Orbán žádá o uvolnění peněz z fondu obnovy EU kvůli krizi na Ukrajině

Maďarský premiér Viktor Orbán požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou o uvolnění všech prostředků vyčleněných pro Maďarsko ve fondech Evropské unie a o poskytnutí půjčky v rámci evropského plánu obnovy, oznámil podle agentury Reuters Orbánův mluvčí.

Viktor Orbán na návštěvě Česka.

Orbánovu nynější iniciativu komentoval europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). "No, není to krásné, že těm bojovníkům proti diktátům z Bruselu ty evropské peníze nesmrdí?" podotkl na twitteru.

Maďarsko hodlá prostředky použít na nové výzvy, které s sebou přináší ukrajinská krize. Ve videoprohlášení se Orbán postavil proti návrhu, aby NATO zavedlo nad Ukrajinou bezletovou zónu, i proti myšlence zavedení embarga na ruské energie.

Evropská komise zatím Maďarsku neuvolnila žádné peníze z mimořádného fondu obnovy kvůli obavám o nedostatečné potírání korupce. Na tom, že vyplácení prostředků z unijních fondů bude možné omezit v případě nedodržování principů právního státu, se členské země evropského bloku i přes odpor Polska a Maďarska shodly předloni s Evropským parlamentem.

V kopii dopisu adresovaného von der Leyenové, kterou obdržela agentura Reuters, Orbán uvedl, že Maďarsko hodlá půjčku z plánu obnovy použít na obranu, kontrolu hranic a řešení humanitárních výzev v době krize.

Orbán se kromě toho v pondělí po schůzce s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem postavil ve videoprohlášení zveřejněném na facebooku proti myšlence, že by NATO mohlo zavést bezletovou zónu nad Ukrajinou, o což opakovaně požádal Kyjev. "Na stole v NATO jsou nebezpečné návrhy. Některé členské státy se vrátily k myšlence zavedení bezletové zóny," citovala Orbána maďarská agentura MTI. "Ale NATO je obranná aliance... nemá se zapojovat do vojenských akcí mimo své území," zdůraznil Orbán.

Maďarský premiér také odmítl, že by měly být sankce Evropské unie rozšířeny na dovoz energií z Ruska. Embargo na ruský plyn a ropu by podle něj představovalo pro Maďarsko i některé další členské země EU téměř "neúnosnou zátěž". "Takové sankce by nám ublížily více než Rusku," prohlásil Orbán.

Kyjev se pozastavil nad chováním Budapešti: Jde jí o plyn či o Zakarpatí?

Ani všechny ruské satelity z bývalého Sovětského svazu se nechovají tak, jak se nyní - během ruského vpádu na Ukrajinu - chová vedení Maďarska, napsala dnes na facebooku místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková.

Zároveň položila otázku, zda Budapešti jde o laciný ruský plyn, anebo má zálusk na Zakarpatskou oblast, která svého času bývala součástí Uherska.

Počínání Budapešti je podle vicepremiérky nepříjemným překvapením zejména pro ukrajinské Maďary. "Nepodporuje sankce. Nejenže neposkytuje zbraně, ale ani zbraně z jiných zemí nesmí přes maďarské území. Vlastně na všechno říkají ´ne´. Ještě trochu a rétorika oficiální Budapešti bude otevřeně proruská. Co to je? Chcete levný ruský plyn? Anebo možná chcete naše Zakarpatí? Opravdu touží obyvatelé Maďarska po roli těch, kteří se nám snaží vrazit nůž do zad v těžké chvíli? Proč?" napsala Vereščuková a varovala, že při nynějším "střetu civilizací" je málo pravděpodobné, že by Maďarsko dokázalo přesvědčit Rusko a pomalu profitovat z problémů svého ukrajinského souseda.

"Musíme stát na straně civilizovaného světa! Neopakujte chyby z druhé světové války, kdy se Maďarsko rozhodlo špatně. Ano, správná volba je vždy zpočátku těžká, ale je také správná, protože je snadná později," apelovala na Maďarsko.

Ukrajinští partyzáni podle tisku dokázali v Melitopolu vyhodit do vzduchu…

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

Cesta Finska a Švédska do NATO: Aliance očekávala reakci Moskvy, ne Turecka

18.05.2022 21:45 Když Finsko a Švédsko naznačily, že uvažují o historickém rozhodnutí vstoupit do NATO, očekávala…

Švédsko a Finsko podaly žádost o přijetí do NATO. Česká vláda je pro,…

18.05.2022 21:12 Aktualizováno Švédsko a Finsko dnes učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Západní sankce mají na Rusko podle USA mimořádný dopad

18.05.2022 18:33 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

EU chystá pro Ukrajinu půjčku devět miliard eur i fond dlouhodobé pomoci

18.05.2022 17:28 Evropská komise dnes navrhla poskytnout Ukrajině půjčku ve výši devět miliard eur (222,3 miliard…

Univerzita Johnse Hopkinse potvrdila milion mrtvých v USA v souvislosti s…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

Kvůli Rusům hrozí podle Berlína největší hladomor od konce druhé světové…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

O novém náčelníkovi generálního štábu bude jasno v červnu, uvedla…

18.05.2022 16:20 Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednala o novém…

Požadavky Bruselu k ukončení závislosti na Rusku jsou dle expertů reálné

18.05.2022 15:59 ožadavky Evropské komise, jejichž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích…

Související:

Nejnovější