Pandemie pomohla prodejům knih a dala naději malým knihkupectvím

Neprožili jsme přímo sto roků samoty, které stojí v titulu známého románu, během karantén ale měla spousta lidí mnohem více času na čtení než dřív. A výsledkem je to, že prodeje knih prudce rostly. V Británii se loni prodalo 202 milionů výtisků, a počet prodaných knih tak poprvé od roku 2012 překonal hranici 200 milionů. Napsal o tom zpravodajský server BBC.

Ilustrační foto

Británie přitom není žádnou výjimkou. Podobný obrázek skýtají i Spojené státy, kde se loni prodalo 751 milionů výtisků knih, což je nejvíc od roku 2009.

Knihkupci a nakladatelé doufají, že tento trend bude pokračovat i bez covidových lockdownů, protože lidé si podle nich zvykli číst více. Vedoucí knižního klubu v britském Yorku Alison Holmesová si myslí, že karantény a volný čas, který díky nim lidé získali, byly pro spoustu čtenářů osvobozující.

"Znám lidi..., kteří si mohli poprvé sednout ke knize a číst bez pocitu viny, že by měli dělat jiné věci," říká Holmesová.

Kamenná knihkupectví sice musela během lockdownů zavřít, mnoho jich ale našlo způsob, jak fungovat dál. "Samozřejmě jsme museli zavřít, ale zavedli jsme službu ´rezervuj a vyzvedni´ a před Vánoci jsme nevěděli kam dřív skočit," říká Barbara Whiteová z londýnského nezávislého knihkupectví Wimbledon Books. "Lidé znovu objevili knihy a chtěli nás podpořit," dodává.

Ačkoli tržby začaly po Vánocích 2020 zase klesat, objevil se pak podle Whiteové rytíř v zářivé zbroji v podobě serveru Bookshop.org. Knihkupecký e-shop se rozjel v lednu 2020 v USA a dělí se o své zisky s registrovanými nezávislými prodejci knih - dostávají z nich deset procent. Server zatím v Británii malým knihkupectvím rozdělil 1,6 milionu liber (48 milionů Kč), v USA jim poslal 16 milionů dolarů (352 milionů Kč).

Ačkoli svět je nejspíš ohledně pandemie covidu-19 z nejhoršího venku, prodeje papírových knih se dál drží vysoko. "Pokračuje to, spousta nakladatelů říká, že tohle byl za dlouhou dobu jejich nejlepší rok," tvrdí Nicole Vanderbiltová, která vede britskou pobočku serveru Bookshop.org.

Milovníci malých knihkupectví tvrdí, že nejlepší cestou, jak obchody podpořit, je nakoupit přímo u nich, a ne na zmiňovaném serveru. Známý britský komik, moderátor a autor knih Robin Ince je jedním z lidí, kteří za nezávislá knihkupectví bojují, a má za to, že pandemie ukázala, v čem tkví jejich hodnota.

"Nezávislá knihkupectví fungovala dál a jejich vztahy se zákazníky se zlepšily. Někde třeba nasedli na kola a rozváželi lidem knihy až ke dveřím," říká Ince. "Byly doby, kdy prodeje on-line tohle odvětví téměř zničily. Ale lidé, kteří kupují knihy celý rok, a ne jen před Vánoci, knihkupectví milují, protože na pultech najdou to, co by on-line nikdy neobjevili," dodává.

Potvrzují to i čísla. Loni se počet nezávislých knihkupectví v Británii zvýšil na 967, malých obchodů tak přibylo o 50 a je jich nejvíce od roku 2013. V USA se zase malým knihkupcům daří s jejich vlastními e-shopy, v nichž se prodeje loni zvýšily o třetinu, uvádí Sdružení amerických knihkupců (ABA).

"Objednávky během karantény šly raketově nahoru a od té doby se drží vysoko, máme prostě spoustu lidí, kteří opravdu hodně čtou," uzavírá Whiteová.

Témata: knihy

Skoro každý čtvrtý Čech hodlá utratit za vánoční dárky přes 7500 korun

04.12.2021 09:10 Skoro každý čtvrtý Čech hodlá utratit za vánoční dárky přes 7500 korun. Muži i ženy plánují dát za…

Elon Musk prodal další akcie Tesly za miliardu dolarů

03.12.2021 09:52 Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk prodal dalších 934.091 akcií firmy, za které utržil 1,01…

České dráhy v příštím roce zvýší většině svých provozních pracovníků…

02.12.2021 19:52 České dráhy v příštím roce zvýší většině svých provozních pracovníků tarifní mzdy o čtyři procenta.…

Restauratéři v posledním listopadovém týdnu utržili o devět procent méně

02.12.2021 17:15 Restauratéři v posledním listopadovém týdnu, kdy vláda zamezila vstupu neočkovaným a následně…

Světové ceny potravin jsou nejvyšší za deset let

02.12.2021 11:49 Světové ceny potravin se v listopadu čtvrtý měsíc za sebou zvýšily a jejich index vystoupil na…

Paliva v Česku od minulého týdne po dlouhodobém růstu cen zlevnila

02.12.2021 09:17 Aktualizováno Paliva v Česku od minulého týdne po dlouhodobém růstu cen zlevnila. Litr nejprodávanějšího benzinu…

Za elektřinu si příští rok připlatí i firmy, oznámil ERÚ

01.12.2021 13:59 Aktualizováno Za elektřinu si příští rok připlatí i firmy, zásadní vliv má růst cen na velkoobchodních burzách.…

Česká ekonomika letos poroste o 2,5 procenta, OECD zhoršila výhled

01.12.2021 13:39 Aktualizováno Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta, příští rok…

Škoda Auto aktuálně vyrábí v Česku pod své kapacitní možnosti

01.12.2021 11:33 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto nyní kvůli pandemii koronaviru vyrábí v Česku zhruba na 75…

Nejabsurdnější bankovní poplatek je za výběr hotovosti z bankomatu

01.12.2021 10:19 Vítězem ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek se stal poplatek za výběr z bankomatu vlastní…

Související:

Nejnovější

reklama