Osvobození exministra Bárty v kauze odposlechů je konečné

Osvobození bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a někdejšího zpravodajce Jana Petržílka v kauze vynesení odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS) je definitivní. Nejvyšší státní zástupce nepodal dovolání k Nejvyššímu soudu, sdělil ČTK mluvčí zastupitelství Petr Malý. V medializovaných odposleších se tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek oslovovali "Mazánku" a "Kolibříku".

Vít Bárta

Nejvyšší státní zástupce může dovolání proti pravomocnému verdiktu podat kvůli nesprávnosti rozhodnutí soudu, a to ve prospěch i neprospěch obviněného. Podle trestního řádu podává šéf žalobců dovolání buď na návrh krajského nebo vrchního státního zástupce, anebo i bez takového návrhu.

"Dovolání jsme nepodávali, ani nebudeme," uvedl za Nejvyšší státní zastupitelství Malý. "Podnět k podání dovolání nebyl ze strany Městského státního zastupitelství v Praze podán," doplnil mluvčí dozorového zastupitelství Aleš Cimbala.

Nahrávky, které v březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes, naznačovaly Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Obžaloba tvrdila, že o obstarání odposlechů v režimu "důvěrné" požádal Bárta zpravodajce BIS Petržílka v roce 2009. Informace získané z odposlechů pak Bárta mohl podle státního zástupce využít v rámci svých podnikatelských aktivit a také pro činnost Věcí veřejných.

Dvojice čelila stíhání od roku 2013, Petržílek strávil sedm týdnů ve vazbě. Muži vinu odmítali, Bárta stíhání označil za politicky motivovanou zpravodajskou hru. Pražský městský soud nejprve vrátil obžalobu k došetření, protože mu vadilo, že byla v utajeném režimu. Následně chtěl stíhání zastavit s tím, že obžaloba se opírá v podstatě výhradně o výpovědi anonymních svědků. Státní zástupce Michal Muravský si ale na tento postup úspěšně stěžoval u vrchního soudu.

Muravský pak loni u městského soudu pro oba muže žádal podmíněné tresty za ohrožení utajované informace. Soud ale tehdy zpochybnil věrohodnost dvou utajených svědků z prostředí Bártovy bezpečnostní agentury ABL, a to včetně klíčového svědka, který vystupoval pod smyšleným jménem Vlasta Schmidt. Ke stejnému závěru letos dospěl i odvolací senát. Podle něj by výpovědi zůstaly nevěrohodné, i kdyby byli svědci odtajněni, což v odvolání žádal státní zástupce.

Bárta byl od roku 2010 ministrem dopravy i poslancem. Post ministra opustil v dubnu 2011 kvůli tvrzení, že poslancům své strany platil za loajalitu. Soudy jej i v této věci pravomocně zprostily viny. Nyní Bárta podniká v železniční dopravě. Petržílek vedl po odchodu z BIS analytický odbor protikorupční policie, kvůli stíhání byl poté mimo službu.

EU nalezla shodu na nejvyšší ceně za barel ruské ropy

02.12.2022 19:22 Aktualizováno Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na parametrech cenového stropu na ruskou ropu…

Soud brzy rozhodne o návratu Ratha do vězení

02.12.2022 18:48 Krajský soud v Praze v nejbližších dnech stanoví termín návratu Davida Ratha do vězení. Mluvčí…

Kvůli africkému moru je na Liberecku omezen pohyb lidí

02.12.2022 17:20 Aktualizováno Veterináři dnes odpoledne vydali kvůli výskytu afrického moru prasat u uhynulého divočáka mimořádné…

Ukrajinský konzulát v Brně kvůli podezřelému předmětu evakuovali

02.12.2022 17:14 Aktualizováno Ukrajinský konzulát v Brně v Barvičově ulici dnes asi na čtyři hodiny policisté evakuovali kvůli…

V Česku bylo letos na jaře téměř 18.000 lidí bez domova a 270.000 lidí v…

02.12.2022 16:36 V Česku bylo letos na jaře téměř 18.000 lidí bez domova. Na ulici a po noclehárnách jich žilo 12…

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš před Pavlem a Nerudovou,…

02.12.2022 13:42 Aktualizováno První kolo prezidentské volby by v listopadu podle modelu agentury Ipsos vyhrál předseda hnutí ANO…

Poslanci schválili zrušení automatického zřizování datových schránek…

02.12.2022 13:40 Lidé zřejmě budou moci získat datovou schránku i nadále výhradně na svou žádost. Sněmovna dnes…

Senát vrátil poslancům důchodovou reformu s pozměňovacím návrhem

02.12.2022 11:01 Senát chce uzákonit možnost odchodu do předčasného důchodu bez krácení penze nejen pro zdravotnické…

Senát bude dnes rozhodovat o důchodech záchranářů a o posudkových lékařích

02.12.2022 08:58 Předčasné důchody pro záchranáře nebo změnu v organizaci práce posudkových lékařů dnes projedná…

V Česku je potvrzen africký mor prasat i nové ohnisko ptačí chřipky

01.12.2022 18:57 Ve Frýdlantském výběžku se dnes potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to…

Související:

Nejnovější