničilo většinu ukrajinských tepelných elektráren

13.04.2024 21:55 Vlna ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, kterou Moskva spustila minulý měsíc,…

Papež František se obává probíhající války mezi Izraelem a Hamásem

13.04.2024 19:12 Papež František vyjádřil svou obavu z probíhající války mezi Izraelem a palestinským radikálním…

Související:

Nejnovější