OSN varuje před kolapsem afghánského bankovního systému

Organizace spojených národů vyzvala k urychlení přijetí opatření na podporu bank v Afghánistánu a varovala, že nárůst počtu lidí, kteří nejsou schopni splácet půjčky, nižší vklady a nedostatek hotovosti může způsobit v příštích několika měsících kolaps finančního systému.

Afghánistán, ilustrační fotografie.

Podle rozvojového programu OSN (UNDP) ekonomické náklady kolapsu bankovního systému a následné negativní sociální dopady by byly "kolosální". Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na třístránkovou zprávu o afghánském bankovním a finančním systému, do které měla možnost nahlédnout.

Náhlé stažení většiny zahraniční rozvojové pomoci z Afghánistánu poté, co Tálibán 15. srpna převzal moc od vlády podporované Západem, poslalo ekonomiku do volného pádu a značeně zatížilo bankovní systém. Banky stanovily týdenní limity pro výběry, aby zastavily hromadné vybírání vkladů.

"Afghánský finanční a bankovní platební systém je v chaosu. Problémy s výběrem bankovních vkladů se musí rychle vyřešit, aby se zlepšila omezená výrobní kapacita Afghánistánu a zabránilo se kolapsu bankovního systému," uvádí se ve zprávě UNDP.

Nalezení způsobu, jak odvrátit kolaps, však komplikují mezinárodní i jednostranné sankce uvalené na vůdce Tálibánu. "Musíme najít způsob, jak zajistit, že když podpoříme bankovní sektor, nepodpoříme Tálibán," řekl agentuře Reuters vedoucí UNDP v Afghánistánu Abdalláh Dardarí.

Afghánský bankovní systém byl zranitelný již před nástupem Tálibánu k moci. Nyní však skončila rozvojová pomoc, afghánský majetek v zahraničí byl zmrazen a OSN a humanitární skupiny mají problém dostat do země dostatek hotovosti.

Návrhy UNDP na záchranu bankovního systému zahrnují program pojištění vkladů, opatření k zajištění odpovídající likvidity pro krátkodobé i střednědobé potřeby, záruky za úvěry a možnosti odložení splátek úvěrů. Důležitá v tomto procesu má být koordinace s mezinárodními finančními institucemi, jako Světová banka a Mezinárodní měnový fond, které mají s afghánským finančním systémem rozsáhlé zkušenosti.

OSN od převzetí moci Tálibánem opakovaně varovala, že afghánská ekonomika je na pokraji kolapsu, který by pravděpodobně urychlil uprchlickou krizi. UNDP uvádí, že pokud bankovní systém padne, může jeho obnova trvat desítky let.

Při současném vývoji a omezení výběru vkladů přijdou afghánské banky do konce letošního roku o 40 procent vkladové základny, uvádí zpráva UNDP. Banky také zastavily poskytování nových úvěrů a podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu úvěrů se od konce roku 2020 do září téměř zdvojnásobil na 57 procent.

"Pokud toto tempo nesplácených úvěrů bude pokračovat, banky nebudou mít šanci v příštích šesti měsících přežít. A to jsem optimista," dodal Dardarí.

Problémem je také likvidita. Afghánské banky silně závisely na fyzických dodávkách amerických dolarů, které se zastavily. V případě místní měny je podle Dardarího v oběhu jen měna za zhruba 500.000 USD (11,3 milionu Kč), celkem je přitom v ekonomice afghánská měna v hodnotě asi čtyř miliard USD. "Zbytek leží pod matrací nebo pod polštářem, protože lidé mají strach," upozornil Dardarí.

Vzhledem k tomu, že OSN se snaží zabránit hladomoru v zemi, Dardarí také varoval před důsledky bankovního kolapsu pro financování obchodu. Afghánistán loni dovezl zboží a služby v hodnotě zhruba sedm miliard USD, převážně potraviny. Bez bankovního systému se tyto obchody nebudou moci uskutečnit.

Témata: OSN | Afghánistán

V Japonsku se blíží sezona večírků, lidé se jich bojí

05.12.2021 08:29 V Japonsku se blíží sezona večírků zvaných bónenkai, jimiž se lidé loučí s uplynulým rokem. Ne…

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí

05.12.2021 08:22 Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo…

Papež František dnes navštíví zařízení pro migranty na řeckém ostrově…

05.12.2021 08:04 Papež František dnes navštíví zařízení pro migranty na řeckém ostrově Lesbos a odpoledne odslouží…

Pád laviny v Rakousku si vyžádal tři mrtvé

04.12.2021 21:58 Tři mrtvé si dnes vyžádala lavina na hoře Lackenspitze v rakouském Salcbursku. Uvedla to agentura…

Británie bude od úterý i po očkovaných cestujících vyžadovat test na…

04.12.2021 21:07 Británie bude od úterního rána po lidech vstupujících do země požadovat negativní test na…

Papež František přicestoval do Atén, kritizoval evropské země za přístup k…

04.12.2021 19:44 Aktualizováno Papež František dnes přicestoval do Atén, kde kritizoval evropské země za přístup k migrační krizi.…

Bidena a Putina čeká v úterý společné jednání přes videohovor

04.12.2021 19:19 Amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruský protějšek Vladimira Putina čeká v úterý společné…

Útočník v Jeruzalémě byl po napadení nožem zastřelen

04.12.2021 17:58 Palestinský útočník dnes nožem zranil mladého muže v centru Jeruzaléma, informovala agentura AFP.…

V Keni se zřítil autobus se svatebními hosty, zahynulo nejméně 20 lidí

04.12.2021 17:35 Nejméně 20 lidí zahynulo při nehodě autobusu, který se zřítil z mostu do rozvodněné řeky v Keni. S…

Německá policie našla v domě u Berlína pět mrtvých

04.12.2021 16:53 Aktualizováno Německá policie dnes našla pět mrtvých v obytném domě ve městě Königs Wusterhausen jižně od Berlína…

Související:

Nejnovější

reklama