Orbánovým vyzyvatelem má být konzervativní starosta Márki-Zay

Vyzyvatelem maďarského premiéra Viktora Orbána v parlamentních volbách v příštím roce bude pravděpodobně Péter Márki-Zay. Po sečtení zhruba 60 procent hlasů z primárních voleb opozice vede tento konzervativní starosta se ziskem přibližně 60 procent hlasů.

Andrej Babiš a Viktor Orbán

Jeho oponentka, europoslankyně Klára Dobrevová už uznala svou porážku, informovaly světové agentury. Devětačtyřicetiletý Márki-Zay by se tak měl stát společným kandidátem svazku šesti opozičních stran na maďarského premiéra.

"Zvítězit můžeme jedině společně," pronesl Márki-Zay před svými jásajícími příznivci. "Tohle byla bitva, ale musíme také vyhrát válku," doplnil s odkazem na volby do parlamentu, které se budou konat na jaře příštího roku. Dosavadní soupeřka Márkimu-Zayovi pogratulovala. "Přeji mu mnoho sil v našem úsilí o sesazení Viktora Orbána a následné demontáži jeho režimu," prohlásila Dobrevová a vítězi primárek přislíbila podporu.

Politik, který se v primárkách opozičních stran prezentoval jako přijatelná volba pro konzervativní i levicové voliče, měl po sečtení prvních hlasů v druhém kole hlasování náskok v Budapešti, zatímco Dobrevová vedla na venkově. V prvním kole zvítězila Dobrevová. Kromě Márkiho-Zaye s ní postoupil do druhého kola ještě liberální starosta Budapešti Gergely Karácsony, který však později odstoupil a podpořil konkurenta Dobrevové. Druhého kola primárek se účastnilo 662.000 Maďarů.

Umírněně konzervativní ekonom Márki-Zay není členem žádné ze zavedených maďarských politických stran a stojí v čele Hnutí Maďarsko všech (MMM), které spoluzakládal. Upozornil na sebe v roce 2018 vítězstvím v obecních volbách v domovském městě Hódmezövásárhely, které bylo do té doby baštou Orbánovy vládní strany Fidesz. Právničku a ekonomku z Demokratické koalice Dobrevovou, která zastává středolevou politiku, podle serveru EUobserver mnozí znají hlavně jako manželku bývalého socialistického premiéra Ference Gyurcsánye. Podle průzkumů veřejného mínění bylo právě manželství s kontroverzním bývalým předsedou vlády její největší slabinou.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy se rozhodla utvořit společnou koalici, i když v ní jsou ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. Spojuje je touha zbavit moci Orbána, který vládne od roku 2010 a vede spory s Evropskou unií kvůli migraci nebo politice vůči sexuálním menšinám.

Orbán by tak mohl poprvé od nástupu k moci čelit ve volbách do parlamentu sjednocené opozici, poznamenal Reuters.

Oba opoziční politici slíbili postupně demontovat to, co nazývají Orbánovým "neliberálním státem". Plánují například změny zákonů, které podle premiérových kritiků pomohly upevnit jeho moc. Hodlají rovněž zlepšit vztahy s Evropskou unií.

Kandidatura Márkiho-Zaye by mohla pro Orbána v parlamentních volbách znamenat velkou výzvu. Konzervativní starosta má sedm dětí a netají se svou křesťanskou vírou. Tato image by mohla ztížit případnou Orbánovu snahu jej očernit a mohla by rovněž oslovit mnoho nerozhodnutých voličů na venkově i v metropoli, podotkla agentura Reuters.

Indie dnes oznámila nejvyšší denní nárůst počtu zemřelých po nákaze…

05.12.2021 09:15 Indie dnes oznámila nejvyšší denní nárůst počtu zemřelých po nákaze koronavirem od července poté,…

V Německu mírně klesla sedmidenní incidence, přibylo 42.000 nově nakažených

05.12.2021 08:39 V Německu mírně klesla sedmidenní incidence, jež udává, kolik se v průměru objeví nově infikovaných…

V Japonsku se blíží sezona večírků, lidé se jich bojí

05.12.2021 08:29 V Japonsku se blíží sezona večírků zvaných bónenkai, jimiž se lidé loučí s uplynulým rokem. Ne…

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí

05.12.2021 08:22 Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo…

Papež František dnes navštíví zařízení pro migranty na řeckém ostrově…

05.12.2021 08:04 Papež František dnes navštíví zařízení pro migranty na řeckém ostrově Lesbos a odpoledne odslouží…

Pád laviny v Rakousku si vyžádal tři mrtvé

04.12.2021 21:58 Tři mrtvé si dnes vyžádala lavina na hoře Lackenspitze v rakouském Salcbursku. Uvedla to agentura…

Británie bude od úterý i po očkovaných cestujících vyžadovat test na…

04.12.2021 21:07 Británie bude od úterního rána po lidech vstupujících do země požadovat negativní test na…

Papež František přicestoval do Atén, kritizoval evropské země za přístup k…

04.12.2021 19:44 Aktualizováno Papež František dnes přicestoval do Atén, kde kritizoval evropské země za přístup k migrační krizi.…

Bidena a Putina čeká v úterý společné jednání přes videohovor

04.12.2021 19:19 Amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruský protějšek Vladimira Putina čeká v úterý společné…

Útočník v Jeruzalémě byl po napadení nožem zastřelen

04.12.2021 17:58 Palestinský útočník dnes nožem zranil mladého muže v centru Jeruzaléma, informovala agentura AFP.…

Související:

Nejnovější

reklama