Orbán prohlásil, že je načase "vysušit bažinu" v Evropské unii

Maďarský nacionalistický premiér Viktor Orbán dnes prohlásil, že je načase "vysušit bažinu" v Evropské unii, což by podle jeho představ mohlo vést až k rozpuštění Evropského parlamentu (EP). Napsala to agentura AP. Šéf maďarské vlády na každoroční tiskové konferenci podle ní řekl, že korupční skandál, do něhož je zapleteno několik členů EP, zpochybnil důvěryhodnost instituce a že on podporuje zrušení tohoto unijního orgánu v jeho současné podobě.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

"Maďaři by si přáli, aby byl Evropský parlament v současné podobě rozpuštěn," řekl Orbán. "Je snadné říct, do jaké míry byla pověst Evropského parlamentu v Maďarsku (skandálem) poškozena: Vůbec ne, protože nižší už být nemohla," dodal premiér na téměř tříhodinové tiskové konferenci, která je podle AP jednou z mála příležitostí, kdy Orbán odpovídá na dotazy mezinárodních nebo vůči jeho vládě kritických maďarských médií.

Premiér, který byl v dubnu zvolen na čtvrté funkční období v řadě, vede s Evropskou unií řadu bitev - o migraci, práva menšin či kvůli podkopávání právního státu, přičemž EU ho viní z porušování demokratických norem nebo z nedostatků v boji s korupcí. Evropská unie kvůli těmto výhradám zmrazila miliardy eur z unijních fondů určených pro Maďarsko.

Dnes Orbán kritizoval Evropský parlament kvůli nedávno odhalené korupční aféře, v níž několik současných či bývalých pracovníků EP čelí podezření, že výměnou za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. Vypůjčil si přitom frázi od bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa o "vysušení bažiny", píše AP. Zatímco někdejší šéf Bílého domu hlásal, že chce "vysušit bažinu" ve Washingtonu, Orbán hovořil o Bruselu.

K napětí mezi Budapeští a Bruselem přispívá i lobbování maďarské vlády proti sankcím vůči Moskvě za její invazi na Ukrajině, poznamenala agentura. Orbán - jenž je považován za jednoho z nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina v EU - tvrdí, že postihy jsou při vyvíjení tlaku na Moskvu, aby válku ukončila, neúčinné, a způsobily větší škody evropským ekonomikám než Rusku. "Pokud by to bylo na nás, neexistovala by žádná sankční politika," pronesl Orbán. Dodal, že nepodpoří žádné další sankční balíky proti Rusku, ale zároveň nebude stát v cestě tomu, aby je EU přijala.

Maďarsko se potýká s jednou z nejvyšších inflací v Evropě a prudkým růstem cen. V listopadu činila míra inflace více než 22 procent a forint se od začátku roku propadl vůči euru o téměř 10 procent. Orbán dnes v této souvislosti uvedl, že vláda má v plánu snížit inflaci na jednociferné číslo do prosince příštího roku.

FBI při vyšetřování kauzy utajovaných dokumentů prohledá i dům Mikea Pence

02.02.2023 19:22 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v…

Putin prohlásil, že Rusko opět ohrožují německé tanky

02.02.2023 18:00 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho zemi "opět" ohrožují německé tanky. Podle…

Zelenskyj žádá od EU další sankce proti Rusku, ta je chystá na výročí…

02.02.2023 13:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vybídl Evropskou unii k přijetí ještě tvrdších opatření…

Evropská unie slibuje vycvičit dvakrát více ukrajinských vojáků

02.02.2023 12:54 Evropská unie vycvičí dalších 15.000 ukrajinských vojáků - celkem tedy 30.000 - a poskytne Ukrajině…

Švédsko plánuje zpřísnit protiteroristické zákony, píše Reuters

02.02.2023 12:39 Švédsko dnes oznámilo, že plánuje zpřísnit protiteroristické zákony. Nová právní norma, která by…

Čína označila chystanou návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za chybu,…

02.02.2023 12:32 Aktualizováno Čína dnes označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na…

Reznikov tvrdí, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu

02.02.2023 10:49 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu.…

Britský ministr obrany teď nepovažuje dodání stíhaček Kyjevu za správné

01.02.2023 20:34 Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, řekl ministr obrany…

FBI prohledává Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným…

01.02.2023 16:59 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí prohlídku v prázdninovém domě prezidenta Joea…

Netanjahu by mohl být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou

01.02.2023 12:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dnes zveřejněném rozhovoru s americkou televizí CNN uvedl,…

Související:

Nejnovější