Odsouzení ruské anexe části Ukrajiny Valným shromážděním OSN je "jasným vzkazem" Moskvě, že Rusko nemůže "vymazat suverénní stát z mapy". Uvedl to americký prezident Joe Biden v tiskovém prohlášení, které zveřejnil Bílý dům. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková na twitteru napsala, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi toto porušení mezinárodního práva nikdy neprojde. Výsledek hlasování přivítal i český ministr zahraničí Jan Lipavský.
Podle dalších západních představitelů rezoluce vyslala signál mezinárodní jednoty a podpory Kyjevu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v televizi obvinil Západ, že "protiruskou" rezoluci prosadil ve VS OSN "diplomatickým terorem".
Na Valném shromáždění OSN ve středu 143 ze 193 zemí odsoudilo nedávný ruský pokus o anexi čtyř částečně okupovaných ukrajinských oblastí - Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské. Proti rezoluci odsuzující krok Moskvy jako nelegální hlasovalo pouze Rusko, Bělorusko, Sýrie, Nikaragua a Severní Korea. Dalších 35 zemí, včetně tradičního ruského spojence Číny, se zdrželo hlasování; několik zemí nehlasovalo.
"Útokem na základní principy Charty OSN Rusko podkopává samotné základy mezinárodního míru a bezpečnosti. Sázky tohoto konfliktu jsou všem jasné a svět v reakci na ně vyslal jasný signál; Rusko nemůže vymazat suverénní stát z mapy. Rusko nemůže měnit hranice silou. Rusko se nemůže zmocnit území jiné země jako svého vlastního," uvedl Biden. "Ukrajina má stejná práva jako každá jiná suverénní země. Musí mít možnost zvolit si vlastní budoucnost a její obyvatelé musí mít možnost žít v míru uvnitř svých mezinárodně uznaných hranic," dodal v prohlášení šéf Bílého domu.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že ho těší, že "drtivá většina zemí stojí na straně Ukrajiny a hájí Chartu OSN a rozhodně se staví proti válce Ruska vůči Ukrajině a jejímu lidu". "Jen velmi málo zemí hlasovalo s Ruskem," zdůraznil Blinken, který uvítal "mezinárodní jednotu" a "neochvějnou podporu" Kyjevu.
Rezoluci přivítala také německá ministryně zahraničí Baerbocková. "Světové společenství dalo 143 hlasy jasně najevo, že Putinovi toto porušení mezinárodního práva nikdy neprojde," napsala na twitteru.
"Jedná se o důležitý projev mezinárodní jednoty proti agresorovi, který se snaží destabilizovat mezinárodní normy, jež nás všechny chrání," reagoval na výsledek hlasování britský ministr zahraničí James Cleverly. "Hlasování je nezpochybnitelným důkazem toho, co už nějakou dobu víme; Putin stojí na mezinárodní scéně osamocen a jeho jednání žene jeho zemi do další izolace, kterou si sám způsobil," dodal v prohlášení.
Šéfka francouzské diplomacie Catherine Colonnaová přivítala středeční hlasování na Valném shromáždění OSN jako "dobrý výsledek". "Masivní podpora základních principů Charty," uvedla na twitteru.
"Valné shromáždění OSN opět hlasovalo ve prospěch dodržování Charty OSN a mezinárodního práva - 143 hlasy přijalo rezoluci odsuzující další pokus Ruska o krádež ukrajinských území," napsal na twitteru český ministr zahraničí Lipavský.
"Západ uplatnil metody diplomatického teroru, nestoudně a neskrývaně vykrucoval ruce a vyhrožoval všemožnými tresty rozvíjejícím zemím," řekl Lavrov podle agentury TASS. "Pouze takovým neskrývaným vydíráním a hrozbami se podařilo zajistit výsledek. Všichni o tom velmi dobře víme. Prohlášení Američanů, že ' nikoho nepřemlouvali, všichni hlasovali samostatně', jsou lež. Sami si to uvědomují," dodal.
Moskva uspořádala hlasování o připojení samozvaných separatistických lidových republik Doněcké a Luhanské a Chersonské oblasti a Záporožské oblasti na východě a jihu Ukrajiny k Rusku. Na základě výsledků, které západní země odsoudily jako zfalšované, území připojila k Rusku. Kyjev i Západ hlasování ani anexi neuznávají.
Kauza psychiatra Jana Cimického ve středu nepokračovala, naplánované odvolací jednání bylo odročeno na 29. dubna. Informoval o tom web novinky.cz. Důvodem odročení byla nepřítomnost obžalovaného i jeho právního zástupce.
Nikdo se teď nedokáže vžít do Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové, kteří byli v neděli do poslední chvíle s milovanou dcerou Aničkou. Odešla po dlouhém a statečném boji s rakovinou, bylo jí 29 let. Je zjevné, že rodina se během jejího odcházení semkla. Všechny spory šly úplně stranou.
Česko si krátce před Velikonocemi užije velmi teplé jarní počasí. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty po nadcházejícím víkendu nadále porostou, budou ale hrozit i bouřky.
O dvou ranách do hlavy Michala Davida se mluvilo po konfliktu na československém plese na ostrově Tenerife. Pustit se do sebe měli miliardář Richard Chlad a Vlasta Hájek, manžel Zuzany Belohorcové. Podle posledních informací se to ale celé seběhlo trochu jinak.
Nebylo to tak veřejnosti prezentováno, ale zlom v boji Aničky Slováčkové se zákeřnou rakovinou nastával již před několika týdny. Tehdy herečka a zpěvačka přišla o jednu z hlasivek. Poslední dny života pak byly podle přátel zesnulé jedním velkým trápením.
Spousta slavných Čechů od nedělního večera uctila památku zesnulé Anny Slováčkové. Chybět mezi nimi nemohli ani členové rodiny Karla Gotta. Je to logické.
Česko očekává informace o posledním rozloučení s Annou Slováčkovou, která v neděli prohrála dlouhý boj se zákeřnou rakovinou. Rodina nyní naznačila, že pohřeb nemusí být veřejně přístupný. Lidé by ale měli mít možnost se s Aničkou rozloučit.
O víkendu se dočkáme pravého jarního počasí. Denní maxima totiž podle ČHMÚ.cz vyrostou nad 20 stupňů.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.