OSN potvrdila smrt dalších civilistů na Ukrajině. Obětí už je přes 900

Obyvatelé Kyjeva se před invazí ruské armády schovali do krytů.
Obyvatelé Kyjeva se před invazí ruské armády schovali do krytů., foto: Photo Ratynskiy Vyacheslav / UNIAN
ČTK 20. března 2022 15:15
Sdílej:

Od začátku války bylo na Ukrajině zabito nejméně 902 civilistů a nejméně 1459 dalších utrpělo zranění, uvedl dnes Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR). Od sobotní bilance počty narostly o 55 potvrzených úmrtí a 60 zranění. Hlášených ztrát na životech mezi civilní populací přibylo více než v předchozích dnech.

Nové údaje přišly za pokračujících bojů o jihovýchodní ukrajinský přístav Mariupol, kde podle městské rady ruská palba zasáhla v sobotu i uměleckou školu, v níž se skrývalo 400 lidí. Nové civilní oběti mezitím hlásily úřady v Charkově. OHCHR uvádí, že civilisty většinou zabíjí použití výbušných zbraní, tedy palba dělostřelectva, letecké údery nebo tzv. salvové raketomety.

Ruská strana trvá na tom, že na civilní objekty necílí, ovšem média za 25 dní války zdokumentovala zničení mnohých takových budov včetně nemocnic, škol a obytných domů. Podle britského ministerstva obrany ruská armáda zesílila ostřelování městských lokalit, aniž by při tom rozlišovala mezi vojenskými a civilními cíli. Za cenu civilních obětí se prý snaží omezit vlastní ztráty.

Podle OSN jsou mezi mrtvými i desítky dětí. Ukrajinské úřady hlásí výrazně vyšší čísla, přičemž jejich tvrzení není možné nezávisle ověřit. Například ukrajinské velvyslanectví v Česku informovalo v sobotu o 112 dětských obětech, zatímco úřad vysoké komisařky jich uváděl jen 64. 

Počty mrtvých civilistů jsou ovšem takřka jistě vyšší než údaje hlášené OHCHR, neboť jeho pracovníci zatím nebyli schopni zmapovat situaci v obklíčených městech jako je Mariupol.

Stalo se
České celebrity
Václav Neckář

Václav Neckář pořád neposlouchá. Po návratu ze Slovenska se trápí

Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu. 

Zahraničí
Emmanuel Macron

Macron zvedl telefon a zase si volal s Putinem. Nejspíš ne naposledy

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále. 

Světové celebrity
Král Charles III.

Královi a monarchii seberou rodinný klenot. Musí se šetřit, vzkazují Britové

Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC. 

Zahraničí
Donald Trump

Příměří v Gaze na obzoru. Trump oznámil, že Izraelci souhlasí

Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.