Ostře sledovaná cesta je u konce. Nancy Pelosiová opravdu přiletěla na Tchaj-wan

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes přiletěla na Tchaj-wan navzdory čínským hrozbám, že takový krok přinese vážné následky.

Nancy Pelosiová

Peking uvedl, že pokud Pelosiová navštíví Tchaj-wan, který Čína pokládá za svou odpadlickou provincii, nebude čínská armáda nečinně přihlížet. "Američtí politici, kteří si v otázce Tchaj-wanu zahrávají s ohněm, neskončí dobře," řekl čínský ministr zahraničí Wang I.

Bílý dům mezitím varoval Čínu před přehnanou reakcí na cestu Pelosiové na Tchaj-wan a vyslal čtyři válečné lodě na "rutinní" nasazení východně od ostrova, informoval server NDTV.

Podle místních médií Čína před příletem Pelosiové na Tchaj-wan uzavřela vzdušný prostor nad Tchajwanskou úžinou pro všechna civilní letadla; nad linií rozdělující Tchajwanskou úžinu krátce před příletem Pelosiové proletěly čínské vojenské letouny, dodal NDTV.

Na letišti v tchajwanské metropoli Tchaj-peji se shromáždily davy lidí skandujících: "Vítejte, Pelosiová!" Uvítali tak přílet stroje, který byl od svého startu z Kuala Lumpuru nejsledovanějším letounem na světě, jak se uživatelé internetu snažili zjistit, jestli Pelosiová po skončení oficiální návštěvy Malajsie skutečně zamíří na Tchaj-wan.

Cesta Pelosiové na Tchaj-wan vyvolala kolaps serveru pro trasování letadel

Server pro sledování letadel FlightRadar24 zažívá v posledních hodinách nebývalý nápor. Téměř 300.000 lidí sledovalo dráhu Boeingu C-40C s označením SPAR19.

Na jeho palubě totiž seděla předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a trasa letadla napovídala, zda zamíří v rámci své asijské cesty i na Tchaj-wan či nikoliv, píše The Wall Street Journal.

Návštěvnost serveru FlightRadar24 byla během dne tak veliká, že provozovatel musel na twitteru zveřejnit upozornění, že data budou nedostupná. Zájemci se dostali jen na čekací listinu. V 16:11 SELČ server na twitteru napsal, že "SPAR 19 vstoupil do vzdušného prostoru Tchaj-wanu".

Čína po příletu Pelosiové zahájí u Tchaj-wanu vojenské cvičení

Čína bezodkladně zahájí námořní a letecké cvičení ve vzdušném prostoru severně, jihozápadně a jihovýchodně od Tchaj-wanu, uvedlo podle agentury Reuters velitelství čínských východních sil. Učiní tak v odpovědi na "nedávné kroky Spojených států", což podle agentury AFP znamená dnešní návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.

Čínská armáda byla uvedena do stavu zvýšené pohotovosti a ode dneška zahajuje cvičné manévry na šesti místech okolo ostrova, oznámilo čínské ministerstvo obrany. Podle něj v některých případech armáda použije i ostrou munici. Cvičení potrvá do neděle, napsala agentura DPA.

Cvičení podle mluvčího ministerstva slouží k obraně čínské národní svrchovanosti a územní integrity a jako "vážné odstrašení po nedávném navýšení negativních kroků Spojených států v otázce Tchaj-wanu". Peking se podle mluvčího brání "vměšování zahraničních sil a separatistickým pokusům sil pro nezávislost na Tchaj-wanu".

Letadlo s Pelosiovou po předchozích spekulacích dnes dosedlo na ranvej v Tchaj-peji jen krátce předtím, než Čína vydala prohlášení o cvičení. Peking dříve varoval, že takový krok bude mít vážné následky. Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů se má ve středu setkat s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a hrozí ostrovu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Témata: Nancy Pelosiová

FBI při razii v Trumpově sídle pátrala po dokumentech o jaderných zbraních

12.08.2022 15:43 Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) hledali při pondělní razii v sídle bývalého…

Důkazy zpochybňují ruské tvrzení o způsobu zabití válečných zajatců

12.08.2022 15:02 Na konci července zahynulo podle ruských úřadů 53 ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci…

Covidová situace na Slovensku se zlepšila. Na podzim ale počet nakažených…

12.08.2022 14:15 Epidemiologická situace na Slovensku v souvislosti s onemocněním covid-19 se za poslední týden…

Ukrajina v konfliktu s Ruskem ztrácí naleziště surovin

12.08.2022 14:06 Ukrajina v konfliktu s Ruskem přišla už také o více než 60 procent svých uhelných ložisek, stejně…

Veřejné budovy v Německu budou v zimě vytápěny na 19 stupňů

12.08.2022 13:44 Veřejné budovy s výjimkou nemocnic a sociálních zařízení budou kvůli energetickým úsporám vytápěny…

Ve Francii vyšetřují Babiše kvůli podezření z praní špinavých peněz a…

12.08.2022 13:36 Aktualizováno Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro…

Ukrajina potvrdila, že obdržela peníze za tranzit ruské ropy. Může obnovit…

12.08.2022 12:38 Ukrajina potvrdila, že obdržela peníze za tranzit ruské ropy ropovodem Družba. Podle agentury RIA…

Mnozí obyvatelé východních částí Ukrajiny se odmítají evakuovat

12.08.2022 12:02 Mnozí obyvatelé východních částí Ukrajiny neposlouchají důrazné výzvy úřadů, aby se z oblasti…

Biden se chystá na další kandidaturu v roce 2024, postaví se Trumpovi

12.08.2022 11:50 Americký prezident Joe Biden se v roce 2024 chystá znovu kandidovat do úřadu prezidenta a…

Německo překonalo vrchol letní vlny pandemie covidu a její vývoj je…

12.08.2022 11:20 Letní vlna pandemie nemoci covid-19 dosáhla v Německu vrcholu a její vývoj je příznivý, na podzim…

Související:

Nejnovější