Orbán opět vyzval k ukončení války a mírovým jednáním

Maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu o stavu země znovu vyzval k ukončení bojů na Ukrajině a zahájení mírových jednání, jedině tak bude podle něj možné zabránit obětem. Obvinil také Evropskou unii z prodlužování války a Německo, že se postavilo do čela "válečného tábora". Vztahy s Ruskem hodlá předseda maďarské vlády zachovat, informovaly dnes agentury DPA a AP.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

"Lidské životy mohou být zachráněny pouze klidem zbraní," řekl podle DPA Orbán v dnešním projevu v Budapešti. Jednání s Ruskem, které před téměř rokem zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, Kyjev podmiňuje úplným stažením ruských vojsk. To Moskva odmítá.

Řekl také, že Evropská unie částečně může za to, že se válka na Ukrajině protahuje. "Když Rusko zaútočilo, Západ konflikt neizoloval, ale povýšil ho na celoevropskou úroveň," citovala Orbána agentura AP. "Válka na Ukrajině není konfliktem mezi armádami dobra a zla, ale mezi dvěma slovanskými zeměmi, které bojují proti sobě. Je to jejich válka, ne naše," dodal.

Maďarsko na rozdíl od většiny dalších členů Evropské unie a NATO odmítá dodávat Ukrajině zbraně a nedovoluje ani jejich převoz přes Maďarsko. Zdrženlivě se staví také k podpoře protiruských sankcí. Orbán, kterého kritici viní z autoritářského způsobu vlády, udržuje od svého nástupu do funkce v roce 2010 přátelské vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, připomněla DPA.

Vztahy mezi Budapeští a Moskvou nijak výrazně neochladly ani po zahájení ruské invaze na Ukrajinu před téměř rokem. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se i nadále setkával se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. "Nadále udržujeme hospodářské vztahy s Ruskem a doporučujeme to i našim aliančním partnerům," řekl dnes Orbán.

Zároveň připustil, že Maďarsko je kvůli své politice vůči Rusku v rámci západních aliancí v izolaci. V "táboře míru" podle něj zůstávají dva státy: Maďarsko a Vatikán. Zodpovědné za to je podle něj Německo, neboť po změně německého postoje vůči Rusku podlehly vnějšímu tlaku i ostatní země a přešly do "válečného tábora", do jehož čela se Berlín postavil.

"Na začátku Němci nedodávali zbraně, pouze přilby," pokračoval Orbán. Nyní se však mají německé tanky Leopard brzy valit "přes ukrajinské území na východ, k ruským hranicím". "Možná dokonce ještě existují staré mapy," řekl premiér v narážce na útok nacistického Německa proti tehdejšímu Sovětskému svazu.

Projev o stavu země pronesl Orbán v době, kdy Maďarsko čelí řadě politických a ekonomických překážek, a zároveň jen deset měsíců poté, co v parlamentních volbách získal čtvrté funkční období v řadě. Maďarská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 spadla do technické recese, zatímco maďarská měna forint za poslední rok ztratila 7,5 procenta vůči euru a 15 procent vůči dolaru. Inflace v Maďarsku patří k nejvyšším v EU a dosahuje více než 25 procent, což je výrazně více než průměr bloku, který činí zhruba deset procent.

Konfrontace mezi jadernými mocnostmi je nepřípustná, řekl Patrušev

29.03.2023 11:08 Rusko je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi jadernými…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 09:11 Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

29.03.2023 08:31 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský…

MOV doporučil návrat sportovců z Ruska a Běloruska, o OH rozhodne později

28.03.2023 21:54 Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat…

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko

28.03.2023 19:37 Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti…

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

28.03.2023 15:28 Aktualizováno Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si…

Netanjahu a Herzog spolu mluvili, prezident jednal i s opozicí

28.03.2023 15:05 Aktualizováno Izraelský prezident Jicchak Herzog telefonicky hovořil s premiérem Benjaminem Netanjahuem a lídry…

Reznikov poděkoval Londýnu za tanky, na Ukrajinu dorazily i leopardy od…

28.03.2023 15:03 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov z britského tanku Challenger poděkoval Británii za…

Pavel považuje za problém Moravskoslezského kraje odliv mladých lidí

28.03.2023 14:48 Jedním z hlavních problémů Moravskoslezského kraje je podle prezidenta Petra Pavla odliv mladých…

Státy EU schválily ukončení prodeje aut na benzín a naftu v roce 2035

28.03.2023 14:41 Aktualizováno Veškeré emise CO2 ze spalovacích motorů u nových vozidel budou od roku 2035 v Evropské unii…

Související:

Nejnovější