V Česku nadále klesají ceny pohonných hmot pod hranici 40 korun za litr, ačkoliv v říjnu byla průměrná cena nad touto úrovní. Experti ale upozorňují, že existuje hrozba opětovného zvýšení cen v návaznosti na vývoj konfliktu mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás.
Benzin za poslední týden zlevnil o 21 haléřů na 38,85 Kč za litr, cena nafty poklesla o čtrnáct haléřů na 39,41 Kč za litr, uvedl ekonom Lukáš Kovanda s odkazem na údaje společnosti CCS. Ceny po předchozím zdražování klesají pět týdnů v řadě.
Podle CCS činila průměrná říjnová cena pohonných hmot 40,30 Kč za litr, byla tak o 35 haléřů vyšší než v září. Paliva zdražila především v průběhu léta, kdy průměrná srpnová cena byla o více než tři koruny vyšší než ta červencová.
"V příštích sedmi dnech benzin zlevní, a to v rozsahu kolem 20 haléřů na litr, zatímco nafta z důvodu začínající topné sezóny zlevní méně, zhruba o 10 haléřů na litr. S nastupující topnou sezonou totiž stoupá poptávka po topné naftě, používané v průmyslu," podotkl Kovanda.
Ekonom vidí jako důvod zpomalení cenového poklesu napjatou situaci na Blízkém východě. Pokud by se střet mezi Hamásem a Izraelem rozšířil, mohou ropa a ropná paliva výrazněji zdražit.
"Ropa Brent může výrazně zdražit – ze současné úrovně kolem 85 dolarů za barel až citelněji nad úroveň 100 dolarů za barel – zejména právě v případě rozšíření současného střetu," konstatoval Kovanda s tím, že ke zvýšení ceny by mohlo stačit i striktnější vynucování embarga na vývoz íránské ropy. Ceny pohonných hmot v Česku by v takovém případě mohly vystoupat k úrovni 45 korun za litr.
Jsou to tři týdny, co velkolepě začala sólová kariéra nadané Charlotte Gottové. S pomocí čísel už je tak možné říct, zda má nakročeno k úspěchu. Jedno je jisté. Posluchače si její první písnička našla.
Britský princ William potvrdil svá loňská slova o tom, že se nebojí změn a má v plánu přinést do fungování monarchie modernější přístup. Následník trůnu se chystá v následujícím desetiletí prodat přibližně dvacet procent pozemků spadajících pod Cornwallské vévodství, čímž chce získat půl miliardy liber. Tuto obrovskou finanční částku hodlá investovat zpět do země, konkrétně na boj s krizí v oblasti bydlení a na ochranu životního prostředí.
Americký herec Leonardo DiCaprio, který patří k pravidelným návštěvníkům filmového festivalu v Cannes, letos úspěšně uniká pozornosti veřejnosti i médií. Jednapadesátiletý držitel Oscara je známý tím, že si své soukromí úzkostlivě střeží, k čemuž často využívá luxusní pronajaté jachty kotvící v tamním zálivu nebo apartmá v prestižních hotelech. Během letošního ročníku dvoutýdenního festivalu se mu však daří skrývat natolik obratně, že ho do konce přehlídky téměř nikdo nespatřil.
Jeho první celoživotní vášní byl fotbal, v současné době je však sir David Beckham nadšeným zahradníkem, který nejraději tráví čas mezi zeleninovými záhony a květinovými výsadbami na svém venkovském sídle v oblasti Cotswolds. Bývalý kapitán anglické reprezentace spojil své síly s nadací The King’s Foundation a pro prestižní květinovou výstavu RHS Chelsea Flower Show navrhl ambiciózní expozici s názvem Zvědavá zahrada. Projekt obsahuje mimo jiné sedm vyvýšených záhonů, které odkazují na jeho ikonické fotbalové číslo dresu, a také funkční včelí úl, což odráží jeho zálibu ve včelaření a sběru medu.
Policie shání svědky úterní vážné nehody autobusu a tramvaje v Praze, která si vyžádala celkem 18 zraněných osob. Vyšetřovatelé už dříve uvedli, že autobus před střetem vybočil z jízdního pruhu.
Hana Zagorová v pátek na několik minut "ožila" na koncertě svého manžela Štefana Margity, který si vymyslel její hologram, s nímž si v O2 areně zazpíval. Spoustu lidí zajímalo, jak se to technologicky provedlo. Některé informace jsou hodně zajímavé.
Lebka svaté Zdislavy se má do rukou církve vrátit v příštím týdnu, informovala policie. Pro tuto chvíli pokračují práce restaurátorů, kteří mají v okamžiku předání promluvit o své činnosti v ostře sledovaném případu, jehož vyšetřování nadále pokračuje.
Máme nový pár v českém šoubyznyse. Martin Prágr, na kterého nedávno prasklo, že se rozešel s poslední partnerkou, poprvé informoval o další dívce, která si ho získala. Zároveň se ještě jednou vrátil k minulému vztahu.
Do českých kin ještě během května dorazí nový film režiséra Jana Svěráka. Ve snímku exceluje několik zkušených herců, mezi které by jistě zapadl i tvůrcův otec. Zdeněk Svěrák se ale na projektu podílel jinak. Před kamerou ho nečekejte.
Do Česka míří americký lékař, u kterého panuje podezření na nákazu ebolou. Obávané onemocnění se v posledních dnech opět objevilo v Africe, konkrétně v DR Kongo a Ugandě. Podle ministerstva zdravotnictví nepředstavuje tento případ riziko pro českou veřejnost.
Jiřina Bohdalová se ke květnovým 95. narozeninám, které oslavila v úvodu měsíce, dočkala i televizního dokumentu A jede se furt dál. Snímek samozřejmě potěšil její příznivce, ale sama hlavní hvězda má k výsledku jednu malou výhradu. A možná ji ráda neuslyší její dcera.
Ještě tento týden se v Česku dočkáme letních teplot, potvrdili meteorologové. Maxima den ode dne porostou, až se dostanou nad 25 stupňů, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude o víkendu.