OSN se nyní soustředí především na zmírnění globálních dopadů války na Ukrajině

Kvůli malým vyhlídkám na ukončení války na Ukrajině se OSN nyní soustředí především na zmírnění globálních dopadů tohoto konfliktu. Ve Vídni to dnes po setkání s rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem uvedl generální tajemník organizace António Guterres, informovala agentura DPA. Podle Guterrese okamžik pro mírové rozhovory přijde, nebude to však v nejbližší době.

OSN

Guterres se dnes ve Vídni vyslovil také k udržování kontaktu s Ruskem prezidenta Vladimira Putina v zájmu záchrany životů na Ukrajině a přípravy míru, i když aktuálně se žádné mírové urovnání konfliktu nerýsuje.

OSN se v současné době zaměřuje na zajištění celosvětových dodávek potravin, uvedl Guterres. To se však podle něj může podařit pouze tehdy, pokud se navzdory válce podaří na světové trhy umístit ukrajinské zemědělské produkty i ruské potraviny a hnojiva.

"Aby se tak stalo, aktivně pracuji na podpoře příslušných rozhovorů," řekl dnes generální tajemník. Kromě toho se OSN se rozhodla zaměřit na jednání o evakuacích civilistů a dodávkách humanitární pomoci na Ukrajinu, dodal Guterres.

"V tuto chvíli je jasné, že neexistuje žádná šance na okamžitou mírovou dohodu nebo příměří," řekl pak šéf OSN po setkání s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem. Ale tato válka nepotrvá věčně a nastane chvíle, kdy budou na stole jednání o míru, poznamenal Guterres, který se nabídl jako mediátor. Guterres a Nehammer patří mezi několik málo západních představitelů, kteří se setkali s Putinem během nynější války, a generální tajemník dnes svou strategii obhajoval.

"Jestliže chcete řešit nějaký problém, musíte jednat s těmi, kteří problém způsobili nebo ho mohou vyřešit," řekl Guterres. "Má přece naprosto smysl hovořit s vůdcem Ruské federace," dodal Guterres. Jeho setkání s Putinem 26. dubna prý přispělo k záchraně životů civilistů v mariupolských ocelárnách Azovstal díky zorganizování humanitárních konvojů OSN.

Šéf OSN dnes ve Vídni dále uvedl, že válka na Ukrajině podkopává boj proti změně klimatu a odsouvá tuto otázku do pozadí. "Existuje vážné riziko, že změnu klimatu přestaneme brát dostatečně vážně," varoval Guterres, který se ve Vídni tento týden zúčastní zasedání šéfů agentur spadajících pod OSN.

Prioritou Česka v Radě OSN je situace na Ukrajině i další porušování práv ve světě

Prioritou České republiky v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC) je situace na Ukrajině, ale též další případy porušování lidských práv ve světě. Věnovat se chce také tradičním tématům, jako jsou svoboda shromažďování a sdružování, podpora lidských práv v digitálním prostoru či podpora nevládních organizací a občanské společnosti. Při dnešním jednání s předsedou Rady Federikem Villegasem to uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil. Česká diplomacie o tom informovala v tiskové zprávě.

Českou republiku do rady zvolilo v úterý Valné shromáždění OSN. Nahradila v ní Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno po invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila. Rada se bude ve čtvrtek zabývat porušováním lidských práv v důsledku ruské agrese. "ČR podporuje navrhované posílení mandátu vyšetřovací komise," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Rusko bylo v době svého odstoupení ve druhém roce tříletého působení v UNHRC a Česká republika za něj dokončí tento termín do 31. prosince 2023. Rada sdružuje 47 států a jejím cílem je prosazování a ochrana lidských práv po celém světě.

Orgán světové organizace sídlící v Ženevě nemůže přijímat právně závazná rozhodnutí. Může však schvalovat zřízení vyšetřovacích komisí a jeho rozhodnutí představují významný politický vzkaz. Už začátkem března Rada OSN pro lidská práva ustavila komisi, která má možné ruské zločiny vyšetřovat.

Povejšil dnes hovořil také se zvláštním představitelem EU pro lidská práva Eamonem Gilmorem o plánovaných lidskoprávních aktivitách během českého předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině roku. "ČR se primárně zaměří na podporu občanské společnosti a svobodných médií ve východní Evropě a též na západním Balkáně, kde se bude věnovat i tématu vlády práva," uvedlo ministerstvo.

S Gilmorem se Povejšil shodl, že i v době ruské agrese vůči Ukrajině je třeba se věnovat také situaci v dalších státech, kde se porušují lidská práva, například v Číně, Afghánistánu či Etiopii.

Rusko umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí diplomacie

25.05.2022 12:21 Aktualizováno Rusko je připraveno utvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami, uvedl dnes náměstek ruského…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 12:18 Aktualizováno Nejméně 19 dětí a dva dospělé v úterý zabil střelec vyzbrojený dvěma útočnými puškami na základní…

Slovensko nezavede daň na ruskou ropu v plánovaném termínu

25.05.2022 12:12 Slovensko nezavede daň z ruské ropy v plánovaném termínu od začátku června. Kvůli nedohodě ve…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Putin proti sobě invazí na Ukrajinu poštval i Kreml

25.05.2022 10:49 Ruský prezident Vladimir Putin si za tři měsíce poštval proti sobě přívržence války proti Ukrajině…

Česko už udělilo víza 354.631 uprchlíkům z Ukrajiny

25.05.2022 10:08 Česko v úterý vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1219 speciálních víz, zhruba o 350 méně než před týdnem.…

Francie hlásí už celkem pět potvrzených případů opičích neštovic

25.05.2022 09:39 Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl ze tří na pět. Uvedla to agentura…

Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, příští rok poletí na ISS

25.05.2022 08:54 Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, jehož plánuje příští rok vyslat na Mezinárodní…

Severní Korea odpálila v rozmezí hodiny tři balistické střely

25.05.2022 08:26 Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou…

Související:

Nejnovější