Papež František je na třídenní návštěvě Kazachstánu

papež František
papež František, foto: Pixabay
ČTK 13. září 2022 15:50
Sdílej:

Papež František dnes přiletěl na třídenní návštěvu Kazachstánu, kde se zúčastní světového setkání náboženských vůdců. Kvůli bolestem kolena je na invalidním vozíku, po příletu se vydal na jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem, informovaly agentury.

Františkovo letadlo doprovázely na závěrečném úseku šestihodinového letu kazachstánské stíhačky. Po uvítacím ceremoniálu na letišti v Nur-Sultanu papež odjel na setkání s prezidentem Tokajevem v prezidentském paláci. Večer by měl vystoupit s projevem, uvedla agentura AFP.

Ve středu a ve čtvrtek se papež zúčastní mezináboženského setkání více než 100 delegací tvořených zástupci muslimů, křesťanů, židů, buddhistů, šintoistů a dalších náboženských skupin z celkem 50 zemí. Konference se v kazachstánské metropoli koná každé tři roky.

Papež se v Nur-Sultanu nesejde s ruským patriarchou Kirillem, který cestu na náboženské shromáždění minulý měsíc bez vysvětlení zrušil. Možnost takové schůzky byla ostře sledovaná především kvůli nynější ruské invazi na Ukrajinu, kterou hlava katolické církve odsoudila, zatímco nejvyšší představitel ruského pravoslaví ji opakovaně podpořil.

Na otázku novinářů, zda se setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, který bude ve stejnou dobu rovněž pobývat v kazachstánské metropoli Nur-Sultanu, papež odpověděl, že o tom nemá žádné informace. Dodal ale, že je "vždy připraven jet do Číny". Vatikán a Peking nemají oficiální diplomatické vztahy již více než půl století a obě strany dokončují obnovení kontroverzní dohody o jmenování katolických biskupů v Číně.

Kazachstán, největší středoasijská země bohatá na přírodní zdroje, má necelých 19 milionů obyvatel, z nichž 70 procent tvoří sunnitští muslimové a 26 procent křesťané. Ke katolictví se hlásí méně než procento obyvatelstva.

Stalo se
Světové celebrity
Ozzy Osbourne

Zpěvák kapely Twisted Sister pošlapal památku Ozzyho Osbourna!

Dcera zesnulého hudebníka Ozzyho Osbourna Kelly se ostrým způsobem ohradila proti výrokům zpěváka kapely Twisted Sister Dee Snidera. Ten na sociálních sítích veřejně zpochybnil autorský přínos legendárního frontmana k jeho vlastní tvorbě. Po vlně kritiky však Snider své vyjádření krotil a zveřejnil omluvu.

Světové celebrity
Princ William

Nečekané prohlášení: Princ William poděkoval lidem bojujícím s lesními požáry!

Britský princ William vyjádřil osobní poděkování všem složkám záchranného systému a dobrovolníkům, kteří bojují s rozsáhlými lesními požáry ve Velké Británii. Princ z Walesu zveřejnil své vyjádření na sociální síti X, přičemž zpráva byla podepsána pouze iniciálou W, což potvrzuje, že text formuloval přímo on sám. Ve svém vzkazu ocenil hrdinské úsilí všech, kteří nasazují síly při ochraně místních komunit, domovů i přírody.

Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan získala poprvé v kariéře nominaci na televizní cenu!

Meghan Markle získala poprvé ve své kariéře nominaci na televizní cenu Daytime Emmy, a to v kategorii výjimečných pořadů zaměřených na životní styl za svůj pořad With Love, Meghan. Tento projekt byl vysílán na platformě Netflix, kde byl po dvou řadách zrušen.

Světové celebrity
Princ Andrew

Oběti Epsteina plánují setkání s britským premiérem. Chtějí řešit bývalého prince Andrewa!

Oběti zesnulého amerického finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina plánují setkání s britským premiérem Andym Burnhamem. Cílem jejich iniciativy je dosáhnout zahájení plnohodnotného veřejného vyšetřování týkajícího se Andrewa Mountbatten-Windsora, dříve známého jako princ Andrew. Skupina zastupující téměř tucet obětí, mezi nimiž působí i známá aktivistka Lisa Phillips, hodlá s předsedou vlády v nadcházejících měsících jednat o zajištění úplné transparentnosti a spravedlnosti.