Otřese smrt královny Británií v základech? Na pořadu dne může být nejen skotská nezávislost

Glasgow, Skotsko.
Glasgow, Skotsko., foto: Pixabay
Jakub Jurek 9. září 2022 17:00
Sdílej:

Ve stínu smutku ze smrti královny Alžběty se odehrává souboj mezi Glasgowem a Londýnem. Méně než polovina Skotů podporuje setrvání své země v monarchii. Uvedl to zpravodajský server Guardian na základě průzkumu veřejného mínění z letošního května.

Téměř šest z deseti Britů podporuje zachování monarchie v blízké buducnosti. Další čtvrtina tvrdí, že po smrti královny je správný čas na založení republiky. 85 % dotázaných věří, že země zůstane konstituční monarchií minimálně pro toto desetiletí. Britská mládež je k zachování stávajícího státního zřízení daleko více skeptická. Jen 40 % mladých v rozmezí 18–24 let stojí za monarchií. Stejný názor má jen 36 % zástupců etnických menšin.

Think tank British Future pro deník Guardian také upozornil, že mladí lidé ve věku 16–18 let nejsou příliš přesvědčeni o Británii jako monarchii. „Jen 36 % ze zástupců nejmladších dotázaných chce v blízké budoucnosti monarchii ponechat,“ citoval Guardian britské sdružení zodpovědné za průzkum. 37 % nejmladších cítí, že je čas posunout se k republikovému zřízení.

Ve Skotsku je ale situace jiná. Think tank zjistil, že 45 % Skotů chce monarchii opustit. Navíc si 36 % Skotů myslí, že je správný čas na založení republiky. Dalších 19 % dotázaných uvedlo, že neví, nebo odmítlo odpovědět.

Skotská národní strana (SNP) chce vyhlásit referendum za nezávislost Skotska. Britská společnost Panelbase, která má na starost také průzkumy veřejného mínění, zjistila, že 47 % dospělých skotských občanů by chtělo zachovat královského vládce, 35 % z nich by naopak chtělo volenou hlavu státu.

Když se pracovníci Panelbase tázali na vlajku Spojeného království, tak si ji 72 % automaticky spojilo s monarchií, 71 % s britským olympijským týmem a 68 % s armádou. Naproti tomu ji čtvrtina lidí označila za symbol rasismu a extrémismu. Vlajka Anglie, na které je jen kříž svatého Jiřího, pro 60 % veřejnosti reprezentuje patriotismus. Nicméně 32 % ji cítí jako reprezentaci rasismu a extrémismu.

Ve Skotsku proběhlo referendum o odtržení od Spojeného království v září roku 2014. Voliči měli na výběr ze dvou možností - zůstat ve Spojeném království, nebo vyhlásit nezávislost. Pro nezávislost tehdy podle BBC hlasovalo necelých 45 % voličů.

Bývalý premiér Boris Johnson uvedl, že by Skotové neměli požadovat po prvním referendu žádné nové po dalších čtyřicet let. Vláda Spojeného království obvinila SNP z toho, že nemá připravené odpovědi na základní otázky ohledně nezávislosti Skotska, jakými jsou například měna nebo důchodová politika. „Jakýkoli pokus Skotska o nezávislost nebo připojení k EU by vedl k citelnému zpevnění hranic mezi oběma zeměmi,“ citovalo BBC britskou vládu.

Skotská vláda předpokládá, že další referendum proběhne 19. října 2023. Upozorňuje však na to, že kdyby byl výsledek kladný (čili pro nezávislost), tak by skotské úřady nechaly dostatek času na vyřešení veškerého přenesení administrativy a moci z Londýna do Edinburghu.

Expert na průzkumy profesor John Curtice vydal celkově šest dotazníků. Průměrný výsledek je 49 % skotských občanů pro nezávislost a 51 % proti ní. Stávající ministryně Skotska v britském parlamentu a lídryně SNP Nicoly Sturgeon doufala, že odchod Británie z EU, pandemie covidu a premiérské přešlapy Borise Johnsona ovlivní rozhodování lidí směrem k nezávislosti. Stále ale existuje řada lidí, kteří byli z výsledků dotazníků vyřazeni, protože odpověděli, že neví. Na tyto ještě můžou zastánci nezávislosti směřovat svou kampaň.

Stalo se
České celebrity
Hana Soukupová

Topmodelka Hana Soukupová se rozvedla s milionářem

Bývalá česká topmodelka Hana Soukupová (39), kterou si mnozí pamatují jako „nahou dívku z reklamy na minerálku“, prožívá zásadní životní obrat. Po téměř dvaceti letech skončilo její manželství s americkým investorem Drewem Aaronem. Rozvod je už nějakou dobu uzavřený, ale rozdělení společného jmění vyvolalo pozornost – ve hře je totiž majetek v hodnotě přes půl miliardy korun.

České celebrity
Ben Cristovao

Koncert Bena Cristovaa i hromada selfíček. Jak vypadala první noc na MFF KV?

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.

Světové celebrity
Karel Gott

Karel Gott si užil oplétačky s policisty: Proč k němu opakovaně jezdila zásahovka?

Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.

Světové celebrity
Katy Perry

Katy Perry a Orlando Bloom oficiálně oznámili, že se rozešli

Americká zpěvačka Katy Perry a britský herec Orlando Bloom potvrdili, že se rozešli. Po téměř deseti letech vztahu a šesti letech od zasnoubení nyní pár vydal společné prohlášení, v němž oznámil, že se nadále budou soustředit na společnou výchovu své čtyřleté dcery Daisy Dove.