Palestinci vyzvali Izrael k okamžitému návratu k jednacímu stolu

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN označil čtvrteční výzvu izraelského premiéra Jaira Lapida k dvoustátnímu řešení desetiletí trvajícího konfliktu Izraele s Palestinci za pozitivní vývoj. Důkazem, že Lapid myslí svou výzvu vážně, by ale podle Abbáse byl izraelský návrat k jednáním, píše agentura Reuters.

Izrael

"Skutečnou zkouškou důvěryhodnosti a serióznosti tohoto postoje je okamžitý návrat izraelské vlády k jednacímu stolu," řekl Abbás v projevu, jehož značnou část věnoval kritice izraelské okupace palestinských území.

Izrael obsadil východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy - oblasti, na kterých Palestinci usilují o vytvoření nezávislého státu - při válce v roce 1967. Izrael stáhl své vojáky a osadníky z Pásma Gazy v roce 2005, avšak stále udržuje území pod blokádou s odvoláním na obavy o bezpečnost. Rozhovory zprostředkované Spojenými státy, jejichž cílem bylo vytvoření palestinského státu na území okupovaném Izraelem, zkrachovaly v roce 2014.

"Naše důvěra v dosažení míru založeného na spravedlnosti a mezinárodním právu bohužel slábne kvůli izraelské okupační politice," řekl Abbás a označil Izrael za "režim apartheidu".

Palestinci a lidskoprávní skupiny tvrdí, že Izrael upevnil svou kontrolu nad okupovanými palestinskými územími prostřednictvím vojenské nadvlády nad miliony Palestinců a vytrvalé výstavby osad. Někteří z nich proto pochybují o tom, zda je takzvané dvoustátní řešení konfliktu stále proveditelné.

"Izrael nám kvůli své zběsilé osadnické expanzi neponechal žádnou půdu, na které bychom mohli založit svůj nezávislý stát," řekl Abbás. "Kde bude náš lid žít svobodně a důstojně?" dodal.

Palestinci, kteří mají na Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, tvrdí, že jim osady znemožňují vytvořit životaschopný stát. Stejně jako mnoho zemí světa je považují za nelegální z pohledu mezinárodního práva a překážku k míru. Izrael to odmítá. Odvolává se přitom na bezpečnostní hledisko a biblické a historické vazby na toto území.

Lapidovo vyjádření o dvoustátním uspořádání odráželo srpnové prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, který se přihlásil k tomu, že dlouholetý konflikt ukončí vytvoření samostatné Palestiny. Zároveň šlo o první podobné prohlášení izraelského lídra na půdě OSN za mnoho let.

Lapid se k řešení desetiletí trvajícího konfliktu vyjádřil necelých šest týdnů před volbami, které se budou v Izraeli konat 1. listopadu a které by mohly vrátit k moci bývalého pravicového premiéra Benjamina Netanjahua, dlouholetého odpůrce dvoustátního uspořádání.

Abbás prohlásil, že vlády západních států se na jednu stranu drží dvoustátního plánu, avšak zároveň braní jeho realizaci, jelikož neuznávají Palestinu jako stát a chrání Izrael před spravedlností. Požádal OSN, aby uznalo členství Palestiny jako plnohodnotného státu a vypracovalo plán na ukončení izraelské okupace.

Abbás také řekl, že reportérku televize Al-Džazíra Šírín abú Aklahovovou v květnu při práci na reportáži zabil izraelský odstřelovač. Palestinský lídr poukázal na to, že novinářka měla vedle palestinského také americké občanství a vyzval USA, aby usilovaly o spravedlnost. Izraelské vyšetřování smrti Aklahové dospělo k závěru, že ji pravděpodobně zastřelil izraelský voják, ale že to nebylo úmyslné.

Témata: palestina | Izrael

Politici hnutí Hamás zvažují stěhování. Příměří s Izraelem je tak v…

20.04.2024 11:04 Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall…

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce

19.04.2024 21:22 Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce…

Ukrajinci tvrdí, že zasáhli a zničili ruský strategický bombardér

19.04.2024 11:47 Ukrajinská armáda v pátek oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských raket a…

Izraelská odveta vůči Íránu přišla v noci. Oficiálně se o útoku mlčí

19.04.2024 09:06 Izrael v noci na pátek zaútočil na Írán. Uvedla to americká média s tím, že jde o odvetu za jeho…

Ruské ztráty na Ukrajině vyčíslila BBC. Padly desítky tisíc vojáků

18.04.2024 10:43 Během konfliktu na Ukrajině zahynulo už přes 50.000 příslušníků ruské armády. Uvedla to ve středu…

Rusko se Krymu ani Donbasu nevzdá, prohlásil Fico

17.04.2024 13:22 Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym…

Došly nám rakety, přiznává Zelenskyj po zásahu elektrárny pro Kyjev

16.04.2024 15:15 Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože…

Opozice jde po Netanjahuovi. S pomocí Gance chce sesadit jeho vládu

16.04.2024 11:01 Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho…

Izrael by dnes mohl přikročit k odvetě za íránský útok

15.04.2024 19:34 Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street…

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Související:

Nejnovější