Pandemie covidu-19 paralyzovala zdravotnický systém v Rumunsku

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 23. října 2021 19:58
Sdílej:

Pandemie covidu-19 paralyzovala zdravotnický systém v Rumunsku. Všechna lůžka na odděleních intenzivní péče jsou zaplněná a další pacienti musejí čekat. Desítky lidí v kritickém stavu již byly přesunuty do nemocnic v Maďarsku a Polsku, informuje server BBC. Od pondělí Rumunsko zpřísní opatření proti šíření koronaviru.

"Občas mám pocit, že se celá země stala resuscitačním oddělením," uvedl Dorel Sandesc, šéf oddělení intenzivní péče v temešvárské nemocnici. "Je to selhání státu na všech úrovních. Jsme svědky jakéhosi druhu národní slepoty, která je způsobená nedostatkem vzdělání, nedostatkem civilizace," dodal.

Očkování proti covidu-19 má zatím v Rumunsku pouze 34 procent dospělé populace, což je druhá nejnižší úroveň v Evropské unii po Bulharsku. Během léta Rumunsko kvůli slabému zájmu o očkování prodávalo nepotřebné vakcíny Irsku, Dánsku a Vietnamu.

Rumunsko má zhruba 19,4 milionu obyvatel. Počty odhalených případů nákazy koronavirem v této zemi podle BBC podle týdenního průměru dosahují 15.000 denně a počty úmrtí 389 denně.

Politici v souvislosti s tímto vývojem viní veřejnost, že odmítá očkování a věří konspiračním teoriím o rizicích spojených s vakcínou. Veřejnost naopak obviňuje politiky, a to mimo jiné ze špatného vedení a z nezajištění adekvátního zdravotnického systému. Ten nyní praská ve švech, a to navzdory každodennímu heroickému úsilí zdravotnického personálu, píše BBC.

Od pondělí bude v Rumunsku povinné nosit ochranu dýchacích cest v budovách i venku a neočkování budou mít od osmé hodiny večerní zákaz vycházení. Otázkou však podle BBC zůstává, jak důrazně bude dodržování těchto pravidel vymáháno.

Rumunsko rovněž od pondělí vyhlásilo dvoutýdenní školní prázdniny. Nová opatření zahrnují také omezení otevírací doby obchodů a restaurací do deváté hodiny večerní.

"Nacházíme se v katastrofální situaci," uvedl v pátek náměstek ministra vnitra Raed Arafat. "Viděli jsme jiné země, jak takovou situaci zažívají v době, kdy nebyla dostupná zbraň, konkrétně vakcína. Nacházíme se v této situaci, ačkoli vakcínu máme. Většina lidí totiž očkování odmítá. Této situaci se bylo možné vyhnout," dodal.

Stalo se
Počasí
Jarní počasí

Vývoj počasí v týdnu. Dnes a v pátek bude podobně, v mezičase má být jinak

Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí. 

Domácí
Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba působí ideálně, odhalil otec nemocné Madlenky

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

České celebrity
Milan Peroutka

Milan Peroutka to konečně vysvětlil. Proč nebyl na rozloučení se Slováčkovou?

Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku. 

České celebrity
Dáda Patrasová

Proč je Patrasová u psychiatrů? O důvodech se nesmí mluvit

Dáda Patrasová to nemá jednoduché, protože se před měsícem musela vyrovnat se smrtí milované dcery Aničky. Ztráta blízkého člena rodiny se na ní podepsala natolik, že v uplynulých dnech skončila v péči odborníků. A rodina o tom nechce moc mluvit.