Účastníci bojů v Jemenu přistoupili na dvouměsíční příměří, které začne platit v sobotu. Oznámil to dnes zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Hans Grundberg. Dohoda podle něj zahrnuje otevření přístavu Hudajdá pro lodě s pohonnými hmotami a zprovoznění letiště v Saná.
Grundberg ve svém prohlášení uvedl, že příměří může být prodlouženo, budou-li s tím obě strany souhlasit.
V jemenské válce proti sobě od roku 2014 bojují šíitští povstalečtí Húsíové a jemenská vláda, za niž se roku 2015 postavila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Tato koalice ohlásila jednostranné pozastavení vojenských operací už 30. března.
Jemenská vláda dnes oznámila, že souhlasí s příměřím, jak ho vyjednala OSN. Také Rijád s obsahem příměří navrženým OSN souhlasí. Názor Húsíů zatím znám není, uvádí Reuters.
Pokud bude příměří dodrženo, půjde o první zklidnění zbraní v Jemenu od roku 2016.
Jemenská vláda dnes oznámila, že v rámci dohody s OSN dala příkaz k propuštění vězňů, k zprovoznění letiště v Saná a otevření přístavu Hudajdá pro lodě s pohonnými hmotami.
Ve válce, která je považovaná za zástupný konflikt Íránu, který podporuje Húsíe, a Saúdské Arábie, zahynuly desítky tisíc lidí. Osmdesát procent z 29 milionů Jemenců se kvůli ní neobejde bez humanitární pomoci. Húsíové mají od roku 2014 v rukou hlavní město Saná, ale arabská koalice kontroluje vzdušný prostor na Jemenem a moře v jeho okolí. Uvalila na území ovládané šíity blokádu, což komplikuje zásobování základním zbožím i pohonnými hmotami.
Dohoda o příměří zahrnuje výměnu stovek vězňů včetně 16 Saúdských Arabů a tří Súdánců a také bratra jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, který je v rukou šíitů do roku 2015. Znepřátelené strany v Jemenu si naposledy vězně vyměnily roku 2020. Šlo tehdy o 1000 lidí a výměna byla dohodnuta při mírových jednáních roku 2018.
Zajímavé věci se dějí na poli televizních talk show v Česku. Zatímco Prima ukončila oblíbených 7 pádů Honzy Dědka, veřejnoprávní Česká televize představila nový pořad tohoto divácky oblíbeného formátu. Co o novince v tuto chvíli víme?
Dlouho se sice Karel Gott nechtěl ženit, přesto měl nakonec početnou rodinu. A od čtvrtka platí, že všechny čtyři dcery našeho historicky nejslavnějšího zpěváka jsou dospělé. Už i nejmladší Nelly Sofie totiž měla osmnáctiny.
Britská policie se i po opakované výzvě potýká s nedůvěrou případných svědků v případu vyšetřování bývalého prince Andrewa. Ženy, které údajně mají informace o činech králova bratra, podle právního zástupce nechtějí s policisty spolupracovat. Americký advokát Brad Edwards to řekl BBC.
České televizní diváky v uplynulých dnech zaskočila zpráva o tom, že na Primě skončí talk show 7 pádů Honzy Dědka. Pouze na Primě, projekt má jinde pokračovat. Moderátor nicméně přiznal, že konec v jedné ze dvou velkých komerčních televizí nečekal.
Očekávání meteorologů se mají naplnit. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu varoval před silnými bouřkami, které hrozí dnes a také zítra. Pro víkendové dny zůstává v platnosti i výstraha před požáry.
Bez české účasti vstupuje letošní mistrovství světa v ledním hokeji ve Švýcarsku do závěrečného víkendu. Dnes se nejprve rozhodne o finalistech a účastnících zápasu o bronz. Postup do utkání o zlato se očekává od domácí reprezentace.
Po poslancích se i senátoři shodli na tom, koho letos navrhnou prezidentovi Petru Pavlovi na státní vyznamenání. Hlava státu je tradičně předá v den státního svátku 28. října. Členové horní komory parlamentu by ocenili například několik známých herců.
Monika Absolonová v průběhu května přeložila jeden ze svých koncertů na pozdější datum z blíže nespecifikovaných zdravotních důvodů. Nyní je zpátky za mikrofonem, ale jedna věc na první pohled zaujme. Populární zpěvačka proto nemlžila a přiznala, že byla na operaci.
Počasí v Česku bylo v uplynulých dnech na konec května velmi teplé a zároveň se na řadě míst obešlo zcela beze srážek. Dnes může místy pršet i intenzivně, protože meteorologové očekávají bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nicolas Cage prozradil, že si v loňském roce nechal oficiálně a legálně změnit své jméno na Nicolas Cage, a to jak v profesním, tak v osobním životě. Držitel Oscara, který se narodil jako Nicolas Kim Coppola, se k tomuto kroku rozhodl proto, že již nechtěl být vnímán jako pouhý klaunský bratranec na okraji slavné hollywoodské rodiny. Herec v rozhovoru pro magazín Variety uvedl, že je nyní Nickem Cagem v běžném životě i před kamerou a že považuje za lepší být patriarchou své vlastní malé rodiny.
Britská celebrita Katie Price po dvou týdnech nejistoty promluvila o zmizení svého manžela Leeho Andrewse a šokovala veřejnost tvrzením, že byl v celách předběžného zadržení vyslýchán kvůli podezření ze špionáže. Podle jejích slov, které jí tlumočil tchán Peter, se úřady ve Spojených arabských emirátech domnívaly, že Andrews provádí výzvědnou činnost. Skutečnost je však podle zjištění britských médií mnohem méně dramatická a údajné obvinění ze špionáže se ukázalo jako nepravdivé.
Rozhodnutí rodiny rockové legendy Ozzyho Osbourna vytvořit jeho digitální dvojče poháněné umělou inteligencí vyvolalo mezi fanoušky vlnu kritiky.