OSN odhaduje, že v Sýrii je po zemětřesení bez domova přes 5 milionů lidí

Pondělní zemětřesení připravilo v Sýrii o střechu nad hlavou až 5,3 milionu lidí, odhadl dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Na izolovaný sever země, který se už před katastrofou potýkal s důsledky více než deset let dlouhé občanské války, míří 14 nákladních aut s humanitární pomocí, dnes podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) překročily syrsko-tureckou hranici.

OSN

Tempo pomoci Sýrii dnes tvrdě kritizovali záchranáři z organizace Bílé přilby. Syrská vláda mezitím schválila dodání humanitární pomoci do oblastí v držení opozice.

UNHCR se podle své zástupkyně v Sýrii soustředí hlavně na poskytnutí přístřeší a pomoci, jako jsou stany, plastové fólie, karimatky a zimní oblečení. Agentura připomněla, že v zemi bylo už před zemětřesením v důsledku války vysídleno 6,8 milionu lidí. Některé lidi konflikt, který začal v roce 2011, připravil o domov několikrát.

Pomoc veze i více než desítka nákladních aut. "Konvoj veze elektrické ohřívače, stany, přikrývky a další věci na pomoc lidem, kteří byli vysídleni v důsledku katastrofálního zemětřesení," uvedl mluvčí IOM Paul Dillon. Dodal, že pomoc směřuje do provincie Idlib.

Podle Bílých přileb, které působí v regionech ovládaných povstalci, je ale zatím pomoc zcela nedostatečná. Reakci OSN, která by se podle ní měla omluvit syrskému lidu, označila organizace dokonce za katastrofickou. "Máme obrovský nedostatek vybavení a paliva ke zprovoznění nástrojů, sanitek a aut," řekl BBC představitel Bílých přileb. Ze sutin domů se podle něj na začátku ozývaly hlasy, ale ty pomalu utichaly a pomoc nedorazila.

Oblast pod kontrolou syrských povstalců podle Bílých přileb od zemětřesení do dneška nedostala žádnou pomoc s výjimkou šesti kamionů, které dorazily ve čtvrtek. Ty však byly podle organizace součástí konvoje, který nesouvisí se zemětřesením a jen se kvůli němu zpozdil. OSN dnes v reakci uvedla, že komentář Bílých přileb není vůči jejím snahám "fér". "Nejde o normální zemi, kde máte všechny potřebné prostředky - jde o komplexní zeměpisnou situaci a komplexní bezpečnostní záležitosti," řekl BBC koordinátor OSN pro Sýrii Mustafa Binlamlí.

Světový program pro výživu (WFP) mezitím varoval, že mu dochází zásoby na severozápadě Sýrie a vyzval k otevření dalších hraničních přechodů z Turecka. V oblasti podle WFP teď potřebuje humanitární pomoc kolem 90 procent obyvatel.

Syrská vláda dnes odpoledne uvedla, že souhlasí s poskytnutím pomoci oblastem pod kontrolou opozice. Pomoc bude distribuovat ve spolupráci s OSN, Mezinárodním výborem Červeného kříže a Syrským arabským červeným půlměsícem, napsala podle agentury Reuters syrská státní média.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk dnes na twitteru vyzval k okamžitému příměří v Sýrii a "plnému respektování lidských práv a závazků humanitárního práva, aby se pomoc dostala ke všem".

Ankara podle Reuters zvažuje otevření hraničního přechodu do syrské oblasti ovládané protivládními rebely i do té pod kontrolou režimu prezidenta Bašára Asada. Nyní je otevřen jen jeden hraniční přechod mezi Tureckem a částí Sýrie v držení opozičních sil a i ten byl po otřesech uzavřen 72 hodin. Pomoc po jeho otevření proudí pomalu, mimo jiné kvůli zničeným cestám.

Témata: Sýrie | zemětřesení | OSN

KLDR pomáhá Rusku v zabíjení ukrajinských civilistů, tvrdí Kyjev

19.06.2024 20:37 Mychajlo Podoljak, poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta, ve středu uvedl, že Severní…

Putin a Kim podepsali partnerskou smlouvu. Oba brojí proti Washingtonu

19.06.2024 16:14 Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un v Pchjongjangu podepsali smlouvu…

OSN nadále kritizuje Izrael. Armáda porušila pravidla války

19.06.2024 11:05 Izraelské síly možná opakovaně porušily zákony a pravidla vedení války a během vojenské operace v…

Co bude s válkou na Ukrajině? Kyjev už připravuje druhý mírový summit

19.06.2024 08:52 Ukrajinští představitelé zahájili přípravy na uspořádání druhého mírového summitu. Andrij Jermak,…

Novým generálním tajemníkem NATO se stane Rutte, píše nizozemský tisk

18.06.2024 19:59 Novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) se po Jensu Stoltenbergovi stane…

Ukrajince čeká blackout kvůli opakujícím se ruským útokům na energetiku

18.06.2024 16:09 Ukrajinci se budou muset v nejbližších týdnech připravit na ještě rozsáhlejší přerušení dodávek…

Izrael ví o desítkách rukojmích, proto chce pokračovat v boji

18.06.2024 12:12 Vysoce postavený vyjednavač Izraele v pondělí uvedl, že desítky rukojmí zadržovaných hnutím Hamás v…

Stoltenberg dal jasně najevo, že NATO vadí čínská podpora Ruska

18.06.2024 09:41 Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg během své pondělní návštěvy ve Washingtonu prohlásil, že…

Ukrajinci jsou většinou pro setrvání Zelenského v pozici prezidenta do…

17.06.2024 21:35 Více než dvě třetiny Ukrajinců, konkrétně 70 procent, je pro, aby byl Volodymyr Zelenskyj…

Netanjahu podle očekávání rozpustil válečný kabinet

17.06.2024 12:04 V nejvyšších patrech izraelské politiky nastává očekávaná změna. Premiér Benjamin Netanjahu v…

Související:

Nejnovější