Maďarská vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána nechala v zemi nainstalovat billboardy, které cílí na šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Upozornila na to agentura Reuters. Pro Fidesz jde o začátek kampaně před volbami do Evropského parlamentu, které proběhnou v červnu 2024.
Von der Leyenová je na billboardech s Alexem Sorosem, synem finančníka a filantropa maďarského původu George Sorose, který je opakovaně cílem útoků ze strany Fideszu. "Netancujme, jak pískají," stojí ve sloganu. Agentura připomněla, že Sorosovi jsou Židé, proto někteří lidé považují útoky na ně za důkaz antisemitismu strany maďarského premiéra Viktora Orbána. Fidesz to však odmítá.
Maďarská vláda také v minulém týdnu rozeslala občanům anketu, ve které se jich ptá na vyčleňování pomoci pro Ukrajinu z unijních fondů. Další otázky se týkají migrace či práv komunity LGBT+.
Orbánova vláda odmítá vojenskou pomoc Ukrajině a udržuje kontakty s Kremlem. Zároveň má od Evropské komise pozastavenou výplatu části peněz z EU kvůli porušování demokratických principů a právního státu.
Fidesz podobné billboardy nepoužívá v kampani poprvé. V roce 2019 se na obrázku s Georgem Sorosem objevil tehdejší předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Evropská lidová strana tehdy Orbána přesvědčila ke stažení billboardů tím, že pohrozila vyloučením z frakce.
Volby do Evropského parlamentu se v zemích sedmadvacítky mají uskutečnit od čtvrtka 6. do neděle 9. června 2024. Poslední eurovolby proběhly 24. a 25. května 2019. Šest mandátů v nich získalo vítězné hnutí ANO, čtyři místa obsadila ODS. Po třech europoslancích mají Piráti i Starostové a nezávislí, po dvou KDU-ČSL a SPD. Jednu židli obsadili také komunisté.
Policie v Los Angeles identifikovala ženu, která v neděli odpoledne střílela na sídlo zpěvačky Rihanny v Beverly Hills. Útočnicí je pětatřicetiletá Ivanna Ortiz, která byla zadržena krátce po činu. V současné době se nachází v detekčním centru metropolitní policie a byla obviněna z pokusu o vraždu. Kauce pro její propuštění byla stanovena na velmi vysokou částku přesahující 10 milionů dolarů.
Lucie Vondráčková od konce posledního vztahu opakovaně deklaruje, že si užívá aktuální single éru. Její poslední partner to má jinak. Zápasník Zdeněk Polívka má podle dostupných informací novou lásku.
Veronika Arichteva se s celou rodinou vzpamatovává z loňské smutné události, kdy přišla o miminko. Že se tím svět nezastavil, o tom známá herečka informovala už před časem. Přijít na jiné myšlenky jí pomáhá i práce.
Americký prezident Donald Trump ostře reagoval na informace o možném umístění íránských námořních min v Hormuzském průlivu, kterým proudí velké množství světové ropy. Teheránu podle Trumpa hrozí nevídané následky, pokud se potvrdí, že miny rozmisťuje na mimořádně strategicky důležitém místě.
Dobrou zprávu pro český biatlon, který přivezl jednu medaili z nedávných zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo, ještě před koncem sezóny oznámil jeden z reprezentantů. Olympijský medailista z roku 2018 Michal Krčmář se rozhodl v kariéře pokračovat.
Tragická událost poznamenala armádní výcvik v Doupovských horách. Při cvičení došlo k úmrtí vojáka, které vyšetřuje Vojenská policie. Její kriminální služba pracuje s verzí, že si zesnulý příslušník armády vzal život sám.
Jiřina Bohdalová oslaví za necelé dva měsíce pětadevadesáté narozeniny, takže přípravy jsou v plném proudu. Slavná herečka se o chystané akci zmínila už jednou v televizi. Nyní se do debaty vložil jiný známý Čech. Ten se totiž obává, že by na oslavě mohl chybět.
Odchod z Poslanecké sněmovny oznámila poslankyně Markéta Šichtařová, která se stala členkou horní komory parlamentu teprve v říjnu. Rozhodla se tak po hlasování k jednomu ze zákonů, s nímž zásadně nesouhlasí.
Česko se zájmem sleduje poslední události kolem jednoho z nejúspěšnějších tuzemských podcastů. Ornella Koktová se ho v pondělí rozhodla opustit, takže Agáta Hanychová se nyní rozhoduje, co bude dál. Poradit jí mohou i fanoušci.
Až do Velikonoc, které letos připadají na začátek dubna, mají v Česku panovat průměrné či dokonce nadprůměrné teploty. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) se dočkal kýženého setkání na úrovni Evropské unie, kde se řešily zastavené dodávky ropy přes Ukrajinu. Fico tvrdí, že ho předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve sporu s Kyjevem podpořila.
Pražská policie se od pondělního večera zabývá konfliktem dvou bezdomovců v Troji. Oba muži utrpěli zranění a skončili v péči přivolaných záchranářů. Jeden z účastníků musel být uveden do umělého spánku.