Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl nedávno dva dny hostem na maďarském velvyslanectví v Brazílii. Oznámili to v pondělí jeho právníci, kteří zároveň popřeli, že by se tam jejich klient skrýval před zákonem.
Právnický tým bývalého prezidenta Brazílie takto reagoval na zprávu amerického deníku The New York Times, podle kterého se Bolsonaro v únoru ukrýval na maďarském velvyslanectví v době, kdy čelil vyšetřování.
Podle deníku, který se odvolává na záběry bezpečnostních kamer, strávil Jair Bolsonaro čas na maďarském diplomatickém zastupitelství od 12. do 14. února - pouhých pár dní poté, co mu policie odebrala pas a zadržela dva jeho asistenty.
Brazílie se totiž začátkem února zabývala podezřením, že Bolsonaro podnítil "pokus o převrat" ve snaze zabránit vítězi prezidentských voleb z roku 2022 a současné hlavě státu Luizu Inaciovi Lulovi da Silvovi, aby převzal moc.
Bolsonaro "strávil dva dny na maďarském velvyslanectví jako hostitel, aby strávil čas s úřady této přátelské země," uvedli jeho právní zástupci. Dodali, že je veřejně známo, že exprezident udržuje dobré vztahy s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.
"Během návštěvy konané na pozvánku na maďarském velvyslanectví mluvil brazilský exprezident s několika úřady... o tématech spadajících do politického kontextu obou zemí," uvedli Bolsonarovi právní zástupci. Zároveň odsoudili šíření jakýchkoli falešných informací o jeho návštěvě.
Maďarský velvyslanec v Brazílii údajně strávil 20 minut na brazilském ministerstvu zahraničních věcí v pondělí, kdy si ho podle nejmenovaného vládního zdroje předvolali, aby vysvětlil Bolsonarův pobyt na velvyslanectví.
Maďarský premiér Viktor Orbán na sociálních sítích několik dní před návštěvou Bolsonara označil Bolsonara za "upřímného vlastence" a vyzval ho, aby bojoval.
Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministerstvům a dalším úřadům, aby prověřily, zda je třeba začít s přípravou testování jaderných zbraní. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Moskva tak reaguje na Washington, který již nařídil přípravu k obnovení testování jaderných zbraní.
Z Česka by už dnes mohla být pozorována polární záře, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Šance na zajímavou podívanou bude i v dalších dnech. Počasí ale může vše komplikovat.
Česko se dozvědělo, v čem spočívá nynější hospitalizace bývalého prezidenta Miloše Zemana. Předchůdce současné hlavy státu se v motolské nemocnici podrobil operace, prozradil jemu blízký člověk. Podle někdejší první dámy Ivany Zemanové je exprezident ve stabilizovaném stavu.
Končící vláda premiéra Petra Fialy (ODS) podala na čtvrtečním zasedání demisi. Stalo se tak v souladu s ústavními pořádky po ustavující schůzi Poslanecké sněmovny, která proběhla v uplynulých dnech. Fiala odpoledne předal demisi do rukou prezidenta Petra Pavla, který ji přijal.
V šoubyznyse to není jen o nových láskách či svatbách, ale i rozchodech a rozvodech. Loni se rozpadlo manželství scénáristy a režiséra Rudolfa Merknera s herečkou Janou Bernáškovou. Merkner nyní přiznal, s čím je pro něj těžké vyrovnat.
Poslanecká sněmovna má od středy nového šéfa. Po Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) zaujal nejvyšší funkci v rámci dolní komory parlamentu Tomio Okamura (SPD). K informacím zpravodajských služeb by se každopádně dostat neměl, zdůraznila Bezpečnostní informační služba (BIS).
V nadcházející zimě uplyne pět let od tragické smrti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nyní se chystá velký obchod s jednou z jeho nemovitostí. Vdova chce podle dostupných informací prodat jeho první vilu.
Agáta Hanychová umí překvapit, což se opět potvrdilo. Letos totiž oslavila kulaté čtyřicáté narozeniny, ale už loni udělala něco, co by jste od osoby jejího věku nečekali. Popravdě byste to možná nečekali ani od její maminky Veroniky Žilkové.
Pražské arcibiskupství ve středu poodhalilo detaily posledního rozloučení s kardinálem Dominikem Dukou, které se uskuteční v sobotu 15. listopadu. Během obřadu promluví například režisér Jiří Strach. Do svatovítské katedrály mohou dorazit i obyčejní věřící.
Princ z Walesu William zahájil třetí den své návštěvy Brazílie velkolepým setkáním u ikonické sochy Krista Vykupitele v Riu de Janeiru. Na tomto světoznámém místě se sešel s finalisty ceny Earthshot Prize 2025 před večerním slavnostním ceremoniálem. Čekalo ho ale i nečekané překvapení v podobě setkání s dvouměsíční holčičkou, při kterém se William naplno ponořil do role otce.
Fotbalová ikona David Beckham (50) byla po letech čekání konečně pasována na rytíře (knighted) králem Karlem III. na hradě Windsor. Beckham, který byl oceněn za své zásluhy ve sportu a charitě, se svěřil, že ve svůj velký den cítil „více emocí než nervozity“. Slavnostní ceremonie se konala v úterý, i když zpráva o jeho poctě vyšla najevo už během léta.
Bývalý člen legendárních Beatles, Sir Paul McCartney, potvrdil, že ani v 83 letech nezahálí a chystá vydání nového alba, které by mělo vyjít v roce 2026. Pro svou novou desku má ikonický hudebník připraveny desítky skladeb.