Ve stínu smutku ze smrti královny Alžběty se odehrává souboj mezi Glasgowem a Londýnem. Méně než polovina Skotů podporuje setrvání své země v monarchii. Uvedl to zpravodajský server Guardian na základě průzkumu veřejného mínění z letošního května.
Téměř šest z deseti Britů podporuje zachování monarchie v blízké buducnosti. Další čtvrtina tvrdí, že po smrti královny je správný čas na založení republiky. 85 % dotázaných věří, že země zůstane konstituční monarchií minimálně pro toto desetiletí. Britská mládež je k zachování stávajícího státního zřízení daleko více skeptická. Jen 40 % mladých v rozmezí 18–24 let stojí za monarchií. Stejný názor má jen 36 % zástupců etnických menšin.
Think tank British Future pro deník Guardian také upozornil, že mladí lidé ve věku 16–18 let nejsou příliš přesvědčeni o Británii jako monarchii. „Jen 36 % ze zástupců nejmladších dotázaných chce v blízké budoucnosti monarchii ponechat,“ citoval Guardian britské sdružení zodpovědné za průzkum. 37 % nejmladších cítí, že je čas posunout se k republikovému zřízení.
Ve Skotsku je ale situace jiná. Think tank zjistil, že 45 % Skotů chce monarchii opustit. Navíc si 36 % Skotů myslí, že je správný čas na založení republiky. Dalších 19 % dotázaných uvedlo, že neví, nebo odmítlo odpovědět.
Skotská národní strana (SNP) chce vyhlásit referendum za nezávislost Skotska. Britská společnost Panelbase, která má na starost také průzkumy veřejného mínění, zjistila, že 47 % dospělých skotských občanů by chtělo zachovat královského vládce, 35 % z nich by naopak chtělo volenou hlavu státu.
Když se pracovníci Panelbase tázali na vlajku Spojeného království, tak si ji 72 % automaticky spojilo s monarchií, 71 % s britským olympijským týmem a 68 % s armádou. Naproti tomu ji čtvrtina lidí označila za symbol rasismu a extrémismu. Vlajka Anglie, na které je jen kříž svatého Jiřího, pro 60 % veřejnosti reprezentuje patriotismus. Nicméně 32 % ji cítí jako reprezentaci rasismu a extrémismu.
Ve Skotsku proběhlo referendum o odtržení od Spojeného království v září roku 2014. Voliči měli na výběr ze dvou možností - zůstat ve Spojeném království, nebo vyhlásit nezávislost. Pro nezávislost tehdy podle BBC hlasovalo necelých 45 % voličů.
Bývalý premiér Boris Johnson uvedl, že by Skotové neměli požadovat po prvním referendu žádné nové po dalších čtyřicet let. Vláda Spojeného království obvinila SNP z toho, že nemá připravené odpovědi na základní otázky ohledně nezávislosti Skotska, jakými jsou například měna nebo důchodová politika. „Jakýkoli pokus Skotska o nezávislost nebo připojení k EU by vedl k citelnému zpevnění hranic mezi oběma zeměmi,“ citovalo BBC britskou vládu.
Skotská vláda předpokládá, že další referendum proběhne 19. října 2023. Upozorňuje však na to, že kdyby byl výsledek kladný (čili pro nezávislost), tak by skotské úřady nechaly dostatek času na vyřešení veškerého přenesení administrativy a moci z Londýna do Edinburghu.
Expert na průzkumy profesor John Curtice vydal celkově šest dotazníků. Průměrný výsledek je 49 % skotských občanů pro nezávislost a 51 % proti ní. Stávající ministryně Skotska v britském parlamentu a lídryně SNP Nicoly Sturgeon doufala, že odchod Británie z EU, pandemie covidu a premiérské přešlapy Borise Johnsona ovlivní rozhodování lidí směrem k nezávislosti. Stále ale existuje řada lidí, kteří byli z výsledků dotazníků vyřazeni, protože odpověděli, že neví. Na tyto ještě můžou zastánci nezávislosti směřovat svou kampaň.
Americký prezident Donald Trump pokračuje ve svých útocích na slavného rockera Bruce Springsteena. Tentokrát do všeho zatáhl i poraženou soupeřku z loňských prezidentských voleb Kamalu Harrisovou či další slavné osobnosti.
Mirka Dopitu a Jaromíra Soukupa jsme svého času mohli vnímat jako soky v souboji o přízeň Agáty Hanychové. Uspěl první jmenovaný, který se tak momentálně může veřejně povyšovat nad toho druhého.
Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize.
Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo.
Česko dnes čeká předposlední zápas ve skupinové fázi letošního mistrovství světa s vědomím, že by do dějiště šampionátu přece jen mohla dorazit ještě jedna posila ze zámořské NHL. V noci totiž opustil Stanley Cup tým s českým hokejistou v kádru.
Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc.
Jiří Bartoška prožil většinu života za dob společného československého státu, takže není divu, že zpráva o jeho smrti v minulém týdnu zasáhla i sousední Slovensko. Vzpomínku na hereckého kolegu a prezidenta karlovarského filmového festivalu připojila i Magda Vášáryová.
Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře.
Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát?
Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí.
V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.
Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku.