Organizace spojených národů zakázala svým zaměstnancům používat slova válka či invaze v souvislosti s děním na Ukrajině. Podle deníku The Irish Times to vyplývá z interní e-mailové komunikace, v níž jsou pracovníci vybízeni k "nestrannému" vyjadřování. OSN informace popřela.
Oddělení komunikace v OSN v pondělí podle listu rozeslalo zaměstnancům instrukce, aby ruskou invazi na Ukrajinu - při níž zemřely už stovky civilistů a dva miliony lidí musely opustit domovy - popisovali jako konflikt či vojenská ofenziva. Pracovníci jsou také nabádáni, aby neumísťovali ukrajinskou vlajku na své soukromé či oficiální profily na sociálních sítích či webových stránkách.
"Je důležité připomenout, že jako mezinárodní úředníci máme povinnost být nestranní," stojí podle listu v e-mailu. "Existuje vážné riziko ohrožení dobré pověsti, na které nedávno upozornili vysoce postavení činitelé."
Mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric na twitteru uvedl, že zpráva o existenci údajných vnitřních směrnic ohledně používání slova válka není pravdivá. Upozornil v této souvislosti na nedávný tweet tajemnice OSN pro politické záležitosti Rosemary DiCarlové, v němž použila slovo válka i slovo invaze. Podle deníku The Guardian Dujarric nicméně připustil, že instrukce mohl rozeslat některý z vedoucích na nižších příčkách organizace.
Zpráva o nové jazykové politice podnítila obavy, že OSN zachází příliš daleko ve snaze neurazit Rusko, mocný členský stát s jedním z pěti stálých křesel v Radě bezpečnosti. Slovo invaze nepoužívají ani ruští představitelé: Kreml dává přednost termínu speciální vojenská operace a režim prezidenta Vladimira Putina se snaží vymáhat používání tohoto pojmu na domácí půdě.
Dva dny po zahájení ruské ofenzivy nařídil cenzurní úřad Roskomnadzor ruským médiím, aby smazala své příspěvky s výskytem slov útok, invaze nebo vyhlášení války. V opačném případě riskují pokutu nebo zákaz činnosti. Za šíření "falešných zpráv" ohledně ruského vojenského angažmá na Ukrajině nově v Rusku hrozí 15 let vězení, tisíce lidí byly zatčeny na protiválečných demonstracích.
Rusko použilo v Radě bezpečnosti OSN právo veta a zablokovalo rezoluci odsuzující jeho invazi na Ukrajinu. Valné shromáždění OSN pak tuto rezoluci minulý týden přijalo v nezávazné podobně na svém mimořádném zasedání - ze 193 členských států ji podpořilo 141 a jen pět bylo proti. Na 35 zemí se zdrželo hlasování.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.