Ukrajina se podle maďarského premiéra Viktora Orbána vrátí do úlohy nárazníkového státu a nestane se členem EU či NATO, protože k tomu nemá dostatek finančních zdrojů. Orbán to dnes podle webu atv.hu řekl v rumunském Baile Tušnade.
Orbán podotkl, že ve válce na Ukrajině mají obě strany velké ztráty, přesto se nechtějí dohodnout. "Ukrajinci jsou v sebeobraně a Rusové si myslí, že v regionu došlo k vážnému rozšiřování Severoatlantické aliance, jde tak o vyprovokovanou válku. Pokud by to záleželo na těchto dvou stranách, pak válka neskončí," konstatoval.
Podle maďarského premiéra převyšuje síla Ukrajiny všechna očekávání. "Ukazují úspěšný, bezprecedentní odpor," řekl s tím, že Kyjev objevil nový smysl vlastní existence a začal vnímat sám sebe jako součást Západu.
Kontroverzní politik také prohlásil, že evropská politika zkrachovala, protože se údajně vzdala ochrany vlastních zájmů a sleduje místo nich ty americké, a to i za cenu sebedestrukce. Za chybu označil protiruské sankce. Vyjádřil také názor, že západní část EU se již nevátí k národní státní formě, kterou však mohou nadále chránit země východní Evropy.
Evropská unie podle Orbána "prohrála současnou válku", protože USA ji v ní nechají samotnou, přičemž Brusel nebude mít dost prostředků na financování Ukrajiny. "Znamená to, že EU bude muset zaplatit cenu válečného dobrodružství, která bude enormně vysoká, a dotkne se velmi nepříznivě i Maďarska," nechal se slyšet.
Orbán rovněž připomněl svou mírovou misi, během které navštívil Ukrajinu, Rusko, Čínu, Turecko a Spojené státy americké. Podle jeho slov tak odstartoval nový proces. "Pomalu přecházíme od proválečné evropské politiky k promírové politice," zdůraznil.
První ryze prosincový týden začal s výstrahou na hrozící ledovku, která zůstane v platnosti i po většinu úterního dne. Meteorologové už ale naznačili, jak bude i v dalším průběhu týdne. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mají teploty odpovídat začátku posledního kalendářního měsíce.
Největší změny zpravidla nastávají na Nový rok, ale Pražská integrovaná doprava je načasovala o měsíc dříve. Zásadní změny nastaly od neděle 1. prosince u spojů mezi hlavním městem a okolím. Novinky jsou to všelijaké, cestující si musí zvykat na linky úplně nové či jedoucí pod novými čísly nebo na jiné autobusy.
Vzhledem k aktuální geopolitické situaci, válce na Ukrajině a zvýšenému napětí v oblasti Baltského moře věnují země severní Evropy, především pobaltské státy a jejich skandinávští sousedé, stále větší pozornost přípravám svých občanů na případnou krizi či válku.
Bývalý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se v nedávném rozhovoru vyjádřil k aktuálnímu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, přičemž zdůraznil, že by bylo přijatelné, kdyby Ukrajina dočasně přenechala části svého území Rusku jako součást snahy o ukončení války.
Nedávné útoky na podmořské komunikační kabely v Evropě představují podle NATO "nejzávažnější hrozbu" pro západní infrastrukturu. Podle Jamese Appathuraie, úřadujícího asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace a hybridní a kybernetické hrozby, jde o součást rozsáhlé kampaně hybridního a kybernetického rušení ze strany Ruska, které postupně nabývá na intenzitě.
Prezident Joe Biden omilostnil svého syna Huntera Bidena, čímž ukončil právní ságu, která se táhla šest let a vzbuzovala kontroverze na politické scéně. Uvedl to server CNN.
Prezident Evropské rady António Costa a šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová dnes ráno dorazili do Kyjeva. Jejich návštěva symbolizuje pevnou podporu Ukrajině ze strany Evropské unie, a to v době, kdy se blíží nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu. Uvedl to server The Guardian.
Hromadné úmrtí více než 350 slonů v deltě Okavango v Botswaně, které v roce 2020 vyvolalo celosvětový rozruch, má nyní podle nové studie pravděpodobné vysvětlení: otravu toxickou vodou. Tento incident, označovaný jako „konzervační katastrofa“, je připisován klimatickými změnami zesílenému růstu toxických sinicových květů v napajedlech.