Osoby stejného pohlaví mohou nově ve Švýcarsku uzavírat manželství

Ve Švýcarsku dnes začal platit zákon, který umožňuje homosexuálním párům vstoupit do manželství. Díky zákonu homosexuální páry získají nová práva, například v oblasti adopce či umělého oplodnění, uvedla agentura AP. Zákon schválila bezmála dvoutřetinová většina voličů loni v září v referendu. Zájem o sňatky však podle švýcarských médiích není zatím příliš vysoký.

Švýcarsko

Od roku 2007 mohli homosexuálové uzavírat ve Švýcarsku registrované partnerství. Manželství jim však přinese nová práva. Budou smět například adoptovat dítě a, pokud bude jeden z manželů cizinec, bude moci rychleji získat švýcarské občanství.

Ženské páry budou mít také přístup k umělému oplodnění. To je důvod, proč se dnes rozhodly vstoupit do manželství Lucille a Pauline Bidauxové-Meyerové. "Manželství představuje pro naši rodinu větší bezpečí," řekly serveru Swissinfo.ch. Díky novému zákonu tak nemusí jet do zahraničí, aby podstoupily umělé oplodnění. "Procedura je možná ve Švýcarsku dražší, ale na druhé straně nebudeme muset jezdit často a někdy i na dlouhou dobu za hranice," uvedly. Další výhodou je, že zapsání dítěte do matriky je lépe právně ošetřené.

Jeden z prvních homosexuálních párů dnes sezdala ženevská starostka Marie Barbeyová-Chappuisová, která nový zákon podporuje. "Je to velice dojemné. Je to velmi silný okamžik, který vysílá stejně silný vzkaz společnosti - mít svobodu milovat (kohokoliv) a být milován," uvedla starostka.

Do manželství dnes vstoupili i Ilan a Adrien, kteří žili od roku 2019 v registrovaném partnerství. "Chtěli jsme se vzít dnes, kdy začíná zákon platit, abychom vyjádřili naše uznání všem těm, kteří usilovali o prosazení tohoto práva," řekl serveru Swissinfo.ch jeden z novomanželů. Adrien nový zákon přivítal i z toho důvodu, že považoval registrované partnerství za stigmatizující. "Když jsem někde uvedl, že žiji v registrovaném partnerství, tak jsem automaticky sdělil, že žiji s mužem. A ne vždy jsem toto chtěl," uvedl.

Podle stanice RTS ale není zatím zájem o vstup do manželství příliš vysoký. V ženevském kantonu, kde žije zhruba půl milionu lidí, se chce do konce roku vzít na 40 homosexuálních párů a zhruba dalších 40 párů chce přeměnit své registrované partnerství na manželství. Tento krok není povinný a páry, které již uzavřely registrované partnerství mohou v tomto svazku setrvat.

Na Tchaj-wan dnes dorazila pětičlenná delegace amerických zákonodárců

14.08.2022 14:50 Na Tchaj-wan dnes dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu. Američtí zákonodárci mají během…

Při požáru v kostele v Egyptě zemřelo 41 lidí

14.08.2022 14:29 Při požáru koptského kostela v egyptském městě Gíza dnes zahynulo nejméně 41 lidí a dalších nejméně…

Při výbuchu skladu obchodního centra v Jerevanu zemřel člověk, 20 lidí je…

14.08.2022 13:58 Obří exploze dnes otřásla obchodním centrem Surmalu v arménské metropoli Jerevan. Při výbuchu…

Na Krymu podle médií zadrželi exvelitele ruských separatistů Girkina

14.08.2022 13:08 Aktualizováno Na Krymu byl zadržen bývalý velitel ruských separatistů na Donbasu Igor Girkin, známý též jako…

Do Británie letos připlulo přes 20.000 migrantů

14.08.2022 12:58 Do Británie se zatím letos přes Lamanšský průliv pokusilo dostat více než 20.000 migrantů, uvedlo…

Rusko se asi snaží posílit pozice na jihu Ukrajiny

14.08.2022 11:11 Aktualizováno Prioritou ruské armády za poslední týden bylo patrně přeorientovat jednotky na posílení pozic na…

Při útoku na autobus v Jeruzalémě bylo zraněno osm lidí

14.08.2022 10:04 Izraelská policie dnes oznámila, že zatkla muže podezřelého z nočního střeleckého útoku na autobus…

Zloděje v Itálii zasypal tunel, kterým se chtěli prokopat do banky

14.08.2022 09:00 Italy, kteří se nejspíš pokoušeli prokopat do banky a vykrást ji, zasypal jejich vlastní tunel. Pod…

Rushdieho odpojili od ventilátoru, už dokáže i mluvit

14.08.2022 08:49 Britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, který byl v pátek při přípravě na…

Hongkong opustilo za rok nejvíc obyvatel v historii

14.08.2022 08:35 Počet obyvatel Hongkongu se meziročně snížil o 1,6 procenta na přibližně 7,29 milionu, za poslední…

Související:

Nejnovější