Maďarský premiér Viktor Orbán opět zaskočil západní partnery svými komentáři k dění v Rusku a na Ukrajině, o které řekl, že už není suverénním státem. Ruský režim naopak považuje i po víkendové ozbrojené vzpouře žoldnéřů z Wagnerovy skupiny za stabilní, stejně jako pozici prezidenta Vladimira Putina.
"Ukrajina už není suverénním státem," řekl Orbán v rozhovoru pro vydavatelství Axel Springer. "Nemá peníze. Nemá zbraně. Bojuje jen díky naší podpoře - myslím Západ," prohlásil podle serveru Politico. Budapešť přitom odmítá zemi napadené na konci loňského února poskytovat vojenskou pomoc.
Web připomněl, že maďarský premiér už mnoho měsíců říká, že Kyjev by měl přestat s pokusy o opětovné dobytí okupovaných území a sednout si s Moskvou k jednacímu stolu. Svým postojem se liší od naprosté většiny zástupců členských zemí NATO či Evropské unie.
Maďarský premiér v interview komentoval také sobotní ozbrojenou vzpouru v Rusku. "Pokud je potlačena během 24 hodin, je to demonstrace síly," podotkl. O silovém potlačení rebelie přitom nemůže být řeč. Wagnerovci bez potíží obsadili Rostov na Donu a postupovali na Moskvu, kam nedojeli jen kvůli domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, po které Jevgenij Prigožin nařídil svým jednotkám, aby zastavily postup a vrátily se na základny.
"Putin je ruským prezidentem. Pokud někdo spekuluje o tom, že může být nahrazen, nerozumí ruskému lidu a ruským strukturám moci," konstatoval Orbán, který udržuje s Putinem blízký vztah.
Zástupce Budapešti je přesvědčen, že Rusko funguje jinak než ostatní země. "Tamní struktury jsou velice stabilní. Souvisí to s armádou, tajnými službami, policií. Je to vojensky orientovaná země," dodal maďarský premiér.
Policie od minulého týdne stíhá čtyři fyzické a jednu právnickou osobu pro podezření s obchodování s lidmi. V případu, který vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), má podle mediálních informací figurovat i známý influencer.
Česko v neděli na závěr meteorologického jara zasáhly bouřky, které měly být podle výstrahy až velmi silné. Podle nejnovějších informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se dokonce vyskytla dvě tornáda.
První červnový den je v českém šoubyznyse neodmyslitelně spjatý s jednou osobností, kterou dobře znáte z televizní obrazovky. Dotyčný tak včera oslavil narozeniny, letos už jednaosmdesáté. Ano, jde o baviče a moderátora Karla Šípa.
Víte, jaké je největší trauma Libora Boučka? Podle jeho manželky Gabriely vůbec nesouvisí s jeho profesní kariérou. Právě maminka obou dětí slavného moderátora prozradila, jakou vzpomínku nemůže její manžel dostat z hlavy.
Zpěvačka Dua Lipa a herec Callum Turner se dočkali svého velkého dne a uzavřeli manželství během velmi komorního obřadu na radnici Old Marylebone Town Hall v Londýně. Pár, který se zasnoubil v lednu minulého roku, dal přednost naprostému soukromí a na svatbu pozval pouhých osm nejbližších přátel a členů rodiny. Nevěsta na obřad zvolila elegantní bílé sako přehozené přes šaty, které doplnila výrazným bílým kloboukem a rukavičkami, zatímco ženich oblékl vkusný tmavě modrý oblek.
Britská popová hvězda Dua Lipa se v neděli provdala za herce Calluma Turnera. Pár, který spolu randí více než dva roky, si své ano řekl během komorního obřadu na radnici Old Marylebone Town Hall v Londýně.
Americký rapper Kanye West, známý nyní pod jménem Ye, vystoupí tento měsíc na koncertech v Nizozemsku, přestože mu několik jiných zemí zakázalo činnost kvůli jeho dřívějším antisemitským výrokům. Nizozemský ministr pro migraci Bart van den Brink v pátek oznámil, že neexistují žádné právní důvody, které by umělci neumožnily vstup do země. Reagoval tak na výzvy tamních zákonodárců, kteří vládu naléhavě žádali o uvalení zákazu s poukazem na rapperovo dřívější vyjadřování obdivu k nacismu a Adolfu Hitlerovi.
Rostoucí vliv a moc princezny Kate jsou hlavním důvodem, proč pro prince Harryho a Meghan Markle neexistuje žádná reálná cesta zpět do britské královské rodiny. Přestože král Karel III. svého syna stále miluje a princ William by mohl časem najít způsob, jak s ním z bezpečné vzdálenosti komunikovat, princezna z Walesu představuje pro Harryho osobu, kterou svými kroky definitivně ztratil. Monarchie už vévodu a vévodkyni ze Sussexu k přežití nepotřebuje, což dokazuje i fakt, že po jejich odchodu funguje instituce bez problémů dál.
Praha je o krok blíž vzniku nového středoškolského kampusu v Braníku. Podle ověřovací architektonické studie má bývalý administrativní areál, kde působilo mediální impérium Jaromíra Soukupa, jejž hlavní město získalo ve veřejné dražbě v prosinci 2024 celkem za 649 milionů korun, potenciál proměnit se v moderní vzdělávací centrum až pro 720 studentů a studentek.
Britská monarchie má co vysvětlovat. Buckinghamský palác již před šesti lety obdržel emaily, které mají dokazovat, že bývalý princ Andrew sdílel tajné vládní informace s nepovolanými osobami. Na základě soudních dokumentů o tom informovala britská stanice BBC.
Charlotte Gottová sice před několika týdny představila svou první sólovou nahrávku, ale pořád ji baví zpívat i písničky jiných interpretů. Fanoušci se o tom a především o jejím pěveckém nadání mohli opět přesvědčit.
Letošní mistrovství světa v ledním hokeji je minulostí. Novými mistry světa jsou Finové, protože Švýcaři potřetí za sebou nezvládli finále. Zároveň je známé složení skupin pro příští šampionát, který se v následujícím roce uskuteční v Německu.