V roce 2022 skončila každý den ve světových domácnostech miliarda porcí jídla v odpadkovém koši, oznámila OSN ve středeční zprávě o plýtvání potravinami. Tuto situaci označila za globální tragédii.
Domácnosti a firmy vyhodily potraviny v hodnotě přes jednoho bilionu dolarů. Současně téměř 800 milionů lidí trpělo hladem, upozorňuje Zpráva o Indexu plýtvání potravinami od Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
V průběhu roku 2022 bylo vyhozeno přes jednu miliardu tun potravin, což představuje téměř pětinu celkové produkce. Nejvíce, přibližně 631 milionů tun, pochází z domácností.
Průměrný obyvatel planety ročně vyprodukuje 79 kilogramů potravinového odpadu, uvádí UNEP. To je však pouze konzervativní odhad, skutečná čísla mohou být ještě vyšší.
"Plýtvání jídlem je globální tragédie. Miliony lidí jsou hladoví, zatímco se po celém světě plýtvá jídlem," prohlásila výkonná ředitelka UNEP, Inger Andersenová. Toto je podle ní morální a environmentální selhání.
Zprávu ve spolupráci s UNEP vypracovala charitativní organizace WRAP, která podporuje environmentální udržitelnost a recyklaci. Richard Swannell z WRAP uvedl, že z potravin, které každoročně končí v odpadu, by bylo možné poskytnout jedno jídlo denně pro přibližně 800 milionů hladovějících ve světě.
Spolupráce výrobců a maloobchodních prodejců, podle něj, pomohla snížit potravinový odpad a poskytnout jídlo pro ty, kteří je potřebují. Je však třeba udělat ještě více. Jedním z důvodů velkého potravinového odpadu domácností je podle něj skutečnost, že lidé nakupují více potravin, než potřebují, neodhadnou velikost porcí a nedojídají zbytky. Taktéž upozornil na problémy s datem spotřeby potravin a jejich skladováním.
Jana Paulová zdaleka neměla ve StarDance takové štěstí jako její kolegyně Lucie Vondráčková, která po vyřazení dostala šanci se vrátit.
Česko zasypal sníh. Úterní srážky přinesly až pět centimetrů nového sněhu, ale hory už hlásí pořádnou bílou nadílku. Krkonoše a Šumava se pyšní více než 70 centimetry, což na začátek prosince slibuje skvělou zimní sezónu. Meteorologové z ČHMÚ odhalili, kde je sněhu nejvíc.
Zpráva vědců pod záštitou OSN varuje, že suché oblasti nyní tvoří 40 % povrchu Země (s výjimkou Antarktidy). Tento alarmující trend se odráží v trvalé přeměně rozsáhlých území – velikostí odpovídajících oblasti o třetinu větší než Indie – z vlhkého klimatu na suché. Výsledkem je dramatický pokles zemědělské produktivity a ohrožení milionů lidí po celém světě.
Zpěvák a textař Richard Krajčo napsal pro Karla Gotta jeho poslední píseň s názvem Srdce nehasnou. Díky tomu by se mohlo zdát, že si byli oba umělci velmi blízcí, opak je ale pravdou.
Máslo rapidně zdražuje a jedinou možností, jak na něm ušetřit, je nákup většího množství v akci. Máslo totiž lze bez problémů uchovávat v mrazáku a díky tomu prodloužit jeho trvanlivost až na několik měsíců. Tento postup může být užitečný zejména před zimním obdobím, kdy ceny másla často rostou. Jak správně máslo mrazit a na co dát pozor?
Přes 10 let už je Václav Klaus mimo jakékoliv funkce, ale o dění v politice se stále zajímá a zapojuje se do něj. Jinak by o uplynulém víkendu nemohl vystoupit na kongresu strany Motoristé sobě.
Princ William si vzorně plní roli následníka trůnu, která ho občas zavede i na místa, kde se potká s lidmi se zcela odlišným životním osudem. O úplně neznámá místa ale jít nemusí. Může za to jeho maminka Diana.
Marta Kubišová se jako čtyřnásobná vítězka ankety stala v uplynulých dnech členkou síně slávy Českého slavíka. Nic z toho by se nestalo, kdyby v roce 1989 nedošlo k pádu komunistického režimu, který na ni měl pivku. Slavné zpěvačce ale jedno vystoupení umožnil už rok před revolucí.