OSN odhaduje, že v Sýrii je po zemětřesení bez domova přes 5 milionů lidí

Pondělní zemětřesení připravilo v Sýrii o střechu nad hlavou až 5,3 milionu lidí, odhadl dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Na izolovaný sever země, který se už před katastrofou potýkal s důsledky více než deset let dlouhé občanské války, míří 14 nákladních aut s humanitární pomocí, dnes podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) překročily syrsko-tureckou hranici.

OSN

Tempo pomoci Sýrii dnes tvrdě kritizovali záchranáři z organizace Bílé přilby. Syrská vláda mezitím schválila dodání humanitární pomoci do oblastí v držení opozice.

UNHCR se podle své zástupkyně v Sýrii soustředí hlavně na poskytnutí přístřeší a pomoci, jako jsou stany, plastové fólie, karimatky a zimní oblečení. Agentura připomněla, že v zemi bylo už před zemětřesením v důsledku války vysídleno 6,8 milionu lidí. Některé lidi konflikt, který začal v roce 2011, připravil o domov několikrát.

Pomoc veze i více než desítka nákladních aut. "Konvoj veze elektrické ohřívače, stany, přikrývky a další věci na pomoc lidem, kteří byli vysídleni v důsledku katastrofálního zemětřesení," uvedl mluvčí IOM Paul Dillon. Dodal, že pomoc směřuje do provincie Idlib.

Podle Bílých přileb, které působí v regionech ovládaných povstalci, je ale zatím pomoc zcela nedostatečná. Reakci OSN, která by se podle ní měla omluvit syrskému lidu, označila organizace dokonce za katastrofickou. "Máme obrovský nedostatek vybavení a paliva ke zprovoznění nástrojů, sanitek a aut," řekl BBC představitel Bílých přileb. Ze sutin domů se podle něj na začátku ozývaly hlasy, ale ty pomalu utichaly a pomoc nedorazila.

Oblast pod kontrolou syrských povstalců podle Bílých přileb od zemětřesení do dneška nedostala žádnou pomoc s výjimkou šesti kamionů, které dorazily ve čtvrtek. Ty však byly podle organizace součástí konvoje, který nesouvisí se zemětřesením a jen se kvůli němu zpozdil. OSN dnes v reakci uvedla, že komentář Bílých přileb není vůči jejím snahám "fér". "Nejde o normální zemi, kde máte všechny potřebné prostředky - jde o komplexní zeměpisnou situaci a komplexní bezpečnostní záležitosti," řekl BBC koordinátor OSN pro Sýrii Mustafa Binlamlí.

Světový program pro výživu (WFP) mezitím varoval, že mu dochází zásoby na severozápadě Sýrie a vyzval k otevření dalších hraničních přechodů z Turecka. V oblasti podle WFP teď potřebuje humanitární pomoc kolem 90 procent obyvatel.

Syrská vláda dnes odpoledne uvedla, že souhlasí s poskytnutím pomoci oblastem pod kontrolou opozice. Pomoc bude distribuovat ve spolupráci s OSN, Mezinárodním výborem Červeného kříže a Syrským arabským červeným půlměsícem, napsala podle agentury Reuters syrská státní média.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk dnes na twitteru vyzval k okamžitému příměří v Sýrii a "plnému respektování lidských práv a závazků humanitárního práva, aby se pomoc dostala ke všem".

Ankara podle Reuters zvažuje otevření hraničního přechodu do syrské oblasti ovládané protivládními rebely i do té pod kontrolou režimu prezidenta Bašára Asada. Nyní je otevřen jen jeden hraniční přechod mezi Tureckem a částí Sýrie v držení opozičních sil a i ten byl po otřesech uzavřen 72 hodin. Pomoc po jeho otevření proudí pomalu, mimo jiné kvůli zničeným cestám.

Témata: Sýrie | zemětřesení | OSN

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Při protestech ve Francii bylo zraněno 441 policistů, demonstranti…

24.03.2023 20:27 Aktualizováno Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek…

Trump napsal, že jeho obvinění by provázela smrt a zkáza

24.03.2023 19:15 Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění…

Macron a von der Leyenová podniknou v dubnu cestu do Číny

24.03.2023 19:02 Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským…

Ukrajina by chtěla zahájit ještě letos jednání o vstupu do EU

24.03.2023 17:49 Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit…

USA zavádějí další sankce proti Bělorusku, cílí i na Lukašenka

24.03.2023 17:05 Spojené státy dnes uvalily další sankce na běloruské státní podniky a vládní činitele. Terčem…

Muž na letišti u Kolína nad Rýnem najel do lidí, zranění jsou lehká

24.03.2023 17:03 Aktualizováno V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne cíleně najížděl…

Kolem Země těsně proletí stometrový asteroid

24.03.2023 15:10 Kolem Země proletí v těchto dnech asteroid o velikost 40 až 100 metrů a nejblíže Zemi bude v sobotu…

Karel III. na žádost Macrona odkládá svou cestu do Francie

24.03.2023 12:36 Návštěva britského krále Karla III. ve Francii se kvůli protestům proti reformě francouzského…

Související:

Nejnovější