Orbána opět zvolili předsedou vládní strany Fidesz

Maďarský premiér Viktor Orbán byl dnes na sjezdu vládnoucí strany Fidesz v Budapešti znovu zvolen stranickým předsedou. Oznámila to maďarská tisková agentura MTI. Orbán na předvolebním sněmu podle MTI slíbil "věci, jaké se nikdy dříve neděly", pokud jde o zvyšování penzí a platů.

Andrej Babiš a Viktor Orbán

Slíbil také, že Maďarsko nevystoupí z Evropské unie, ale bude čelit pokusům Bruselu narušit maďarskou suverenitu, napsala agentura Reuters.

"Po komunistické byrokracii nechceme nový diktát, tentokráte z Bruselu," prohlásil Orbán, kterého Reuters charakterizoval jako nacionalistu, jehož po více než dekádě jasných vítězství čeká těsné zápolení.

"Nevzdáme se práva bránit naše hranice, zastavit migraci. Trváme na tom, že sňatek je v Maďarsku svazkem mezi mužem a ženou, otcem je muž a matkou je žena," řekl osmapadesátiletý Orbán, který se stylizuje do role obránce maďarské kulturní identity před migrací muslimů do Evropy a obránce křesťanských hodnot před západním liberalismem.

"Vůbec nechceme opustit EU, tak snadno se nás nezbaví," řekl. "Chceme si zachovat naši svrchovanost a nechceme se místo integrace ocitnout ve spojených státech evropských," prohlásil.

Příští rok, pravděpodobně v dubnu, čekají Maďarsko parlamentní volby, ve kterých bude Fidesz čelit sjednocené opozici a Orbán vyzyvateli, kterým byl minulý měsíc v opozičních primárkách zvolen umírněně konzervativní politik a ekonom Péter Márki-Zay.

Možná i proto Orbán na dnešním sjezdu podle MTI slíbil, že se v příštích měsících budou dít bezprecedentní věci, počínaje vyplacením příplatku penzistům ve výši 80.000 forintů (asi 5500 Kč) a kompletní 13. penze. Od ledna budou mladí lidé osvobozeni od daně z příjmu, minimální mzda stoupne na 200.000 forintů (asi 13.800 Kč), v případě kvalifikovaných pracovníků na 260.000 forintů (asi 17.900 Kč). Na půlroční odměny se mohou těšit vojáci a policisté. O pětinu stoupnou platy ošetřovatelek a pracujících v sociálních službách a kultuře. Rodinám stát vrátí daně za letošní rok. "Něco takového se nikdy dříve nedělo," prohlásil Orbán.

Kandidatura Márkiho-Zaye by mohla pro Orbána v parlamentních volbách znamenat velkou výzvu. Konzervativní starosta má sedm dětí a netají se svou křesťanskou vírou. Tato image by podle pozorovatelů mohla ztížit případnou snahu jej očernit a mohla by rovněž oslovit mnoho nerozhodnutých voličů na venkově i v metropoli.

Umírněně konzervativní ekonom Márki-Zay není členem žádné ze zavedených maďarských politických stran a stojí v čele Hnutí Maďarsko všech (MMM), které spoluzakládal. Upozornil na sebe vítězstvím v obecních volbách v domovském městě Hódmezövásárhely, které bylo do té doby baštou Orbánovy strany.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy se rozhodla utvořit společnou koalici, i když v ní jsou ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů, přes liberály až po krajně pravicový Jobbik. Spojuje je touha zbavit moci Orbána, který vládne od roku 2010 a vede spory s Evropskou unií kvůli migraci nebo politice vůči sexuálním menšinám.

Fiala se nečekaně sešel se Zemanem

09.12.2021 11:20 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) se sešel s prezidentem Milošem Zemanem na neformální schůzce.…

Ministerstvo se nechystá upravit jarní přijímací, maturitní ani závěrečné…

09.12.2021 10:47 Ministerstvo školství se nyní s ohledem na covid-19 nechystá upravit jarní přijímací, maturitní ani…

Ve středu v Česku přibylo 16.179 potvrzených případů covidu

09.12.2021 10:35 Aktualizováno Ve středu v Česku přibylo 16.179 potvrzených případů covidu, zhruba o 5000 méně než před týdnem. Je…

ČSSD zažila v poslední době největší propad v polistopadové historii

09.12.2021 09:15 Tradiční parlamentní i vládní strana ČSSD zažila v poslední době největší propad v polistopadové…

Dopravu v celé zemi komplikuje čerstvě napadaný sníh

09.12.2021 08:55 Dopravu v celé zemi komplikuje dnes ráno čerstvě napadaný sníh, někde také námraza. Silnice jsou…

Dvacet z více než 90 špičkových restaurací skončilo. Chyběli zahraniční…

08.12.2021 21:51 Zhruba 20 z 93 špičkových restaurací, které loni získaly ocenění Zlatého lva od nakladatelství…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Aktualizováno Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Do Česka dorazí dvě zásilky léku proti covidu-19

08.12.2021 19:07 Do Česka dorazí v příštích dvou týdnech dvě zásilky léku molnupiravir proti nemoci covid-19.…

Piráti a STAN se obrátili na ÚS kvůli volebnímu přepočtu

08.12.2021 18:56 Aktualizováno Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) napadla u Ústavního soudu listopadové rozhodnutí, ve…

Zeman prý Lipavskému jen naznačil, aby se vzdal kandidatury

08.12.2021 18:11 Vzdát se kandidatury na ministra zahraničí prezident Miloš Zeman Janu Lipavskému (Piráti) výslovně…

Související:

Nejnovější

reklama