Palestinci vyzvali Izrael k okamžitému návratu k jednacímu stolu

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN označil čtvrteční výzvu izraelského premiéra Jaira Lapida k dvoustátnímu řešení desetiletí trvajícího konfliktu Izraele s Palestinci za pozitivní vývoj. Důkazem, že Lapid myslí svou výzvu vážně, by ale podle Abbáse byl izraelský návrat k jednáním, píše agentura Reuters.

Izrael

"Skutečnou zkouškou důvěryhodnosti a serióznosti tohoto postoje je okamžitý návrat izraelské vlády k jednacímu stolu," řekl Abbás v projevu, jehož značnou část věnoval kritice izraelské okupace palestinských území.

Izrael obsadil východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy - oblasti, na kterých Palestinci usilují o vytvoření nezávislého státu - při válce v roce 1967. Izrael stáhl své vojáky a osadníky z Pásma Gazy v roce 2005, avšak stále udržuje území pod blokádou s odvoláním na obavy o bezpečnost. Rozhovory zprostředkované Spojenými státy, jejichž cílem bylo vytvoření palestinského státu na území okupovaném Izraelem, zkrachovaly v roce 2014.

"Naše důvěra v dosažení míru založeného na spravedlnosti a mezinárodním právu bohužel slábne kvůli izraelské okupační politice," řekl Abbás a označil Izrael za "režim apartheidu".

Palestinci a lidskoprávní skupiny tvrdí, že Izrael upevnil svou kontrolu nad okupovanými palestinskými územími prostřednictvím vojenské nadvlády nad miliony Palestinců a vytrvalé výstavby osad. Někteří z nich proto pochybují o tom, zda je takzvané dvoustátní řešení konfliktu stále proveditelné.

"Izrael nám kvůli své zběsilé osadnické expanzi neponechal žádnou půdu, na které bychom mohli založit svůj nezávislý stát," řekl Abbás. "Kde bude náš lid žít svobodně a důstojně?" dodal.

Palestinci, kteří mají na Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, tvrdí, že jim osady znemožňují vytvořit životaschopný stát. Stejně jako mnoho zemí světa je považují za nelegální z pohledu mezinárodního práva a překážku k míru. Izrael to odmítá. Odvolává se přitom na bezpečnostní hledisko a biblické a historické vazby na toto území.

Lapidovo vyjádření o dvoustátním uspořádání odráželo srpnové prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, který se přihlásil k tomu, že dlouholetý konflikt ukončí vytvoření samostatné Palestiny. Zároveň šlo o první podobné prohlášení izraelského lídra na půdě OSN za mnoho let.

Lapid se k řešení desetiletí trvajícího konfliktu vyjádřil necelých šest týdnů před volbami, které se budou v Izraeli konat 1. listopadu a které by mohly vrátit k moci bývalého pravicového premiéra Benjamina Netanjahua, dlouholetého odpůrce dvoustátního uspořádání.

Abbás prohlásil, že vlády západních států se na jednu stranu drží dvoustátního plánu, avšak zároveň braní jeho realizaci, jelikož neuznávají Palestinu jako stát a chrání Izrael před spravedlností. Požádal OSN, aby uznalo členství Palestiny jako plnohodnotného státu a vypracovalo plán na ukončení izraelské okupace.

Abbás také řekl, že reportérku televize Al-Džazíra Šírín abú Aklahovovou v květnu při práci na reportáži zabil izraelský odstřelovač. Palestinský lídr poukázal na to, že novinářka měla vedle palestinského také americké občanství a vyzval USA, aby usilovaly o spravedlnost. Izraelské vyšetřování smrti Aklahové dospělo k závěru, že ji pravděpodobně zastřelil izraelský voják, ale že to nebylo úmyslné.

Témata: palestina | Izrael

Rusko se podle svých slov dál drží zásady nepřípustnosti jaderné války

06.10.2022 14:53 Rusko se dál drží zásady, že jaderná válka je nepřípustná, ale Západ se snaží rozdmýchat debatu o…

Začínat ráno šálkem kávy se čím dál více prodražuje

06.10.2022 14:24 Začínat ráno šálkem kávy se čím dál více prodražuje. V srpnu káva v zemích EU meziročně zdražila o…

Sdílíme kontinent, výzvy i snahu o mír, řekl v Praze Michel

06.10.2022 13:16 Země, které se dnes scházejí v Praze, sdílejí stejný kontinent a stejné výzvy, uvedl dnes předseda…

Rusko nemůže být vyloučeno z vyšetřování poškození Nord Streamu, tvrdí…

06.10.2022 13:08 Rusko nemůže být vyloučeno z mezinárodního vyšetřování nedávných poškození plynovodních potrubí…

Neúčast Ruska a Běloruska v Praze je signálem o jejich izolaci, uvedl De…

06.10.2022 12:44 Neúčast Ruska a Běloruska na dnešním pražském jednání Evropského politického společenství (EPC)…

EU schválila nové sankce proti Rusku včetně stropu na cenu ropy

06.10.2022 12:27 Evropská unie dnes přijala novou sadu sankcí proti Rusku, jejíž součástí je i dohoda o zavedení…

V USA přibývá zájemců o soukromý prodej zbraní Ukrajině

06.10.2022 12:16 Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena podporuje soukromý prodej zbraní Ukrajině. Takto…

V Thajsku se střílelo v zařízení péče o děti, nejméně 34 lidí zemřelo

06.10.2022 10:58 Aktualizováno Nejméně 34 lidí dnes zahynulo a 12 dalších utrpělo zranění při střelbě v zařízení péče o děti na…

Od hranice mezi Ruskem a Estonskem zmizelo tisíc ukrajinských uprchlíků

06.10.2022 10:43 Od rusko-estonské hranice odvezli Rusové neznámo kam asi tisícovku ukrajinských uprchlíků, kteří se…

Ukrajinci pokračují v protiofenzivě v Luhanské oblasti

06.10.2022 10:24 Ukrajinská protiofenziva v Charkovské oblasti na severovýchodě země ani po měsíci úspěšných operací…

Související:

Nejnovější